Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Lületaşı özellikleri

Lületaşı özellikleri
  • 27.04.2015

Lületaşı ülkemizde en çok süs eşyası yapılan taşlardan bir tanesidir. Magnezyum ile silisyumlu taşların yerkürenin derinliklerinde başkalaşım katmanları içerisinde bazı etkiler sebebiyle oluşmuş taşlara verilen isimdir.

LületLüle Taşı-2aşının özellikleri nelerdir?

Lületaşı bir kayaçtır.

Yoğunluğu 0,98 ile 1,28 gram/santimetreküp arasındadır. Gözüken odur ki lületaşının yoğunluğu aşağı yukarı suyun yoğunluğundan çok az fazladır. Bu nedenle ağırlık olarak hafif taşlardandır.

Lületaşı gözenekli bir yapıya sahiptir.

Yumuşak bir dokusu bulunmaktadır.

Lületaşının rengi ise genel olarak beyaz ve beyaza yakın renklerdir. Yani beyazın tonlarıdır.

Lületaşına ilk ismi Alman bir mineralog vermiştir. Ve ilk olarak “Sepiolit” adı verilmiştir. Almancada ise bu taşa “deniz köpüğü” anlamına gelen bir isim verilmektedir. Fakat lületaşının bulunması çok çok eskilere dayanmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre lületaşının kullanımının yaklaşık olarak 4000-5000 yıl öncesine kadar dayandığı tespit edilmiştir.

Lületaşı dünyada tanınan bir taştır. Çünkü genel olarak “pipo” lületaşından yapılmaktadır. Bu nedenle birçok ülkede bulunmaktadır. (lüle taşı ile yapılan pipolar zamanla tütünün verdiği etki ile rengini kaybetmektedir, özellikle sarıya çalar bir renge bürünürler, çünkü yapıları içilen tütünden etkilenmeye ve pay almaya müsaittir)

Lüle Taşı-3Lületaşının veya lületaşı benzeri minerallerin en çok çıkarıldığı bölgeleri şöyle sıralayabiliriz;

Çek Cumhuriyeti

Fransa

İspanya

Fas

Amerika Birleşik Devletleri

Ülkemizde ise ESKİŞEHİR ilimizde bulunan bölgelerde çıkarılmaktadır. Genel olarak Eskişehir ilimizin batı, kuzeydoğu ve güneydoğu kesimlerinde bulunmaktadır. Eskişehir’de çıkarılan lületaşlarının çıkarıldığı derinlik aşağı yukarı 300 metre ve daha derinlerdir. Lületaşı çıkarılırken dikine kuyular kazılmaktadır. Eğer su ile karşılaşılırsa önce suyun taşınması gerekmektedir. Bu nedenle lületaşı çıkarılması zahmetli işlerdendir. Eskişehir’in çıkarıldığı bölgelerde aşağı yukarı 300-400 adet lüle taşı ocağı bulunmakta ve buralarda işlenmektedir.

Eskişehir ilinin Sepetçi köyü lületaşının en bol olduğu köy olup, lületaşı deyince akla gelen ilk yerdir.

Ülkemiz lüle taşı ihraç eden ülkelerden bir tanesidir.

Lületaşı yeraltında sulu bir şekilde bulunmaktadır. Yani ıslak olarak bulunmaktadır. Bu ıslaklıktan dolayı lületaşı çok temiz bir yapıda bulunmaktadır. Ayrıca çıkarıldıktan sonra bu nem sayesinde oldukça kolay işlenebilir bir özellik kazanmaktadır. Yapısının gözenekli olması sebebiyle epey bir oranda su ve nem tutmaktadır.

Lületaşı yeraltında üzerinde bulunan nemden dolayı ağır bir taş durumunda iken yeryüzünde kuruduktan sonra epey bir hafiflemektedir. Fakat daha sonra yine su ile temas ederse suyu emer ve eski halini alır, yine sıcak verilirse üzerindeki suyu geri verir.

Lüle Taşı-1Lületaşı kullanım alanları nelerdir?

Lületaşının yukarda en çok pipo ve ağızlık yapımı için kullanıldığından bahsetmiştik, evet lületaşı ile yapılan pipolar dünyadaki en kıymetli pipolardandır.  

Lületaşı ayrıca nemli halde kolay işlenmesinden dolayı çok çeşitli süs eşyası yapımında kullanılmaktadır.

Lületaşı pipo haricinde sanayii ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Çünkü lületaşının çok iyi bir emici taş olması, filtre özelliğinin bulunması sebebiyle dolgu ve yalıtım malzemesi olarak birçok endüstri dalında kullanılmaktadır. 

Lüle taşından yapılmış bir biblolu pipo’nun değeri günümüz itibariyle 100 ila 200 TL arasında bir satış fiyatı ile satılmaktadır. (2015 yılı itibariyle)

Yararlanılan kaynaklar;

Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi web sitesi (kulturturizm.gov.tr)
Eskişehir Valiliği resmi web sitesi (eskisehir.gov.tr)
wikipedia.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ