Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Leş kargalarının özellikleri nelerdir?

Leş kargalarının özellikleri nelerdir?
  • 03.12.2015

Leş kargası neredeyse bütün insanlar tarafından bilinen bir hayvan olmasına karşın özellikleri hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız hayvanlardan bir tanesidir. Fakat özellikle kavgalarda veya tartışmalarda “Leş kargası” yakıştırması yapılarak hakaret deyimi olarak sık kullanılan hayvan isimlerinden bir tanesidir. Peki, Leş Kargalarının özellikleri nelerdir? Maddeler halinde verelim.

Leş kargası-1Leş Kargasının özellikleri nelerdir?

-Leş kargası yine bir karga türü olup kargagiller ailesinin mensubudur.

-Yaşam alanı Avrupa’nın batı kısımları ve Asya’nın doğu bölgeleridir.

-Boyu yaklaşık olarak 50 cm civarındadır.

-Leş kargalarının gagaları kalın bir yapıya sahip olup aynı zamanda kısadır.

-Leş kargalarının diğer kargalardan farklarından bir tanesi burun deliklerinin kısa ve kalın tüylerle kaplı olmasıdır.

-Leş kargası dış görünüşü itibarıyla diğer kargalara çok benzemekle birlikte en çok da ekin kargası ve bayağı kuzguna benzemektedir.

-Leş kargalarının tüyleri yeşil veya parlak mora yakın siyahtır.

-Bacak kısmı, gaga ve ayak kısmı siyah renktedir.

Leş kargası-3-Leş kargaları ismini leş ile beslenmesinden dolayı almıştır. Sadece leş yemezler aynı zamanda hangi hayvanı yakalasalar yerler. Leş de yedikleri için leş kargası olarak adlandırılmışlardır. Leş kargaları leş, küçük hayvanlar ile birlikte diğer kuşların ve yumurta ile üreyen hayvanların yumurtalarını da yerler.

-Leş kargalarının ötüş şekli “kraa” gibi bir ses çıkararak olmaktadır. Bu ses gırtlaktan çıkar ve derin bir sestir. Aynı zamanda titreşimli bir sestir.

-Leş kargası gürültücü kargalardan ve gürültücü kuşlardan bir tanesidir.

-Leş kargaları yuvalarını genel olarak uçurum kenarları ve uzun ağaçların tepelerine yaparlar. Fakat bunun haricinde direklere, eski evlerin çatılarına, binalara ve yere dahi yaptıkları görülmüştür.

Leş kargası-2-Leş kargaları bütün kuşlar gibi yumurta ile üremektedirler. Yumurtalarının rengi yeşil noktalı veya kahverengi-mavi noktalıdır.

-Bu hayvanlarda kuluçka süresi 2,5 hafta civarındadır.

-Leş kargalarını kuluçka döneminde dişileri beslerler.

-Leş kargaları diğer birçok karga türünden farklı olarak tek yaşayan hayvanladır. Diğer kargalar genel olarak toplu yaşarlar. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ