Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Madde nedir, özellikleri nelerdir?

Madde nedir, özellikleri nelerdir?
  • 10.10.2015

Maddenin en kısa tanımı bir hacme sahip olan uzayda yer kaplayan, kütlesi bulunan, 5 duyu organımız ile algılayabildiğimiz veya hissedebildiğimiz tüm canlı veya cansız varlıklara “madde” adı verilmektedir.

Maddenin en küçük birimi veya maddeyi oluşturan en küçük birim atom ’dur. (Atom ise nötron, elektron ve protondan oluşmaktadır)

Maddenin en küçük parçacığına ise Elektron adı verilir.

Maddeler fiziksel veya kimyasal olaylar ile değişebilmektedir. Fiziksel olaylar maddenin kimyasını ve yapısını değiştirmez iken, kimyasal olaylar maddeyi tamamen yapısal olarak değiştirir.

Madde-1Maddelerin ortak özellikleri nelerdir?

1-Tüm maddelerin belirli bir kütlesi bulunur (Kütle)

2-Tüm maddeler bir hacmi vardır (Hacim)

3-Bütün maddelerin ağırlığı vardır (Ağırlık)

4-Eylemsizlik

5-Bütün maddeler atomlar ve moleküllerden oluşur (Atom ve Molekül)

6-Tüm maddeler elektrikli bir yapıya sahiptir (Elektrikli Yapı)

7-Tüm maddeler tanecikli olan bir yapıdadır (Tanecikli Yapı)

Yukarda sayılan 7 kavram maddelerin ortak özellikleri olup tüm maddelerde bulunmakta ve tüm maddelerde bu özellikler yer almaktadır.

Madde türleri ve çeşitleri nelerdir?

Bilim maddeleri 3 ayrı türe ayırmıştır.

1-Baryonik Madde

2-Karanlık Madde

3-Ters Madde

Maddenin halleriMaddenin halleri nelerdir?

Maddenin temel olarak 4 hali bulunmakta olup, yakın bir zamana kadar herkesin bildiği maddenin üç türü bulunmakta idi. Fakat maddenin hallerine son olarak 1 hal daha eklenmiştir. Aslında bunlar maddenin 4 klasik hali olarak adlandırılmaktadır. Bunlar haricinde maddenin daha çok halinin tanımlandığı bilgisi de bulunmaktadır.

İşte Maddenin Halleri;

1-Maddenin katı hali,

2-Maddenin sıvı hali,

3-Maddenin gaz hali,

4-Maddenin plazma hali

ÖzkütleMaddelerin ayırt edici özellikleri nelerdir?

Öz kütle; Özkütle maddelerin ayırt edici özelliklerden bir tanesi olup Maddenin 3 hali olan Katı, Sıvı ve Gaz halindeki maddeleri ayırt etmek için bir ölçüdür.

Hacim; Hacimde yine katı, sıvı ve gaz halinde bulunan tüm maddelerin ortak özelliklerinden bir tanesi olduğundan hacimleri ayırt edici bir özelliktir.

Çözünürlük; Katı, Sıvı ve Gaz halindeki tüm maddelerin çözünürlükleri bulunmaktadır. Bu nedenle çözünürlük durumları maddelerin ayırt edici özellikleridir.

Özısı, Katı, sıvı ve gazların özısıları bulunduğundan ayırt edici özelliklerdir.

Genleşme Katsayısı, Katı ve sıvılar için ayırt edici özellik olmasına karşın Gaz halindeki maddelerde bulunmamaktadır.

Esneklik katsayısı, sadece katı maddeler için ayırt edici özellik olup, Sıvı ve Gaz halindeki maddelerde yoktur.

Kaynama noktası, Sıvı haldeki maddelere has olduğundan katı ve gaz halindeki maddelerde yoktur. Fakat sıvı haldeki maddeler için ayırt edici bir özelliktir.

demir eritmeErime noktası, Erime noktası sadece katı maddeler için ayırt edici özellikle olup sıvı ve gaz halindeki maddelerde erime yoktur.

Yoğunlaşma noktası, Yoğunlaşma sadece Gaz halindeki maddelere has bir özellik olup, gazlar için ayırt edici bir özelliktir. Katı ve sıvılarda yoktur.

Erime ısısı, erime ısısı sadece katılara has bir özellik olup, sıvı ve gazlar erimezler. Bu sebeple erime ısısı sadece katı maddeler için ayırt edici bir özelliktir.

Buharlaşma ısısı, buharlaşma sadece sıvılara ait bir özellik olup, katı ve gazlar buharlaşmaz (Bütün katı maddeler önce sıvı hale geçer daha sonra buharlaşır). Buharlaşma sadece sıvı haldeki maddeler için ayırt edici özelliktir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. neriman diyor ki:

    plzmanın ne olduğunu söylermisiniz

    1. neriman diyor ki:

      hemen yazarmısınız sizimi bekliycam

YORUM YAZ