Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Lapya özellikleri

Lapya özellikleri
  • 26.07.2015

Lapya coğrafi şekiller içinde en dikkat çekici olan coğrafi şekillerden bir tanesidir. Dünyanın neredeyse her yerinde görmek mümkündür.

Lapyalar karstik şekillerdendir. Genel olarak lapyaların oluştuğu bölgeler kalkerli alanlardır.

Lapyalar genel itibari ile çok küçük olan karstik şekillerdir. Genel yapı itibariyle delik şeklinde, küçük oyuk şeklinde, çukur, oluk ve kanal şeklinde olabilmektedir.

Lapya-3Lapyaların oluşmasında en önemli sebep toprak yapısıdır, toprakta bulunan kalkerlerin yapıları, kalkerlerin saflık dereceleri, kalker zemininin eğim durumları kalkerli yapı üzerinde bulunan bitki örtüleri lapyaların oluşmasında etkili olan faktörlerdir.

Lapyaların kireçtaşlarının yoğun yağış altında veya sel suları sebebiyle erimesi ve aşınması ya da toprak altında bulunan yoğun eritme gücü bulunan karbondioksitin etkisi ile oluşan oluk şekilli ve çukur şekiller olup bunlar arasında keskin hatlara sahip sırtlar bulunmaktadır.

Lapyalar şekil ve büyüklük itibariyle mikro karstik şekiller içerisinde yer almaktadır.

Lapyalar küçük karstik şekiller olduğunu söylemiştik o kadar küçük boyutlarda olabilmektedir ki bunların boyutları bazen 1 veya birkaç milimetre olabilmektedir. Fakat bu küçük boyutlu lapyalar haricinde boyları yani çapları 20 metre civarına ulaşan lapyalarda bulunabilmektedir.

Lapya-1Lapyaların yukarda belirli şekillerde olduğundan bahsetmiştik, bu şekillerin bazen delik, bazen oyuk, bazen oluk ve kanalcık şekillerde olabilmektedir. Lapyaların şekillerinin değişik olmasındaki en önemli faktörlerden bir tanesi bulunduğu yerin eğimi ile ilgilidir. Lapyaların oluştuğu bölgede eğer eğim düşük ise lapyaların şekilleri delik, oyuk, çukur ve kazan gibi şekillerde olurken, eğim eğer yüksek ise lapyaların şekilleri uzun bir şekil alabilmektedir. Örneğin Oluk ve kanalcıklı şekilde bulunan lapyalar genel olarak eğimin çok olduğu bölgelerde oluşmaktadır.

Lapyalar bulunduğu topraklar genel manada sıkıntılı yerlerdir. Eğer lapyalar yoğun şekilde ise bu toprakların yüzeyi oldukça pürüzlü olup gerek herhangi bir araçla gidilmesi gerekse yürünmesi oldukça güç olmaktadır.

Lapya-2Lapyaların yoğun olduğu ve toprağın yüzeyini bozmasından dolayı lapyaların bol bulunduğu arazilere Çapır arazi ismi verilmektedir

Ülkemizde lapyaların bulunduğu yerler içinde en önemlileri Akdeniz bölgesinde bulunan Toros Dağları, Konya, Niğde ve Mersin il sınırları içinde bulunan Bolkar dağlarıdır. Bu yerlerde lapya tipi karstik şekillere oldukça sık rastlanılmaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ