Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,30 / Satış: 5,32
€ EURO → Alış: 5,99 / Satış: 6,02

Manş Tüneli nerededir, özellikleri nelerdir?

Manş Tüneli nerededir, özellikleri nelerdir?
  • 21.05.2016

Manş Tüneli dünya üzerinde ismi en çok bilinen ve en çok duyulmuş aynı zamanda dünyadaki bazı özellikleri sebebiyle ilk sıralarda bulunan tünellerden bir tanesidir. Manş Tüneli bu nedenlerden dolayı birçok kişi tarafından bilinen ve ilk sıralarda söylenecek tünellerden biridir. Peki, Manş Tünelini bu denli önemli kılan özellikler nelerdir, nerede bulunmaktadır ve niçin ve ne zaman inşa edilmiştir.

Manş TüneliManş Tünelinin özellikleri nelerdir?

-Manş Tüneli iki ülkeyi birbirine bağlayan bir tünel olması sebebiyle diğer birçok tünellerden ayrı bir yerde bulunmaktadır.

-İngiltere ve Fransa ülkesini deniz yoluyla birbirine bağlamaktadır. Aynı zamanda İngiltere ülkesini Avrupa kıtasına bağlayan da bu tüneldir. Bu sebeple bu tünele “Avrupatüneli” ismi verilmiştir. 

-Manş denizi içinden geçtiğinden Manş Tüneli ismini almıştır. Yani bu tünelin ismi bulunduğu denizden gelmektedir. 

-Bu tüneli her iki ülke yani İngiltere ve Fransa ortak yapmışlardır.

-Manş Tüneli bir demiryolu tünelidir.

-Tünelin toplam uzunlu 50,5 (Tam olarak 50,45) kilometredir. Bu uzunluğun yaklaşık olarak 38 kilometrelik kısmı ise su altından geçmektedir. Yer üstünde bulunan kısmı ise yaklaşık olarak 12,5 kilometredir. İşte Manş Tüneli’nin su altında kalan kısım itibarıyla dünyadaki en uzun tünel olma özelliğine sahip bulunmaktadır.

-Manş tüneli ayrıca dünya üzerindeki en mükemmel yapılar arasında gösterilmektedir. 

Manş Tüneli haritası- Toplam üç tünel bulunan Manş Tünelinde 2 tane tek şerit demiryolu hattı bir tanesi ise servis şerididir. Demiryolu hatlarının bulunduğu tünellerin çapı 7,6 metre iken servis şerinin bulunduu tünelin çapı ise yaklaşık olarak 4,8 metre civarındadır. 

-Manş tünelinin en alçak noktası deniz yüzeyinden yaklaşık olarak 100 metre aşağıda bulunmaktadır. 

-Tünelde trenlerin sürüş hızı yaklaşık olarak 160 km/h olarak belirlenmiştir. 

-Tünelin inşasında yaklaşık olarak 14-15.000 civarında işçi görev almıştır.

-Tünel her iki ülke tarafından kazılmaya başlanmış ve birbirleri ile kavuşmaları için yönlerini doğru tayin etmek amacıyla lazer ışınıyla düzenlenmiştir.

- Fransa ve İngiltere ülkelerinde bulunan Dover ile Calais’yi birbirine bağlamaktadır. Aşağı yukarı bu iki şehir arası mesafe trenle 20-25 dakika sürmektedir. 

Manş Tüneli inşası-Tünelin kaç yılda tamamlandığı sorusu ise kesinlikle cevabı olmayan bir sorudur. Çünkü 1800’lü yılların başında düşünülen bu proje birçok kez yapılmaya başlanmasına karşın uzun süreler durdurulmuştur. Bu nedenle tamamlanması oldukça uzun yıllar almıştır. Fakat ilk kazma 1880 yılında vurulmuş 1,8 kilometrelik bir kısım tamamlandıktan sonra İngiltere güvenlik gerekçelerinden dolayı ve basının baskısı ile projeyi durdurmuştur. Daha sonra 1960’lı yıllarda tekrar projeye başlanılmış bu sefer yine İngiltere maliyetinden dolayı daha sonra projeyi askıya almıştır. En sonunda ise 1986 yılında Fransız ve İngiliz iki firma tarafından birçok kuruluştan borç alınarak 6 Mayıs 1994 yılında tamamlanarak açılışı yapılmıştır. Fakat hizmete girişi bu tarihten yaklaşık olarak 5-6 ay sonra olmuştur.

-Manş tünelini maliyetinin ne kadar olduğu yönünde çeşitli miktarlar söyleniyor ise de çok uzun yıllarda yapılmasından dolayı kesin bir rakam vermek mümkün olmamıştır.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

Mans Tüneli Belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ