Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Labrador Soğuk Su Akıntısı özellikleri nelerdir?

Labrador Soğuk Su Akıntısı özellikleri nelerdir?
  • 13.11.2015

Labrador soğuk su akıntısı dünya üzerinde bilinen en önemli iki su akıntısından bir tanesidir. Bilindiği üzere dünya üzerindeki önemli olan su akıntıların bir tanesi ise Gulf Stream sıcak su akıntısıdır. Dünya üzerinde en çok bilinen iki akıntı türünden bir tanesi olup, soğuk su akıntısı olarak bilinen en ünlü akıntıdır.

Labrador Soğuk Su akıntısıLabrador soğuk su akıntısı özellikleri nelerdir?

-Labrador soğuk su akıntısı ismini Labrador denizinden almaktadır.

-Labrador soğuk su akıntısının etkili olduğu yer ve yönü Labrador denizinin batı kıyısından itibaren kıyı boyunca akmaktadır.

-Davis Boğazından çıkan labrador soğuk su akıntısı Batı Grönland ve Baffin Adası akıntılarıyla Hudson Körfezinden gelen akıntının birleşmesiyle oluşmaktadır.

-Labrador soğuk su akıntısı bir okyanus yüzey akıntısıdır.

-Labrador soğuk su akıntısının sıcaklığı yılın her mevsiminde sıfır (0) santigrat derecenin altında bulunmaktadır. Hiçbir zaman sıfır derecenin üstünde bir sıcaklığa çıktığı görülmez.

Labrador Soğuk su akıntısı ve buzullar-Labrador soğuk su akıntısı bir yıl içinde yüzlerce hatta birkaç bin tane buz dağının yer değiştirmesine ve güneye doğru hareket etmesine sebep olur. Bu buz dağlarının Güneye taşınmasındaki en büyük pay Labrador soğuk su akıntısına aittir.

-Labrador soğuk su akıntısı taşıdığı su hacmi bakımından da oldukça büyük bir akıntıdır. Taşıdığı su miktarı yaklaşık olarak bir saniyede 3,5 milyon metreküp ile 5,5 milyon metreküp arasında değişiklik göstermektedir.

-Labrador soğuk su akıntısının okyanusta yaptığı hız ise yer yer ve zaman zaman değişiklik göstermekle birlikte genel itibarıyla 1 saatte 500 metre ile 2 kilometre arasında bir değişiklik göstermektedir.  Okyanus içinde akan bir nehri veya akarsuyu andırıyor olsa bile bir akarsu ve nehire nazaran oldukça yavaş hareket etmektedir.

-Labrador soğuk su akıntısının derinliği ise yaklaşık olarak 500-600 metre civarında bulunmaktadır.

-Labrador soğuk su akıntısının taşımış olduğu suyun tuzluluk oranı ise yaklaşık olarak %3 ila %3,5 arasında değişiklik göstermektedir.

Labrador Current (Labrador Soğuk Su Akıntısı)-Labrador soğuk su akıntısı yine kendisi gibi ünlü bir akıntı olan Gulf Stream sıcak su akıntısı yolları kesişen bir su akıntısıdır. Bu iki akıntının karşılaştığı bölgeye “Soğuk Duvar” ismi verilmiştir. Yaklaşık olarak birbirleri ile karşılaştığı enlem 40.derece enlemi civarıdır. Karşılaştığı bölgeler sislerle kaplanmaktadır.

Labrador soğuk su akıntısının etkili olduğu ülkeler ve bölgeler nerelerdir?

Labrador soğuk su akıntısı geçtiği kıyıların tamamında havanın soğumasına sebebiyet vermektedir.

-Kanada ülkesinin doğu kesimlerinde bulunan kıyılar,

-Japonya ülkesinin doğu kısımları,

-Kuzey Amerika’nın doğu kıyıları,

-Güney Amerika’nın batı kıyıları ve kısımları

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ