Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Linyit nedir, özellikleri nelerdir?

Linyit nedir, özellikleri nelerdir?
  • 06.06.2018

Linyit ülkemizde önemli oranda çıkan önemli madenlerimizden bir tanesidir. Bu yazımızda çıkarıldığı yerler başlığı altında vereceğimiz gibi birçok ilimizde ve bölgemizde çıkarılan bir madendir. Linyit çok şekilde kullanılmasına karşın çoğu kişi linyitin ne olduğunu bilmezler bu sebeple linyitin tanımı verildikten sonra gerek özellikleri, gerek çıkarıldığı yerler gerekse kullanım alanları konularına değinilecektir.

Linyit-1Linyit nedir?

Linyit bir kömür türü olup, elektrik ve ısı için kullanılmaktadır. Linyit kömürü olarak da isimlendirilmektedir. Fosil bir yakıttır. Çoğunlukla bitki parçalarından oluşmaktadır.

Linyit nasıl oluşur?

Bataklık benzeri ortamlarda şartların uygun olması durumunda, bitki barçaları parçalanır ve bozulurlar, bataklık suyu ile birlikte bir hamur haline gelirler. Bu hamur hali özellikle basınç ve sıcaklığın da etkisi ile bazı kimyasal reaksiyonlar sonucunda fiziksel ve kimyasal değişikliğe uğrayarak turba haline daha sonra ise linyit kömürü haline gelir. Linyit kömürü daha sonra uygun zamanın geçmesi ve koşulların oluşması halinde linyit daha sonra alt bitümlü kömür, daha sonra Taş kömürü en sonunda ise grafit’e dönüşür.

Şu bilgiyi vermek da fayda vardır. Kömürleşme başladıktan sonra sıcaklık ve basıncında etkisi ile ilk olarak turbadan Taş kömürü aşamasına kadar su, su baharı, CO2 ve CO uzaklaşır, Taş kömürü aşamasında O ve subuharı uzaklaşır. Taş kömürü aşamasında basınç şartlarının bu kütleleri etkilemesi sonucu, bu ortamdan, ve CH4 uzaklaşır, en ileri ki aşamada ise H2 uzaklaşır.

linyit-4Linyit’in ısı değeri ne kadardır?

Linyit ısı değeri olarak diğer kömür türlerine nazaran daha az bir ısı gücüne sahiptir. Aşağıda tam ısı değerini vermeden önce şuna değinmekte fayda vardır. Linyit daha az sürede yerin altında kaldığından dolayı ısı değeri düşüktür. Taş kömürü daha fazla granit ise en fazla ısı değerine sahip kömür türüdür.

Linyit Isı değeri 4610 kcal ve altı değerdedir. (Örneğin bu değer taş kömüründe 5390 ila 7700 kcal arasında bulunmaktadır. Antrasitte ise 7.000 kcalın üstü bir değerdedir.

Isı değerlerine baktığımızda aynı kilogramda linyit alınması yerine taş kömürü alınması daha faydalı olacaktır.

Ülkemizde çıkarılan linyit’in ısı değerleri ve oranları nedir bakalım:

Ülkemiz linyit rezervleri genel olarak düşük kalorilidir.

Linyit/alt bitümlü kömür rezervinin yaklaşık olarak;

%68′lik kısmı 2000 kcal/kg değerinin altında olup çok düşük kalorilidir.

%23,5′lik kısmı 2000-3000 kcal/kg arasında,

%5,1′lik kısmı 3000-4000 kcal/kg arasında,

%3,4’lük kısmı ise 4000 kcal/kg üzerinde

LinyitLinyit’in özellikleri nelerdir?

Linyit’in ısı değeri diğer kömür türlerine göre düşük olan kömür türüdür.

Yapı itibarıyla kolaylıkla ufalanabilir. Örneğin antrasit’i ve taşkömürünü çok kolay ufalayamazsınız. Hele ki antrasit daha serttir.

İçinde bulundurduğu karbon miktarı özellikle taş kömürü veantrasite göre daha azdır. Bünyesinde bulundurduğu karbon miktarı %70 seviyesindedir. Bu oran taş kömüründe %70 ila %90 aralığındadır. Antrasitte ise %94 oranındadır.

Linyit oluşumu milyonlarca yıl olarak ifade edilmektedir.

Büyük oranda termik santrallerde kullanılmaktadır.

Kahverengi kömür olarak da bilinmektedir. Renginden dolayı bu isim verilmiştir. Taş kömürü gibi çok siyah değildir. Kahverengi renge çalmakla birlikte siyah renge sahip linyitte oldukça büyük oranda çıkarılmaktadır.

Barındırdığı kül ve nem miktarı fazladır.

linyit-3Türkiye’de linyit yatakları nerelerdir?

Dünya üzerindeki linyit rezervinin yaklaşık olarak %3’lük kısmı ülkemizde bulunmaktadır.

1 Afşin Erzurum
2 Aşkale Erzurum
3 Beypazarı Ankara
4 Beyşehir Konya
5 Elbistan Kahramanmaraş
6 Kangal Sivas
7 Nallıhan Ankara
8 Orta Çankırı
9 Saray Tekirdağ
10 Seyit Ömer Kütahya
11 Soma Manisa
12 Tunçbilek Kütahya
13 Yatağan Muğla

Linyit-2Dünya’da en çok linyit çıkarılan ülkeler hangileridir?

Linyit rezervi olarak en çok linyit rezervisen sahip ülkeler Amerika, Rusya ve Çin’dir. Bunun dışında aşağıda ise en çok linyit çıkarılan ülkeler verilmiştir.

1 Almanya
2 Amerika Birleşik Devletleri
3 Avustralya
4 Beyaz Rusya
5 Çek Cumhuriyeti
6 Çin
7 Kuzey Kore
8 Polonya
9 Romanya
10 Sırbistan
11 Türkiye
12 Yunanistan

Yararlanılan kaynaklar:

enerji.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ