Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kuzu-Koyun Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuzu-Koyun Eti Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  • 24.02.2016

İnsanlar bitkisel gıdalar ile birlikte en çok tükettikleri diğer bir gıda hayvansal gıdalardır. Hayvansal gıdalar içinde ise en çok tüketilen et türü beyaz et olup, onu sırasıyla, kırmızı et ile deniz ürünleri takip etmektedir.

Burada bilgisini vereceğimiz et türü küçükbaş hayvan olarak nitelendirilen koyun ve kuzu etidir. Özellikle çevremizde bazı kişilerin özellikle kuzu eti ve koyun eti tercih ettiğine şahit olduğumuz gibi bazı kişiler özellikle koyun ve kuzu eti yememektedir ve sebebi sorulduğunda dana veya inek netine nazaran etinin koktuğunu söylemektedirler.

Aşağıya kuzu ve koyun etinin özellikleri maddeler halinde verilecektir. Kuzu ve koyun etini ayrı başlıklar altında vermemizin daha yararlı olacağını düşündüğümüzden ayrı başlıklar altında vereceğiz. Kuzu koyunun henüz yaşı küçük olan yani daha 1 yaşına gelmemiş yavrusuna verilen isimdir.

Kuzu eti-3Kuzu etinin özellikleri nelerdir?

-Kuzu eti sıkı bir ettir.

-Kuzu etinin rengi genel olarak pembemsi donuk bir renktedir.

-Yine pembemsi beyaz yağı bulunmaktadır.

-Kuzu eti henüz tam kartlaşmadığından dolayı çabuk pişer. Özellikle süt kuzusu denilen ve asıl kuzuya nazaran daha küçük yaşta olan koyunların eti çok çabuk pişmektedir. Yaş büyüdükçe kuzuların etinin pişmesi de orantılı olarak artmaktadır.

-Dişi kuzu eti erkek kuzu etine nazaran daha çok tercih edilmesine karşın özellikle lezzet yönünden arasında fazla bir fark bulunmamaktadır.

-Kuzu eti dana ve koyun etine nazaran daha yağlı ve daha lezzetli olarak görülmektedir. Fakat bazı kişiler kuzu etinin kokusundan şikayet ediyorsa durum farklıdır. Bu kişiye kuzu eti dana etine nazaran lezzetli gelmeyecektir.

-Kuzu eti özellikle B12 bakımından zengin olan bir besindir.

-Ayrıca doymamış yağ oranı bakımından da zengin bir ettir.

-Özellikle insan vücuduna içerdiği çinko sebebiyle faydalıdır.

kuzu eti-1Koyun ve Koç etinin özellikleri nelerdir?

-Erkek koyunların yani koçların etleri fazla lezzetli değildir. Bu nedenle fazla rağbet görmez. Bu sebepten dolayıdır ki damızlık olarak ayrılmayan koçlar özellikle yaşı geçmeden daha çok bir yaşından sonra kesilir.

-Koyun etinde en lezzetli et 1 ila 2 yaş arasındaki koyunlardan elde edilmektedir.

-Koyun etinden daha çok tat ve lezzet alınmak istenir ise kesim zamanına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Koyun etinin en lezzetli olduğu mevsim sonbahar mevsimi olarak gösterilmektedir.

-Kıvırcık ırkı koyunların etleri diğer koyun türlerine nazaran daha lezzetlidir.

-İçerdiği demir oranı yüksektir.

kuzu eti bölümleri-Koyun ve kuzuların en çok nereleri lezzetli olur? Gibi sorular sürekli olarak sorulmakla birlikte uzmanlar yapılacak yemeğe göre koyun etinin lezzetinin belirginleşeceğini belirtmektedirler. Yani atıyorum haşlama için gerdan kısmı daha lezzetli iken, kızartma ve mangal için kaburga kısmında bulunan etin, kavurma ve sote için kol kısmında bulunan etin, şiş için ise but kısmında bulunan etin daha lezzetli olduğu söylenmektedir.

Şimdi koyun etinin ve dana etinin karşılaştırmasını vererek koyun etinin özellikleri daha detaylı olarak verilecektir.

Hangi yemek için koyunun neresinde eti kullanmak lezzet açısından daha iyidir?

-Tandır, sote, kuşbaşı KOL kısmı (Kol kısmı ayrıca haşlama yapmak içinde oldukça uygun bir bölgedir)

-Şiş için BUT kısmı,

-Pirzola için SIRT kısmı,

-Haşlama için İNCİK kısmı,

kuzu ve dana etiPeki, koyun etinin dana etinden farkı, artıları ve eksileri nelerdir?

-Koyun etinin rengi dana etine nazaran daha açık renktedir.

-Koyun eti dana etine nazaran daha çok kokmaktadır.

-Koyun etinin enerji değeri dana etinden daha fazladır. İki aynı miktardaki et arasında koyun eti dana etindeki enerji miktarının neredeyse %80 daha fazla enerjiye yani kaloriye sahiptir. (-)

-Kolesterol oranı koyun etinde dana etinden daha az miktarda bulunmaktadır. (+)

-Koyun eti daha yağ miktarına sahiptir (-)

Kuzu kavurma-Dana etinde bulunan protein miktarı koyun etinde bulunan protein miktarına göre yaklaşık olarak %50 daha fazladır.(-)

-İçerdiği demir oranına bakıldığı zaman dana etinde bulunan demir oranı koyun etinde bulunan demir oranından neredeyse 2 kat daha fazladır (-)

-İçerdiği B vitamini bakımından dana eti koyun etine nazaran daha zengindir (-)

Yararlanılan kaynaklar:

uzman.tv

wikipedia.org

et yemekleri belgeseli

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ