Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Lityum iyon (Li-ion) pil özellikleri nelerdir?

Lityum iyon (Li-ion) pil özellikleri nelerdir?
  • 10.11.2015

Kısaca Lityum pil olarak adlandırdığımız ve akıllı telefonlar ile birlikte artık neredeyse dünyadaki tüm insanların bildiği pildir. Lityum iyon piller insanlık tarafından son yıllarda yoğun olarak tanınmasına karşın aslında tarihi oldukça uzun yıllara dayanmaktadır. Lityum pilin ilk keşfi 1912 yılı olarak geçmektedir. Gilbert N. Lewis tarafından keşfedilmiştir. Fakat ticari anlamdaki lityum pil türünün bulunması 1991 yılında Sony firması tarafından olmuştur.

Telefonlarımızda batarya olarak adlandırdığımız telefon parçası Lityum İyon pildir. Kısaca Lityum pil olarak kullanılan bu pil türünün özellikleri ile avantajları ile dezavantajlarını aşağıya madde madde verelim.

Lityum iyon pillerLityum iyon (Li-ion) pillerin özellikleri nelerdir?

-Lityum İyon piller her ne kadar cep telefonlarında kullanılıyor olarak bilinse de neredeyse tüm elektronik araçlarda ve aletlerde kullanılmaktadır.

-Dünya üzerinde üretilmiş olan en iyi pil çeşitlerinden bir tanesidir.

-Yine dünya da en yaygın olarak kullanılan pil türüdür.

- Lityum iyon (Li-ion) pillerin güçleri büyüklükleri ile doğru orantılıdır.

- Lityum iyon (Li-ion) pillerde hafıza etkisi olmadığından dolayı kullanılmadıkları zamanlardaki enerji kayıpları oldukça düşük ve yavaştır.

- Lityum iyon (Li-ion) pillerin diğer pillere nazaran oldukça hafif olan piller olup bu sebeple cep telefonlarında en uygun pil olarak kullanılmaktadırlar.

Lityum ion pil-Bu pillerin şarj edilebilmesi için tam boşalmaları gerekmemektedir. Bu nedenle çok büyük avantaj sağlamaktadır. Fakat sürekli olarak bu şekilde doldurulması pil ömrüne zarar verdiği yönünde bilgiler bulunmaktadır.

-Ayrıca Lityum İyon pilleri şarj ederken şarjı tam dolmadan şarjdan çekmek bu pile çok büyük zarar vermemektedir.

-Lityum iyon pillerinin kullanım ömürleri üretim tarihinden itibaren başlamaktadır. Yani üretim tarihinden itibaren ister şarj edilsin ister edilmesin belli bir süre sonra ömürleri azalmaya başlamaktadır.

-Lityum iyon piller her yıl kapasitelerinin bir kısmını kaybederler ve bu kayıplar yine kullanım özelliklerine göre her yıl yaklaşık olarak %20 ila %30 arasında değişir.

-Uzmanlara göre Lityum iyon piller şarjı tam olarak yani %0 olduktan sonra şarj edilmeleri halinde yine ömürleri daha kısa olmaktadır.

Şarj edilebilir piller-Kullanılmakta olan bir Lityum iyon pilinin ömrünün en fazla 5 yıl olacağı bu süre geçtikten sonra kullanılamayacak vaziyete geleceği bilgisi bulunmaktadır.

-Lityum iyon pillerin çok yüksek sıcaklıklardan ve güneş ışınlarından korunması gerekmektedir.

-Ayrıca bu piller oldukça hızlı şekilde dolmaktadır. Hatta günümüzde dolma süreleri güçlerine ve büyüklüklerine göre 10 dakikaya kadar düşürülmüştür.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ