Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Lodos’un özellikleri nelerdir?

Lodos’un özellikleri nelerdir?
  • 08.01.2015

Ülkemizde adını sık sık duyduğumuz rüzgar türlerinden başında gelmektedir. Hatta ülkemizde en sık adı zikredilen rüzgar çeşidi hangisidir? Diye bir soru sorulduğunda büyük çoğunluğumuzun ismini vereceği rüzgardır.

Acaba lodos rüzgarının bu kadar çok tanınmasındaki sebepler nelerdir, lodos ne zaman ve ne şekilde esmektedir, özellikleri nelerdir?

Lodos-2Lodos özellikle Marmara illerimizde sık sık görülen bir rüzgar tipidir. Özellikle İstanbul ilimizde sık görülmesi nedeniyle haberlerde sık sık adına duyarız. Çoğu zaman şiddetli esmesi sebebiyle mal kayıplarına, gemilerin yan yatmasına veya birbirlerine çarpmasına, dalga boyunun oldukça yükselmesine sebebiyet vermesi nedeniyle haberlere konu olur.

Lodos rüzgarının özellikleri nelerdir?

Lodos sıcak bir rüzgardır. Lodos sıcak eser, eğer bir yerde lodos esiyor ise o bölgenin sıcaklığını artırıcı etkisi vardır. Özellikle kış aylarında estiğinden dolayı ferahlatıcı ve ısıtıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Ülkemizin batı kesimlerinde görülmektedir.

Lodos-1Yön olarak Güneybatı yönünden esmektedir.

Lodosun hızı bazı durumlarda o kadar yüksek olur ki saatteki hızı 100 kilometre civarına dahi çıkabilir. Marmara denizinde balıkçılık yapan balıkçıların korkulu rüyalarından bir tanesidir. Çünkü yüksek hızlara çıkması sebebiyle balıkçı tekneleri açısından son derece tehlikelidir.

Yine çıktığı yüksek hızlar sebebiyle hem görüş mesafesini düşürmesi hem yüksek dalgalar oluşturması sebebiyle Marmara denizi ve İstanbul da ki birçok vapur seferlerinin iptal edilmesine sebebiyet verir.

Lodos Marmara bölgesi haricinde ege bölgesinde ve Akdeniz’in doğu kesiminde de görülmektedir.

Lodos aylar içerisinde en sık Aralık ayında görülmektedir.

Lodos-3Lodos halk arasında özellikle baş ağrısı, halsizlik, göz kızarması veya nefes darlığı gibi rahatsızlıklara yol açtığı yönünde inançlar bulunsa da bunun bugüne kadar bilimsel bir açıklaması yapılmamıştır. Hatta lodos rüzgarının içinde barındırdığı mineraller ve tozlar nedeniyle bu rahatsızlıklara sebebiyet verdiği konusu sıkça gündeme gelmektedir.

Lodos rüzgarı nedeniyle özellikle soba kullanan evlerde karbonmonoksit gazı zehirlenmesine sebebiyet verdiği yönünde de birçok haberlere şahit olmuşuzdur. Hatta birçok kişi bu lodos rüzgarının yol açtığı soba zehirlenmesi nedeniyle hastanelik olmuş ve birçok kişide belkide Lodos’un ters esmesi sebebiyle sobüdan sızan karbonmonoksit gazı sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ