Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Leopar (Pars) özellikleri

Leopar (Pars) özellikleri
  • 24.08.2015

Leopar ve Pars aynı hayvandır. Birçok kişi tarafından ayrı ayrı iki hayvan olarak bilinmesine karşın bu iki isim tek bir hayvana aittir. Bu yazımızda daha çok bilinen ismiyle Leopar olarak anlatılacaktır.

Leoparlar kedigiller ailesinden olup en büyük 4 kedi türü (Kaplan, aslan, pars ve jaguar)’nden bir tanesidir.

Leopar ismi bu hayvanın leopar ve panterin melezi olduğu kanaati ile verilmiş bir isimdir. Leo ve Pard’ın birleşimi olarak leopar denmiştir.

Leopar-1Leoparların özellikleri nelerdir?

Leoparlar 4 büyük kedi (Kaplan, aslan, pars ve jaguar) içerisinde en büyük 4.kedi durumundadır.

Boyu ortalama olarak 80-90 cm civarına kadar olabilmekte kuyruklar ile birlikte 2,30 ila 2,40 metreye kadar çıkabilmektedir. Yani bu hayvanın kuyrukları neredeyse gövdelerinin iki katı kadardır. Leoparların ağırlıkları 80 kilo civarındadır. Erkekler dişiye nazaran 1/3 oranında daha büyük olurlar.

Leoparların vücutları uzun olmasına karşın bacakları kısadır.

Leoparlar 4 büyük kedi (Kaplan, aslan, pars ve jaguar) içinde ağaca tırmanma kabiliyeti olarak en iyi olan türdür.

Leoparların pençeleri oldukça sivri ve oldukça da keskindir.

Kulak yapıları kısa ve yuvarlak şekildedir.

Tüyleri kısa ve oldukça parlaktır. Bu nedenle postu da oldukça değerli bir hayvandır.

Leoparların vücutlarında siyah lekeler bulunmaktadır. Renk itibari ile sarı kahverengi ve koyu kahverengi bir renge sahiplerdir. Alt kısımlarının rengi ise beyazdır. Ayrıca vücutları tamamen siyah olan ve siyah leopar olarak bilinen leoparlarda bulunmaktadır. Hatta aynı anne babadan olan leopar yavrularından biri sarı kahverengi olabilirken diğeri siyah olabilmektedir.

Leoparların boyunlarının alt kısmında siyah noktalı çizgiler bulunmaktadır.

Leoparlar yırtıcı hayvanlardan olmasına karşın ürkek ve çekingen bir yapıya sahiptir.

Leopar (Pars) Anadolu parsıLeoparlar doğada çok iyi kamufle olan hayvanlardan olup bulunmaları ve takip edilmeleri hatta fark edilmeleri oldukça güçtür. Bu özelliği sayesinde avlanma yönünden oldukça başarılıdır.

Leoparlar gece veya gündüz avlanabilen hayvanlardandır. Genellikle gündüz avlansalar da kendilerini güvende hissetmezler ise gece avlanırlar.

Sıcak havalarda gölge bir yerde uyumayı severler. Genel itibari ile hareketli olduğu zamanlar sabah ve akşam saatleridir. Sıcak birçok hayvanı olduğu gibi leoparı da miskinleştirir.

Leoparların bir diğer özelliği ise avladıkları hayvanları ağaçlara çıkarabilmeleridir. Özellikle avlarını diğer hayvanlara kaptırmamak için ağaca çıkarırlar. Hatta çıkardıkları avlar oldukça da büyük olabilmektedir hatta geyikleri dahi çıkarabilirler. Çünkü leoparlar güçlü hayvanlardır.

Leoparların birçok türü bulunmakla birlikte bazı türlerin nesilleri tükenmiş birçok türü ise tükenme tehlikesi altındadır. Dünya üzerinde bu hayvanların bulunduğu yerler Afrika Kıtası, Hindistan, Malezya ve Çin gibi Asya ülkeleridir.

Genel itibari ile leoparlar, ormanlar, çalılıklarda, yarı çöl iklim koşullarında, yağmur ormanlarında ve özellikle Çin’de soğuk dağlarda yaşayabilmektedirler.

Leopar (Pars)Ülkemizde leopar bulunmamaktadır. Birkaç yıl önce doğu illerimizden bir tanesinde bir leopar öldürülmüş olup, bu leoparın İran ülkesinden geldiği tahmin edilmektedir.

Bu hayvan yapıları itibariyle başka bir hayvan olan Jaguar ile karıştırılabilmektedir. Çok benzer bir hayvan olmalarına karşın, benek, çene ve kafa yapılarından ayırt edilir.

Hiçbir leoparın vücutlarındaki benekler veya noktalar birbirleri ile aynı değildir.

Leoparların (parsların) Türleri

Çin parsı, İran parsı, Avrupa parsı, Afrika parsı, Amur parsı, Anadolu parsı, Arap parsı, Berberistan parsı, Kafkas parsı, Hint parsı, Çinhindi parsı, Java parsı, Japon parsı, İran parsı, Sina parsı, Sri Lanka parsı, Zangibar Pars’ıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ