Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mach hızı, Transonik, Sübsonik, Süpersonik ve Hipersonik nedir?

Mach hızı, Transonik, Sübsonik, Süpersonik ve Hipersonik nedir?
  • 24.05.2015

Bu 5 kavramı ayrı yarı anlatmaktansa birbirleri ile bağlantılı olması nedenleri ile tek konu başlığında anlatılmasının daha yararlı olacağını düşünmemizden dolayı hep birlikte kısa kısa vermeyi uygun gördük.  Bu terimler Mach hızı ile doğrudan ilgili olan terimler olması sebebiyle Mach hızının ne olduğu konusuna da kısaca değineceğiz.

Bu 5 terimin tamamı hızlar ile ilgilidir. Özellikle süpersonik terimini sık sık duymamıza karşın diğer terimleri o kadar çok duyduğumuzu zannetmiyorum. Belki de bazılarını ilk defa duymuşta olabiliriz.

Bu terimlerin tamamı ses hızı ile ilgili olan terimlerdir. Bu nedenledir ki neredeyse hepsi uçakların hızları verilirken karşımıza çıkan terimlerdir.

Mach hızıMach hızı nedir?

Mach hızı bir kütlenin bulunduğu ortamdaki ses hızına orantısına verilen isimdir. İsmini Fizikçi Ernst Mach’tan almaktadır.

Mach hızı yüksekliğe göre değişiklik göstermekte ise de deniz seviyesinde ve hava sıcaklığının 15 derece olduğu yerde 1 mach yaklaşık olarak 1226,5 km/saat hıza eşittir. Yükseldikçe sesin hızıda azalmaktadır. Örneğin 11.000 metrelik yükseklikte 1 mach 1062,2 kilometre/saattir. Şimdi mach değerinin ne kadar olduğunu ve machın ne anlama geldiğini öğrendikten sonra yukarda vermiş olduğumuz terimleri ayrı ayrı verelim.

transonik uçakSübsonik nedir?

Sübsonik ses hızının altındaki hızları ifade eden terimdir. Genel olarak 0 ila 0,8 mach aralığındaki hızları belirtmek için kullanılmaktadır.

Transonik nedir?

Transonik ses hızının hemen altında ve yine ses hızının hemen üstünde bulunan hızları ifade eden terimdir.

Mach değeri olarak 0,8 ile 1,2 değeri arasındaki hızlar için kullanılmaktadır.

Ses hızını ancak aşabilen veya ses duvarında kalabilen uçaklara  “Transonik Uçak” ismi verilmektedir.

Süpersonik uçaklarSüpersonik nedir?

Süpersonik belki de birçoğumuzun duymuş olduğu terimlerden bir tanesidir. Muhtemelen bu yazımızda geçen terimler içinde en çok bilinen terimde süpersonik terimidir. Süpersonik özellikle savaş uçakları için kullanılan bir terim olması nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramı sırasında savaş uçaklarının geçişinde ve Türk Yıldızları’nın gösteri uçuşlarında sık sık duyduğumuz bir terim olma özelliğine sahiptir.

Süpersonik hız, ses hızının üstünde olan hızları ifade etmekte kullanılır. Hızı genel olarak 1 mach ve 1,2 mach üzerindeki hızlar için kullanılmaktadır.

Süpersonik uçaklar ise yapıları itibariyle uzun süre ses hızının üstünde uçma kabiliyeti bulunan uçaklara verilen isimdir.

Örneğin ülkemiz hava kuvvetlerinin omurgasını oluşturan F-16 savaş uçakları süpersonik bir uçaklardır.

Hipersonik uçakHipersonik nedir?

Hipersonik 5 mach ya da daha fazla bir hızı ifade eden bir terimdir. Dolayısı ile hızları 5 mach üzerinde olan uçaklar için kullanılan bir terimdir.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından deneysel amaçlı hipersonik uçakların yapıldığı söylenmektedir.

Özellikle Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yani NASA tarafından hipersonik uçak geliştirme çalışmalarının bulunduğu bilgisi de mevcuttur.

Yararlanılan kaynaklar:
wikipedia.org
turkyildizlari.tsk.tr
Yasal Uyarı:
 Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ