Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Maden suyu nedir, özellikleri nelerdir?

Maden suyu nedir, özellikleri nelerdir?
  • 23.04.2015

Maden suyu yılın her mevsiminde tüketilen bir içecektir. Aslında Maden Suyuna  Mineralli su demek daha doğrudur.

Maden suyu yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynağından doldurularak elde edilen çözünmüş katı madde içeriği 250 ppm’den çok olan sulara verilen isimdir. 

Maden Suyu-2 Maden sularının içerisinde ne bulunmaktadır?

Maden sularının içerisinde toplam olarak üç çeşit madde bulunmaktadır. Bunlar; çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gazdır. 

Maden sularını diğer sulardan ayıran özellik kaynağında elde edildiği anda belli miktarda ve oranda mineraller ve iz elementleri içermeleridir. 

Mineralli sularda 500 ppm’den az mineral barındıranlara ‘Düşük Mineralli Su’ 1500 ppm’den fazla mineral barındıranlara da “Yüksek Mineralli Su” denilmektedir.

Maden suları yerkürenin en derin katmanlarından çıkmaktadır. Özellikle içeriği çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşımaktadır. 

Maden sularının yeryüzüne çıkmasının sebebi ise magmada bulunan karbondioksit gazının yaptığı basınçtır. 

Maden suları henüz yeryüzüne çıkışa geçmeden önce içinde herhangi bir mineral bulunmaz veya çok az bulunabilir, içeriğindeki bütün mineralleri kat ettiği yoldaki katmanlardan alır. Maden sularının çıktığı yerlerde bulunan topraklar ne kadar kaliteli ise maden suyu da o kadar kaliteli olmaktadır. 

Maden suları açken içilirse daha faydalı olmaktadır.  Yemekten sonra içilmesi o kadar faydalı değildir. 

Maden Suyu-3Maden suyunun zararları var mıdır?

Maden suyu genel olarak koruyucu amaçla içildiği zaman faydalıdır, yoksa belli bir rahatsızlık nedeniyle doktor tavsiyesi olmadan içilmesi halinde ise faydasından çok zararı dokunmaktadır. 

Ülkemizde birçok maden suyu çıkan yer bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en ünlü olan Beypazarı bölgesidir. Beypazarı maden suyu ile ün yapmış ilçelerimizden bir tanesidir. 

Bazı yerlerde madensuyu soda olarak bilinse de bu yanlış bir bilgidir. Çünkü madensuları yeraltından çıkarken geçtiği katmanlardan aldıkları mineraller sayesinde zenginleşen sular iken soda ise suya karbondioksit katılarak elde edilen bir içecektir. Bunun için maden suyu ve soda ayrı kavramlardır. 

Madensuları özellikle mideyi rahatlatmak için içilen içeceklerden bir tanesidir. Bunun yanında maden suları mineral yönünden zengin olmasına karşın çok içildiği zaman vücuda zarar verebilmektedir. Bu nedenle belli miktarda maden suyundan fazla içilmemelidir. 

Maden Suyu-4Günde kaç maden suyu içilebilir? 

Günde en fazla 2-3 şişe (200 ml) maden suyu içilmelidir. Genel olarak uzman görüşü bu yöndedir. Ayrıca herkes maden suyu içmemelidir. Çünkü özellikle Tansiyon hastaları ve böbrek taşı rahatsızlığı olanlara zarar verebilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar;

Beypazarımadensuyu.com.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ