Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Makara ve palanga nedir, çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Makara ve palanga nedir, çeşitleri ve özellikleri nelerdir?
  • 14.12.2015

Makaralar neredeyse hepimizin bildiği basit makinalar olup, makaraların ne faydasının olduğu genel olarak ne amaçla kullanıldığı konusu ise yine çoğumuzun Ortaokul veya Lise döneminde Fizik dersinde görmüş olduğumuz Makaralar konusunda öğrendiğimiz bilgilerden oluşmaktadır.

Makara çeşitleri nelerdir? Ne işe yararlar?

Makaralar iki çeşit ve iki başlık altında incelenmektedir, bunun haricinde birkaç makaradan oluşan sisteme ise palanga adı verilmektedir.

Sabit Makaralar1-Sabit Makara nedir, özellikleri nelerdir, ne işe yaramaktadır?

-Makaralar içinde en basit olan sabit makaralardır. Tarihte makara çeşitleri arasında ilk kullanılan makara türü olarak bilinmektedir. Günümüzden yaklaşık olarak 2800 yıl öncesine dayanan bir geçmişi bulunduğu tahmin edilmektedir.

-Sabit makaralarda makara bir yere sabitlenmiştir. Ve ileri geri yönde kesinlikle bir hareketi bulunmamaktadır. Sadece mekanizması dönmektedir.

-Yapımının da kolay olması sebebiyle özellikle inşaat işlerinde aşağıdaki bir kişinin makara yardımı ile aşağıdaki bir malzemeyi yukarı çıkarmaya yarayan makara çeşididir.

-Sabit makaralarda amaç bir malzemeyi yukarıya doğru taşımaktadır. Veya yukardaki bir malzemeyi aşağıya doğru indirmektedir.

Sabit Makara-Sabit makaralar malzemeyi gerek aşağı indirirken gerekse yukarıya çıkardır iken kendisine 180 derecelik bir açıyla bunu yapmaktadır. Ve malzeme aşağıya doğru inerse sabit makaranın neredeyse tam altına yukarı doğru çıkacak ise yine makaraya doğru hareket halinde olmaktadır.

 -Sabit makaralarda istenen malzeme bu makaranın bulunduğu yere doğru dik şekilde olmaktadır.

-Sabit Makaralar kuvvetin yönünü değiştiren basit makinalardır.

-Kuvvet ne kadar yol alır ise yük te o miktarda yol almaktadır.

-Sabit makaralarda uygulanan kuvvet normalde uygulayacağımız kuvvetle aynıdır.  Diyeceksiniz ki aynı ise neden makaralar kullanılır. Evet, 100’üncü katta bulunan 20 kilogramlık bir torbayı aşağıya indirmek için ya atacağız ya da elimize alarak merdivenlerden veya asansörden aşağıya inip tekrar çıkacağız, ya da makarayı kullanarak ipi yavaş yavaş aşağıya bırakarak aşağıya taşıyacağız. Kendimiz bulunduğumuz yerden herhangi bir yere gitmeyeceğiz. İşte sabit makara bu yüzden hem zamandan hem de harcayacağımız güçten tasarruf etmemizi sağlar.

Haraketli Makaralar2-Hareketli Makaralar nedir? Özellikleri nelerdir, ne işe yararlar?

-Bu tip makaralarda makara hareket halindedir. Herhangi bir yere sabitlenmemiştir. İp üzerinde düşey eksende hareket etmektedir.

-Bu tip makaralarda tavana bağlanan ipin bir ucudur.

-İpin bir ucunun tavana bağlanması ile birlikte ağırlığın yarısı tavana aktarılmış olur.

-Hareketli bir makaranın kullanıldığı sistemde yol miktarı artar iken uygulanan kuvvet iki kat azalmaktadır.

-Örneğin bizim kaldırabileceğimiz torba 50 kilogramlık bir torba ise ve bize 100 kilogramlık bir torbayı taşımamız ve belli bir bölgeye götürmemiz istenmiş ise bunu yapmamız için gerek şey hareketli makaradır. Bunu kesinlikle sabit makarada yapamayıp ancak hareketli makarada yapabiliriz. Çünkü hareketli makara kullanır isek 100 kilogramlık torbayı kaldırıp taşıyabilmemiz için ihtiyaç duyacağımız kuvvet 50 kilogramı kaldıracak kuvvettir. Bize bu aynı 50 kilogramlık bir yük gibi gelecektir.

-Fakat yükün gideceği yol mesafesi uzayacaktır.

-Mekanik sistemlerde yapılan iş (aynı zamanda harcanan enerjiye eşittir)

Hareketli Makara düzeneğini formülüze eder isek;

W=E=Fx’tir.

W: İş(joule)

E: Enerji (joule)

F: Kuvvet (Newton)

x: Yol (metre)

Görüldüğü gibi aynı enerji verildiğinde kuvvetle yol ters orantılıdır.

Palanga3-Palanga nedir, özellikleri nelerdir, ne işe yaramaktadır?

-Palangalar hareketli makara ile yapamayacağımız veya kaldıramayacağımız ağırlıktaki yükleri kaldırmamıza sağlayacak makaralar düzeneğidir. Veya az kuvvetle ağır yükleri kaldırmak için kullanılan makara düzeneğidir diyebiliriz.

-Palangalar, sabit bir makaraya bir veya daha fazla hareketli makaranın eklenmesi veya dâhil edilmesi sonucu oluşturulan düzenektir.

-Palangalarda kuvvet belli bir miktarda bölünerek bir kısmı sabit makaraya verilir. Ve bu sebeple uygulanacak kuvvet azaltılır.

-Palanga sisteminde uygulanacak kuvvet, Yükün ağırlığı ile yükü taşıyan ip sayısına bölümü şeklinde hesaplanmaktadır.

-Palanga sistemlerinde genel itibarıyla kullanılan makara sayısı 1 adet sabit makara 3 adet hareketli makara şeklindedir.

-Palangalar kuvvetten kazanç sağlar iken yoldan kayıp meydana getirir. Yukarda bu özellik hareketli makarada da bu şekildedir.

-Palangaları formülüze eder isek şöyledir:  F=P/n    (F=Uygulanacak Kuvvet, P=Yük ağırlığı, n=Yükü taşıyan ip) sayısı

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. sanane diyor ki:

    cok sacma her yer kopyalamaya izin veriyor

  2. Ece diyor ki:

    Teşekkür ler güzel bı site

YORUM YAZ