Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Londra’nın özellikleri nelerdir?

Londra’nın özellikleri nelerdir?
  • 15.11.2015

Londra dünya üzerinde en önemli şehirlerden bir tanesidir. Bu ününü hem tarihi özelliğinden hem de dünyanın önemli bir finans merkezi olmasından ayrıca dünyadaki önemli turizm şehirlerinden bir tanesi olmasından dolayı kazanmıştır.

Londra Şehri-3Londra şehrinin özellikleri nelerdir?

-İsmi Londonium isminden gelmekle olup “Akan Nehir” anlamındadır.

-Nüfusu yaklaşık olarak 8,5 milyon kişiden biraz daha fazladır.

-Nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın nüfusu en yoğun şehirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kilometrekareye düşen insan sayısı yaklaşık olarak 5600 kişiden daha fazladır (İstanbul ilimizin nüfus yoğunluğunun neredeyse 2 katı civarındadır. İstanbul’un nüfus yoğunluğu kilometre kareye 2750 kişidir).

-Londra’nın yüzölçümü yaklaşık olarak 1706 kilometrekaredir (Neredeyse Konya ilimizin 1/24’ü kadardır, Konya ilimizin yüzölçümü 40.000 kilometrekare civarındadır).

-Londra şehrinin bir önemli özelliği ise dünyada 0 derece meridyenin geçtiği bölgeye çok yakın bir yerde bulunmasıdır. Greenwich kasabası Londra şehri yakınındadır.

Londra Şehri-2-Dünyanın en önemli finans merkezleri arasındadır.

-Londra şehri hem konuşulan dil bakımından hem de yaşayan insan bakımından dünyanın en dikkat çekici şehirlerinden bir tanesidir. Yaklaşık olarak 300 civarında ayrı dilin konuşulduğu bu şehir Avrupa’da en fazla beyaz ırk harici insanın yaşadığı bir şehirdir.

-Dünyanın en kalabalık hava trafiğine sahip olan şehirdir. Toplam olarak 5 uluslar arası havalimanı bulunmaktadır. Ayrıca dünyada en fazla uluslar arası yolcu taşıyan hava limanı olma özelliğine sahip olan Heathrow havalimanı bu şehirde bulunmaktadır.

-Londra şehrinde İngilizlerden sonra en çok yaşayan ülke vatandaşları Hindistan vatandaşlarıdır. Londra da yaklaşık olarak 350.000 civarında Hindistanlı yaşamaktadır. Bunun haricinde daha birçok ülkeden binlerce kişi bu şehirde yaşamaktadır.

Londra Şehri-4-Londra şehri dünyanın en yeşil şehirlerinden bir tanesi aynı zamanda park sayısı bakımından da dünyanın en çok parkına sahip şehirlerinden bir tanesidir.

-Şehri ikiye bölen bir nehir olup bu nehir Thames Nehri’dir.

-Tarihi günümüzden yaklaşık olarak 2000 yıldan öncesine dayanmaktadır.

-Londra şehrinin kurucuları Romalılardır.

-Dünyanın en eski metrosu bu şehirde yapılmıştır. Londra metrosu ismini taşıyan bu metronun yapılış tarihi 1863 yılıdır. Ayrıca günümüz itibarıyla dünyanın en büyük metrolarından bir tanesi olma özelliğine de sahiptir.

-Londra şehri özellikle dil öğrenmek için ve İngilizcesini geliştirmek içinde gelen insan sayısı bakımından da önemli bir yerde bulunmaktadır.

Londra-1Londra şehrinin gezilmesi, görülmesi gereken yapıları ve tarihi yerleri (Turizm mekânları) nelerdir?

Londra şehri yılda çektiği turist bakımından Avrupa şehirleri içinde en ön sıralarda bulunan şehirdir. Yaklaşık olarak yılda 15 milyona yakın yabancı turist çekmektedir. Bu sayı ile Avrupa’nın en çok turist çeken şehri unvanını elinde bulunduran Paris ile aralarında tatlı bir rekabet bulunmaktadır.

Parlamento Binası

Tower Bridge

Tower of London

Buckingham Sarayı

Trafalgar Meydanı

Londra gözü

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ