Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Lut Gölü özellikleri

Lut Gölü özellikleri
  • 12.01.2015

Lut gölü bazı özellikleri ile dünyada en çok bilinen göllerden bir tanesidir.

Lut gölü deniz seviyesinin oldukça altında bulunan bir göl olması sebebiyle dünyada bu özelliğinden dolayı tanınmasına rağmen özellikle Müslümanlar tarafından ise kur’an-ı Kerim’de geçen Lût Kaviminden dolayı tanınan bir göl olmuştur.

Lut Gölü-2Lut gölünün nasıl oluşmuş, özellikleri nedir ve nerede bulunur? Gibi sorulara kısa olarak cevap verelim:

Lut gölüne ölü deniz ismide verilmektedir.

Lut gölünün en önemli özelliği dünya üzerindeki en alçak göl olmasından kaynaklanmaktadır.

Lut gölü dünya üzerinde göller içinde deniz seviyesinden 422 metre aşağıda olmasından dolayı bu rekoru elinde bulundurmaktadır. 

Lut gölü tuzluluk oranı açısındanda dünya üzerindeki en tuzlu 3. Göl olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Lut gölünün tuzluluk oranı %28 ila %33 arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca şu bilgiyede vermekte fayda vardır. Dünyadaki en tuzlu göl Antartika kıtasında bulunmakta olup %40’lık bir tuz oranı bulunan Juan gölüdür. İkinci en tuzlu göl ise Aral gölü olup onunda tuzluluk oranı %35 civarındadır.

Lut Gölü-1Yüzölçümü yaklaşık olarak 600 kilometrekare civarındadır.

En uzun yeri 80 kilometre olup en geniş yeri ise yaklaşık 18 kilometredir.

Göl yaz aylarında ortalama olarak 50 cm civarında çekilmektedir.

Ürdün ve İsrail gibi ülkeler bir miktar su ihtiyaçlarınıda bu gölden karşılamaktadırlar.

Gölde bazı dengesizliklerin işaretleri görülmektedir: su altındaki bazı asfalt parçaları su yüzeyine çıkmaktadır. Geçmiş zamanlarda bu parçalar toplanır, kurutulur ve ısınmak için kulanılırdı.

Çevreciler, Lut Gölü’nün yok olmaya başladığı yönünde uyarılar vermektedirler. Gölün iki yakasındaki Ürdün ve İsrail’in Bromür endüstrisinin buna neden olduğunu belirtirler. Ancak daha çok İsrail fabrikaları yüzünden temiz su sıkıntısı çekilmektedir. Oluklar endişe verici boyutlara ulaşmıştır.Bu fabrikaların kirli atık boşaltımı ayrıca zarar veren faktörlerin başında yer alır.

Küresel ısınma ile karşı karşıya kalan Lut Gölü, kuruma tehlikesindedir.

Lut gölüne düşen ortalama yağış miktarı 50 mm civarındadır ve bu oldukça az bir yağış miktarıdır.

Lut Gölü-3Lut gölünün olduğu bölgenin ortalama sıcaklığı ise 33-40 derece arasında değişiklik göstermektedir. Kışın görülen sıcaklık ortalaması ise yaklaşık olarak 20 derece civarındadır.

Lüt gölünün İbranice anlamı Tuz denizi’dir.

Araplar tarafından ise ölü deniz veya Lut denizi ismiyle anılmaktadır.

Müslümanlarca lut gölünün oluşması lut kaviminin sapkın davranışlarından dolayı Allah tarafından cezalandırılmasından kaynaklanan bir oluşum olduğuna inanılmaktadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ