Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci
  • 04.07.2015

Tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci’dir. Dünya genelinde ise kısa olarak Leonardo Da Vinci olarak bilinmektedir.

Dünyanın yetiştirdiği en büyük ressamlardan bir tanesi olması yanında aynı zamanda düşünür, mimar, mühendis, mucit, müzisyen, heykeltıraş, anatomist, botanist olan ve cidden 10 parmağında 10 marifet olan bir kişidir. Ressamlığı kadar diğer bölümlerde de önemli başarılar elde etmiş nadir kişilerden bir tanesidir.  Dünyada gelmiş geçmiş en büyük sanatçılardan ve dehalardan biri olarak kabul görmüştür. Ayrıca milenyumun adamı seçilerek haklı başarılarını perçinlemiştir.

Leonardo Da Vinci-2Da Vinci 1452 yılında doğmuş ve 1519 yılında vefat etmiştir. Aşağı yukarı 67 yıllık hayatına birçok eser sığdırmayı başarmıştır.

Ölümünden yaklaşık olarak 500 yıl geçmesine rağmen dünyada halen tanınmayı başarmış yegâne sanatçılardın bir tanesidir.

En tanınmış eserleri ise Dünyaca Ünlü Mona Lisa  tablosu ve Son Akşam Yemeği tablosudur.

Bu dünyaca ünlü kişinin Babası Noter annesi ise çiftçidir.

Annesinin ve Babasının ayrılmasından dolayı (evli değillerdi, zaten Da vincide evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya gelmiştir) büyükbabasının yanında kalmıştır. Büyükbabası ve Büyükannesinin ölmesinden sonra ise Babası ile birlikte  Floransaya gitmiştir.

Da Vinci üniversiteye gidememiştir. Sebebi ise o dönemde evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesinin yasak olması idi.

Leonardo Da Vinci-3Da vincinin yapmış olduğu resimleri babası dönemin ünlü ressamları Andrea Del Verrocchio göstermiş ve onun yanında çırak olarak çalışmaya başlamıştır.  Ayrıca burada çok iyi şekilde lir çalmayı öğrenmiştir.

32 yaşında iken Floransa’yı terk etmiş ve Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girmiştir. 17 Yıl boyunca bu dükün yanında çalışmıştır. (bu düke yazmış olduğu iş başvurusu mektubu olağanüstü bir iş başvurusu olarak kabul görmüştür)

Leonardo resim ve heykel haricindeki diğer eserlerini de bu dük için çalıştığı dönemde vermiştir. Bu dönemde yine birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bina tasarımları, makine ve silah tasarımları yapmıştır, ayrıca mimari çalışmalar, uçan makine çalışmaları da yapmıştır. Yaptığı birçok çalışmayı deftere de kaydetmiştir.

Leonardo Da Vinci-41499 yılında Milano’yu terk etmiştir. Aşağı yukarı 15-16 yıl İtalya’da seyahat etmiştir. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi tablosu olarak bilinen Mona Lisa tablosunu da bu dönemde yapmıştır.

1504 Yılında babasını kaybetmiştir.

Amcası Mirasını Da Vinci’ye bırakmıştır.

Bir dönem papa içinde çalışmış ve projeler üretmiştir. Anatomi alanındaki çalışmalarına bu dönemde devam etmesine karşı Papa kadavra üzerindeki çalışma yapmasını yasaklamıştır.

1513-1516 arasında Roma’da yaşadı ve Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmaya devam etti ancak Papa, kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

Da vinci koruyucusunun ölümü üzerine 1516 yılında Kral Francis tarafından Fransa’ya baş ressam, mühendis ve mimarı olarak davet edilmiştir. Kral Da Vinci’ye büyük saygı ve hayranlık duymuştur.

Daha sonraki yıllarda Leonardo felç geçirmiş ve Sağ kolunu zor kullanır veya kullanamaz duruma gelmiştir. Bu felçten sonra resim yapmaya ara vermiş ve bilimsel çalışmalarda yoğunlaşmıştır.

Leonardo 67 yaşında iken 1519 tarihinde ölmüştür.

Leonardo Da Vinci-1Leonardo’nun kişisel özellikleri nelerdir?

Leonardo’nun fiziksel temastan hoşlanmadığı bilgisi bulunmaktadır.

Leonardo’nun çok çalışkan bir kişidir.

Ayrıca Leonardo hakkında doğruluğu kesin olarak bilinmese de en önemli konu Leonardo’nun genç erkeklere karşı ilgisi olduğu bilgisidir. Hatta bu özellikle bir dönem tartışma konusu olmuştur.

Ayrıca  bir dönem 17 yaşındaki bir model ile sodomist ilişki kurduğu gerekçesiyle de suçlanmıştır.

Mona Lisa tablosunu yanından ayırmadığı bilgisi bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

bbc web sitesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ