Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Lastik ömrü nedir?

Lastik ömrü nedir?
  • 29.03.2015

Araçların en önemli parçasından bir tanesi lastiklerdir. Sürüş güvenliği için lastik çok önemli bir parçadır. Otomobillerde hayati parça diyebileceğimiz birkaç parçadan bir tanesidir. 

Bütün lastiklerin belli bir ömrü vardır, yani belli bir zamandan sonra lastikler özelliklerini kaybedeceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır. 

Lastik Dişi ÖlçümüBirçoğumuz araç lastiklerinin ömrünün sadece lastikteki diş derinliği ile ilgili olduğu zannedilmektedir. Fakat bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Lastik diş derinliği lastiklerin ne kadar daha kullanılacağı konusunda bize bilgi veren en önemli etken olabilir fakat tek etken bu değildir. Bununla birlikte önemli olan diğer bir etkende lastiklerin üretim tarihidir. 

Örneğin aracımıza aldığımız lastiği aşağı yukarı 9-10 yıl hiç kullanmadık lastik dış görünüş itibariyle pırıl pırıl, hatta yeni lastik kokusu halen üzerinde, lastik dişleride sıfır aşınma var, bu şekilde olsa dahi Lastiklerin kullanım ömürleri en fazla 10 yıldır, Lastik kullanılmasa dahi 10 yıllık sürede özelliğini kaybedeceğinden kesinlikle kullanılmaması gerekecektir. Çünkü bu süre zarfında lastik araç lastiği olma özelliğinin birçoğunu yitirir, gerek yumuşaklık ve sertlik açısından gerekse yola tutunma açısından bütün özellikleri gideceğinden lastik üretim tarihi çok önemlidir. Özellikle lastik alırken dikkat edilecek en önemli hususlardan bir tanesi de budur. 

Yukarda anlattığımız üzere lastik üretim tarihi lastikler için en önemli konulardan bir tanesidir. Peki ama lastiğin ne zaman üretildiğini nasıl ve ne şekilde anlayacağız.

Lastik Üretim TarihiLastik üretim tarihi nerede ve ne şekilde yazılıdır? 

Bütün lastiklerde lastik üretim tarihi lastiklerin yanağında yazılıdır. Genel olarak DOT harfinden sonra gelen yazılarda 4 rakamlı yazılan bölümdür. Bu dört rakamlı bölümde ilk iki harf üretildiği haftayı son iki harfte üretildiği yılı göstermektedir.

Örneğin: 1510

Burada ilk iki rakam yani 15 rakamı yılın 15.haftasını, Son iki rakam ise yani 10 rakamı ise üretildiği yılı göstermektedir. 

Yani 2010 Yılının Nisan ayının 3. haftasında üretildiğini göstermektedir.  

Lastik ömrünü etkileyen diğer hususlara da kısa kısa değinmekte fayda vardır. Lastiğin ilk dikkat edilecek huşunun üretim tarihi, daha sonra diş derinliği olduğunu söylemiştik. Bunun haricinde eğer lastikte belirgin şekilde çatlamalar oluşmuş ise, özellikle yanak kısımlarında zedelenme, alt kısımlarında küçükte olsa yırtıklar oluşmuş ise o lastiğin ömrü bitmiş demektir. Bazı sebeplerden Yıpranmış Lastikdolayı küçük yarılmalar dahi oluşmuş ise ise bu lastiğin kullanılması çok tehlikelidir. Çünkü bir müddet sonra bu derin yarılmaya neden olacak ve lastiğin patlamasına sebebiyet verecektir. Bu kazaya neden olabileceği gibi eğer kazaya neden olmaz ise kesinlikle sizi yolda bırakacaktır.

Lastiğin durumu her ne kadar dış yüzeyinden kendisini belli etse de herhangi bir şüphede bir lastikçiye baktırılmasında fayda vardır. 

Yararlanılan kaynaklar;

Lassa.com.tr (Lassa Lastikleri web sitesi)

michelin.com.tr (Michelin Lastikleri web sitesi)

Yasal Uyarı:Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ