Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Leghorn  (Ligorin) tavukları özellikleri nelerdir?

Leghorn  (Ligorin) tavukları özellikleri nelerdir?
 • 12.10.2015

Dünya üzerindeki en ünlü tavuklardan bir tanesidir. Ligorin tavukları ülkemiz de de en çok tercih edilen ve beslenen tavuk türlerinden bir tanesidir. Çünkü Hollanda ırkı olan ligorin tavukları özellikle yumurta verimi açısından önemli tavuk cinslerinden bir tanesidir.

Ligorin tavuk ve horozuLigorin tavuklarının özellikleri nelerdir?

-Ligorin tavukları dünyada en çok tercih edilen tavuklardan bir tanesidir. Dünya üzerindeki beyaz yumurtaların büyük çoğunluğunun sahibi bu ligorin tavuklarıdır.

-Ligorin bir yumurta tavuğudur.

-Ligorin ismi İtalya ülkesinden gelmektedir.

-Ligorin tavuklarının anavatanı Hollanda ülkesi olup Hollanda ırkı bir tavuktur. Aslında bu tavuk cinsinin ilk yayılmaya başladığı ülke Amerika Birleşik Devletleri olmasına karşın patenti Hollanda’ya aittir.

-Ligorin cinsi tavukların verimli bir yumurta tavuğu olmasından ziyade en önemli özelliği çok az yem yiyerek çok miktarda yumurta vermesidir. Bu sebeple bu tavuğu tanıtırken “ Az yem yiyen, çok yumurtlayan tavuk” terimi kullanılmaktadır. Özellikle ligorinlerin Dekalp ligorin adı verilen beyaz ligorinler için bu söz söylenmektedir.

Ligorin tavukları-Ligorin tavuklarının renkleri bеyaz, gümüş rengi, boz, kızıl, bеnеkli, karışık renkli ve kahverengi renklerde türleri bulunmaktadır.

-Ligorin tavukları henüz 3,5 ila 4 aylıkken yumurtlamaya başlarlar.

-Ligorin tavuklarının yumurtaları oldukça büyük sayılır yaklaşık olarak ligorin tavuklarının yumurtası ortalama olarak 65-70 gram aralığındadır.

-Ligorin tavuklarının ortalama yem tüketimi ise aşağı yukarı 70 gram civarındadır. Yani tükettiği yemin ağırlığına yakın ağırlıkta yumurta verebilmektedir diyebiliriz.

-Ligorin tavuklarının ortalama kilosu ise 1 kilo 300 gram ile 1 kilo 700 gram arasında değişiklik göstermektedir. Normal tavuk cinslerine göre biraz küçük olarak bilinirler. Biraz küçük yapılı olmalarından dolayı ligorin türü tavuklar kesinlikle eti için beslenmezler. Çok nadirde olsa bazı beyaz ligorin türlerinin 2 kilogramı geçtiği bilgisi de bulunmaktadır.

-Ligorin tavuk cinsleri içinde daha küçük olan bantam ligorin adı verilen cüce ligorin türü de türetilmiştir.

-Ligorin türü tavuklar içinde en iyi olarak adlandırılan tavuklar beyaz renkli tavuklardır. Çünkü bu tavukların yumurta verimleri oldukça yüksektir. Bir yılda yaklaşık olarak 300’e yakın yumurta verimine kadar çıkabilmektedirler.

-Ligorin tavuk türlerinin de kendi aralarında çeşitleri bulunmakta olup çeşit sayısının 15 adetten daha fazla olduğu yönünde bilgiler bulunmaktadır. Özellikle melezleme yolu ile bazı ligorin türleri ortaya çıkarılmıştır.

-Ligorin tavukları diğer tavuk türlerine nazaran biraz daha iyi uçabilen tavuklardır.

-Ligorin tavukları en çok ağaçlara tünemeyi severler.

-Ligorin tavukları gezmeyi seven tavuklar olup, kırsal bölgelerde kendi yiyeceğini bulunduğu bölgede arayarak bulurlar.

-Ligorin tavuklarının bir önemli özelliği veya dezavantajı özgürlüğüne düşkün bir tavuk cinsi olmasıdır. Bu özelliği sebebiyle gurk olamama gibi bir sorunla karşılaşma riskinin oldukça yüksek olmasıdır. Kuluçkaya yatmaları oldukça zordur. Veya hiç yatmazlar fakat tek başlarına veya belli bir doğada serbest kaldıkları takdirde kendi yumurtalarına kuluçkaya yattıkları da görülmüştür.

Dekalp Ligorin-Ligorin tavuklarının kulak lobu genel olarak beyaz renklidir.

-İbikleri büyük balta ibik adı verilen ibik türündedir.

-Gürültücü bir tavuk cinsi olarak bilinir, aynı zamanda agresif bir tavuk cinsidir.

-Tavuk cinsleri içerisinde en hızla gelişen tavuk cinslerinden bir tanesidir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ismail işçi diyor ki:

  Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Özgürlüğüne düşkün bir tavuk olduğunu belirtmişsiniz. Kafes sistemi üretimde strese girermi yada verimde azalış olurmu_?

 2. Umur diyor ki:

  Horozları çok saldırgan olurlar.Küçük çocukları kovalamayı çok severler.Kendilerine yem veren sahiplerinin ellerine bile saldırırlar.Ben otuz yaşını geçtim daha hala ligorin horozlarından korkarım.

 3. nejat diyor ki:

  bu tavukdan bi 400tane bizde besliyoruz 400 taneden 70misi bir birilerini yaraliyorlar bu sebepi ne ola bilir acaba

  1. Alperen diyor ki:

   Selüloz eksikliği ve protein eksikliğinden kaynaklanıyor.
   Ayrıca tavuklar kanibalismus(yamyam) canlılardır.birbrilerinin tüylerini çekme kan gördüklerinde orayı gagalama isteği olarak normal davranışlardır bunlar.bunlarin önüne geçmk için yaralı tavukları diğerlerinden ayrı yerde bakılarak önüne geçilebilir

  2. Azat diyor ki:

   Beslenme de sorun olablr veya isiklandirma miktari yuksek olmus olablr hayvani strese koyup agresiflestiriyor

 4. Levent diyor ki:

  Ben de beyaz renk ligorin besliyorum,doğal kuluçka yolu ile ürettim,horozları ve tavukları çok düzenli uysal az yem yiyen çok yumurtlayan hayvanlar,asla insana saldırmıyorlar,sebebi doğal kuluçkadan çıktıkları için.

 5. Su diyor ki:

  Leghorn cinsi ormanda bir tavuk bulduk ve eve getirdik şuan bahçede ama ölücek gibi duruyor ayağını da göstermiyor ne yapmalıyım ölücek mi hareket etmiyor
  Gözlerini sürekli kapatıp duruyor napıcammmm

YORUM YAZ