Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Likya yolu özellikleri nelerdir?

Likya yolu özellikleri nelerdir?
  • 17.09.2015

Bilindiği üzere ülkemiz dünyanın en eski uygarlıklarına ev sahibi yapmış bir ülkedir. Özellikle Anadolu’nun eski uygarlıklarından kalma birçok tarihi eseri barındıran bir ülke olmuştur.  Bu sebepten dolayıdır ki Likya yolu içinden geçtiği yerler bakımından önemli bir yürüyüş parkuru niteliği taşımaktadır. Likya yolu aynı zamanda dünyanın en önemli yürüyüş parkurları arasında gösterilmektedir.

Likya Yolu-3,Likya yolunun önemli özellikleri nelerdir?

Yukarda değinmiş olduğumuz gibi dünyanın en önemli yürüyüş parkurlarından bir tanesidir. Aynı zamanda dünyanın uzun yürüyüş yolları arasında ilk 10 arasında olduğu bilgisi bulunmaktadır.

Teke yarımadasındaki patikaları kapsayan aşağı yukarı 19 Likya kenti kalıntılarının bulunduğu bir parkurdur.

Likya yolu Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan bir parkur olup toplam uzunluğu 509 kilometre civarındadır.

Likya yolunun tarihi o kadar eski olmamasına karşın birçok yürüyüşçü tarafından bilinmektedir. Likya yolunun tarihi 1999 yılına dayanmaktadır. Bu yılda Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır. Aslında Likya yolunun çalışmaları 1992 yılında başlanmasına karşın ancak 7 yılda tamamlanabilmiştir.

Likya Yolu-4Parkur boyunca çok güzel manzaralar bulunmaktadır. Hatta bu parkur üzerinde bulunan Gelidonya Feneri manzarası 5-10 yıl önce Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiştir.

Parkurun tamamı işaretlenmiştir.

Parkurun oldukça uzun olmasından dolayı üzerinde birçok konaklama merkeze ve konaklama için yapılmış tesisler bulunmaktadır.

Parkurun bakım ve onarımı sponsor gönüllü ve kuruluşlarca yapılmaktadır.

Likya yolu anı zamanda yürüyüşçüler ile birlikte bisikletçiler içinde önemli yollardan bir tanesidir. Özellikle bisikletçi birçok grup tarafından rağbet gören yollardan bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Likya yolu bazı seyahat acentaları tarafından haftalık turlar verilerek gezdirilmektedir.

Likya yolu sadece ülkemiz insanlarının ilgi gösterdiği bir yol değildir. Aynı zamanda yürüyüş sporu ve tarihi yerler için dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok gezgin ve turist tarafından ziyaret edilmekte ve yürüyüşler ile bisiklet turları yapılmaktadır. Ülkemiz ekonomisini büyük katkıda bulunmasa da ileriki zamanlarda ülkemizin önemli turizm bölgelerinden bir tanesi olmaya adaydır.

Likya Yolu-1Likya Yolunda bulunan antik kentler hangileridir?

Uzunyurt (Faralya) Köyü,

Dodurga Köyü,

Sdyma,

Pınara

 Letoon

 Xanthos

Patara

Antiphellos,

Apollonia,

Simena,

Myra,

Limyra,

Rhodiapolis,

Likya Yolu-2Gagai,

Melanippe,

Gelidonia,

Edrassa,

Olympos,

Chimaera,

Phaselis

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.org

Likyayolu.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ