Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Libya ülkesi özellikleri nelerdir?

Libya ülkesi özellikleri nelerdir?
  • 21.02.2016

Libya ülkemiz insanlarının özellikle bir dönem çalışma için birçok yurttaşımızın gitmiş olduğu bir ülke olması nedeniyle tanınan aynı zamanda son yıllarda yaşanan bazı kötü olaylar sebebiyle dünya haberlerinde ilk sıralarda yer alan bir ülke olması nedeniyle tanınmaktadır. Ayrıca bulunduğu bölgenin en önemli ülkelerinden bir tanesi konumundadır. Yazımızda Libya ülkesinin bazı önemli özellikleri maddeler halinde verilecektir.

LibyaLibya’nın özellikleri nelerdir?

-Libya Afrika kıtasında yer almaktadır.

-Libya aynı zamanda Akdeniz’e çok uzun bir kıyısı bulunan ülkelerden ve Akdeniz ülkelerinden bir tanesidir.

-Libya’nın başkenti “Trablus”tur.

-Resmi dili “Arapça” olup en çok konuşulan diller yine Arapça ile birlikte Berberice’dir.

-Libya yüzölçümü bakımından dünyanın büyük toprağa sahip ülkelerinden bir tanesi olup, toprak büyüklüğü bakımından dünyanın en büyük 17. Ülkesi konumundadır. Toprak büyüklüğü 1.759.541 kilometrekaredir. Ülkemiz topraklarının iki katından daha büyüktür.

-Libya ülkesinin nüfusu toprak büyüklüğüne oranla oldukça azdır. Günümüz itibarıyla yaklaşık olarak 6,5 milyon insan yaşamaktadır.

-Kullanmış olduğu para birimi “Libya dinarı”dır.

-Libya ülkesi 1951 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile bağımsız bir ülke olmuştur.

-Libya ülkesinin yerlilerine berberi denmektedir. Zaten bu ülkenin ilk yerlileri bu berberilerdir.

Libya Çölü-Libya ülkesindeki insanların büyük bir bölümü kıyı bölgelerde yaşamaktadır. Yaklaşık olarak kıyı şehirlerde yaşayan nüfusun toplam nüfusa oranı %90 civarındadır. Bunun en büyük sebebi ise Libya topraklarının büyük çoğunluğunun çöllerle kaplı olmasıdır.

-Nüfusun büyük çoğunluğu Trablus, Bingazi ve El Bayda şehirlerinde yaşamaktadır.

-Libya petrol kaynakları bakımından çok önemli ülkelerden bir tanesidir. Özellikle bu ülkede çıkarılan petrolün gravitesi yüksek olduğundan dünyanın en kaliteli petrollerinin çıkarıldığı bölgelerden bir tanesi bu ülke sınırları içinde yer almaktadır. Ekonomisinin büyük bölümü petrol gelirlerine dayanmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerine petrol ihraç etmektedir.

Ömer Muhtar-Libya yaklaşık olarak 400 yıla yakın bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış bir ülke olup, 1911-1912 yılında gerçekleşen Trablusgarp savaşı sonucunda imzalanan Uşi antlaşması ile bu topraklar İtalya’ya bırakılmıştır.

-Libya İtalya egemenliğinde yaklaşık olarak 45 yıl kaldıktan sonra 1947 yılında Fransa ve Birleşik krallığın himayesine girmiş ve yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi ancak 1951 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir.

-Libya’nın dünyaca bilinen önemli isimlerinden bir tanesi Ömer Muhtar olup İtalya’ya karşı vermiş olduğu direniş ile ün yapmıştır. Fakat sonunda İtalyanlarca idam edilmiştir.

Kaddafi-Libya’nın önemli bir lideri ise Bağımsız Libya ülkesinin ilk lideri olan Kral İdris’i bir darbe ile devirerek 1969 yılında yönetimi ele geçerin Kaddafi’dir. Kaddafi’nin bu darbesi ile Monarşi sona ermiş ve Libya Arap Cumhuriyeti kurulmuştur. Kaddafi Libya’da 1969 yılından 2011 yılına değin liderliğini yürüttü. Kaddafi’nin halka baskı yaptığı ve Birleşmiş Milletler kararına uymadığı gerekçesine dayanarak Birleşmiş Milletlerin kararı ile ABD, Fransız ve İngilizlerin askeri müdahalesinin yardımı ile ayaklanan halk tarafından Kaddafi devrildi. Daha sonraki dönemde saklanan Kaddafi bulunarak ayaklanan halk tarafından linç edilerek öldürüldü.

libya HaritasıLibya ülkesine komşu ülkeler hangileridir?

-Mısır (Doğu)

-Cezayir (Batı)

-Tunus (Batı)

-Çad (Güney)

-Nijer (Güney)

-Sudan (Güneydoğu)

Görüldüğü üzere Libya ülkesinin toplam 6 ülke ili sınır komşuluğu bulunmaktadır.

TuareglerLibya nüfusunun etnik yapısı nasıldır?

-Libya halkının büyük çoğunluğu Araplar ve Berberilerden oluşmaktadır.

-Araplar ve Berberiler ile birlikte Türkler, Çöl Kabillerinden oluşan Bedeviler ve Tuaregler Libya halkını oluşturmaktadır.

-Ülkede çok sayıda Mısırlı göçmen bulunmaktadır.

-Bangladeşli, Çinli ve Filipinlilerin sayıları da on binlerle ifade edilmektedir.

-Libya ülkesinde yaşayan Türk sayısında yaklaşık olarak 25.000 ila 30.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ