Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Libya Çölü Özellikleri

Libya Çölü Özellikleri
  • 26.07.2015

Libya çölü dünya üzerindeki önemli çöllerden bir tanesidir. Çünkü dünya üzerinde sıcak çöller içindeki en büyük alanı kaplayan ikinci çöl olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Bilindiği üzere dünya üzerindeki en büyük çöl Büyük Sahra çölüdür ve dünya karalarının yaklaşık olarak %5’lık kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca Libya çölü Büyük Sahra çölünün kuzeydoğu bölümü olarak adlandırılmaktadır.

Libya çölü VahaLibya çölü özellikleri nelerdir?

Libya çölü yukarda da değinmiş olduğumuz gibi dünya üzerindeki çöller içerisinde en büyük ikinci çöl olup büyüklüğü yaklaşık olarak 2.000.000 kilometrekaredir. Bu büyüklük ülkemiz büyüklüğünün neredeyse 3 katına isabet etmektedir. (Birçok kaynakta çok farklı büyüklükler belirtilmektedir. Özellikle bazı vaha alanların çöl vasfında olmadığı nedeniyle bu büyüklüğe dâhil edilmediği daha küçük olduğu konuları olduğu gibi yine büyüklüğü açısından değişik rakamların bulunduğu kaynaklar vardır, fakat genel itibariyle ve genel kanıya göre Libya çölünün büyüklüğünün vermiş olduğumuz büyüklükte olduğu hâkimdir)

Libya çölü Libya ülkesinin doğu kısmından başlayarak Mısır’ın güneybatısına geçer ve Sudan’ın kuzeybatı bölümünde biter.

Libya çölü toprakları bazı çöllere nazaran oldukça verimsizdir. Bu nedenledir ki çöller arasında kilometrekareye düşen insan sayısının en az olduğu çöller arasındadır.

Libya ÇölüLibya çölü batı kısma doğru alçalan büyük bir ovadır aynı zamanda özellikle bazı bölgelerdeki çöküntülerin deniz seviyesinden daha alçakta olduğu bilgisi mevcuttur.

Libya çölünün bazı bölgelerinde yanardağ akıntıları, sönmüş yanardağlar bulunmaktadır. Aynı zamanda yapısal olarak kayalıklar, platolar ve taşlı ovalarda bulunmaktadır.

Libya çölü yapısal ve iklimsel koşullar açısından yerleşmeye elverişli bir çöl olmasına karşın yine de büyüklüğüne nazaran bu elverişli yerler çok az bir kısmını oluşturmaktadır.

Libya çölünde vaha sayısı da oldukça azdır. Özellikle Mısır’da ki bazı bölgelerde ve Libya’nın bir iki bölgesinde bulunmaktadır.

Libya Çölü camıLibya çölünde sadece bu çöle ait olan çok güzel bir cam veya taş bulunmaktadır. Libya çölü camı olarak bilinen bu taş günümüzden milyonlarca yıl önce dünyamıza düşen bir gök taşının çöl kumları ile birleşmesi nedeniyle oluşmuş sarı renkli ve içinde elmas kırıntıları dahi olduğu iddia edilen bir taştır. 5 civarında bir sertlik derecesine sahip olan bu cam Libya çölünün kuzeydoğu kısmında bulunmaktadır. 

Libya Çölü Libya, Mısır ve Sudan topraklarında bulunmakta olup bu üç ülkenin sınırlarının birleştiği yerde Libya çölünün en yüksek dağı olan Uveyna dağı bulunmaktadır. Bu dağın yüksekliği yaklaşık olarak 1935 metredir.

Libya çölleri büyük savaşların olduğu bir çöl olması sebebiyle tarih kayıtlarında geçmektedir. Özellikle ikinci dünya savaşında önemli savaşlar bu çölde de yapılmıştır. Mısırda bulunan Es-Sahraü’l Garbiye yani Libya’nın Batı çölü büyük muharebelere ev sahipliği yapmıştır.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

cem.gov.tr (Çölleşme ve Erezyonla Mücadele Genel Müdürlüğü)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ