Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mamutların özellikleri nelerdir?

Mamutların özellikleri nelerdir?
 • 18.12.2016

File çok benzer bir hayvan olması sebebiyle dikkatleri üzerine çeken Mamutlar ne yazikki günümüzden yıllar önce nesli tükenmiş olan bir hayvandır. Fakat birçok filme konu olmuş hayvanlardan bir tanesidir.

Mamut BoylarıMamutların özellikleri nelerdir?

-Mamutlar filgiller ailesindendir. (Bu yüzden fillerle büyük benzerlikler göstermektedir)

-Özellikle son buzul çağında Amerika kıtasının kuzey kısmında, Avrupa kıtasında, Asya ve Afrika kıtasının çeşitli bölgelerinde yaşamışlardır.

-Yaklaşık olarak Milattan Önce 1700′lü yıllarda son üyeleri de hayattan koptuğundan nesilleri tükenmiştir.

-Mamutların ilk ortaya çıktıkları zaman net olarak bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalara göre Pliyosen çağının ortalarında Afrika kıtasında çıktığı ve bu kıtadan diğer kıtalara yayıldığı bilgisi yer almaktadır.

Mamutlar-Günümüzde birçok yerde mamut kalıntısına rastlanmış olup, bulunan en eski mamut fosilinin veya kalıntılarının yaşının 4 milyon yıl civarında olduğu hesaplanmıştır. Bulunan bu en yaşlı mamut kalıntısı Afrika kıtasında bulunmuştur.

-Mamutların en son neslinin tükendiği yer ise Sibirya’nın Wrangel adası olarak belirtilmektedir. Örneğin Avrupa ve Asya’da yaşayan mamutlar ise daha önce Milattan Önce 8.000′li yıllarda ortadan kaybolmuşlardır.

-Mamutların neslinin tükenmesinin neden kaynaklandığı yönünde kesin bilgi bulunmamakla birlikte en çok ileri sürülen görüşler insanlar tarafından avlanması, yada çok önemli iklimsel değişikler veya dünyaya çarpan bir meteorun etkisi olarak gösterilmektedir.

-Mamutların boyları yaklaşık olarak 4,5 metre civarında idi.

-Ağırlıkları da yaklaşık olarak 8 tona kadar ulaşabilmekteydi.

Mamut fosili-Mamutların çok uzun olan fildişi benzeri dişleri bulunmaktaydı. Fakat bu dişler fildişlerine nazaran oldukça büyük ve uzun bir yapıya sahip idi. Bu dişler mamutlar öldükten sonra dahi fosillerinden alınarak ev eşyası olarak kullanılmıştır. Özellikle Asya da yaşayan bazı topluluklar mamutlara ait buldukları fosillerin dişlerini ev eşyası yapımında kullanmışlardır. Fakat günümüzde yaşayan bu toplumlar artık mamut fosilleri konusunda daha bilinçlilerdir. Mamutların dişleri iki adettir. Televizyonlarda gerek belgesellerde, gerekse filmlerde karşımıza çıkan 4 dişli mamut benzeri hayvanlar mamut değildir. Bu cins mamutlara akraba olan başka bir cinstir.

-Mamut ülkemizde de yaşamış nesli tükenen hayvanlardan bir tanesidir. Şaşırtıcı gelebilir ama ülkemizde Konya ilinde yaklaşık olarak 2,5 milyon yıl öncesine ait mamut fosili bulunmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Gün ışığı diyor ki:

  Peki dişeri kaç cm?

 2. sevda diyor ki:

  dişi kaç metre

 3. sevda diyor ki:

  dişleri kaç cm

 4. Melike diyor ki:

  Mamutları severimm..

YORUM YAZ