Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kuzey Kore Devletinin özellikleri nelerdir?

Kuzey Kore Devletinin özellikleri nelerdir?
  • 21.02.2016

Kuzey Kore devleti özellikle bazı zamanlardaki çıkışları ile ve dünyaya kapalı bir ülke olması sebebiyle en çok ilgi ve en çok dikkat çeken ülkelerden bir tanesidir. Özellikle Güney Kore ile aralarında yaşanan ve bazı zamanlar meydana gelen gerginlikler sebebiyle dünya ülkelerinin dikkatini çeken bir ülkedir. Peki, Kuzey Kore ülkesinin özellikleri nelerdir madde madde bakalım.

Kuzey KoreKuzey Kore ülkesinin özellikleri nelerdir?

-Kuzey Kore ülkesi “Kominzm” veya “Sosyalizm” ile yönetilen bir ülke olması sebebiyle dünyadaki en dışa kapalı ülkelerinden birisidir. Hatta günümüz itibarıyla belkide en dışa kapalı ülke konumundadır.

-Asya kıtasının doğusunda Kore yarımadasında yer almaktadır.

-Ülkenin kapladığı alan yani yüzölçümü yaklaşık olarak 120.500 kilometrekaredir. (Aşağı yukarı ülkemiz topraklarının 1/5’i kadardır.)

-Ülkenin başkenti Pyongyang’dır.

-Ülkenin yöneten parti “Kore İşçi Partisi” olup tek partili bir rejimdir.

-Ülkenin resmi dili “Korece”dir. Bu dil grubunun Altay dil grubuna girdiği tahmin edilmekle birlikte, kullanılan Hungul alfabesi 14 ünsüz ve 10 ünlü olmak üzere toplam 24 harften oluşmaktadır.

-Ülkenin toplam nüfusu 24-25 milyon civarındadır.

-Para birimi Kuzey Kore Wonu’dur.

-Kuruluş Tarihi olarak 9 Eylül 1948 tarihi gösterilmektedir.

Kuzey Kore ebedi lideri-Kuzey Kore Devletinin Ebedi Başkanı Kim II-sung’tur. Şimdiki başkanı ise Yüce Lider ve Devlet Başkanı olarak adlandırılan Kim Jong-un’dur. Muhtemelen Kim Jong-un ölümüne değin bu ülkenin lideri olacaktır (eğer büyük bir değişiklik olmaz ise) Ebedi Başkan Kim II-Sung şimdiki devlet başkanı olan Kim Jong-un’un dedesidir.

-Kuzey Kore ülkesi 20. Yüzyılda 1910 yılı ile 1945 yılları arasında Japon İşgali altında kalmıştır.

-1950 Yılında başlayan Kore Savaşı 1953 yılında sona erdi bu savaşta ölen toplam insan sayısı 1,3 milyon olarak bildirilmekte ise savaşa katılan ülkeler ile Kuzey ve Güney Kore ülkelerinden hem asker hem sivil kaybının 2,5 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu savaşa ülkemizde asker göndermiş olup, Güney Kore tarafında yer almıştır.

Kuzey Kore liderleri heykelleri-Kuzey Kore dışa kapalı bir ülke olmasına karşın her yıl yaklaşık olarak 300-400 bin civarında turistin ziyaret ettiği bir ülke olmasına karşın ziyaretçiler ülkenin sadece yönetim tarafından belirlenen yerlerine gidebilmektedirler. Yani her tarafı görmeleri veya ziyaret etmeleri söz konusu değildir.

-Ülke katı bir sistemle yönetilmesinden dolayı ülkede internet erişimi sadece bazı kesimlere tamamen açık olmakla birlikte diğer kesime ise devlet tarafından kontrol edilen bir ağ üzerinden sadece izin verilen sitelere giriş serbesttir.

-Ayrıca ülke genelinde insanların ne şekilde yaşadığı, toplumda insan haklarının ne şekilde uygulandığı konusunda kesin bir veri yer almamaktadır. Ve bunu tespit etmekte oldukça zordur.

-Ülke toprakları doğal mineraller yönünden zengindir.

-Kuzey Kore’nin büyük çoğunluğu dağlık bir alanla kaplı olan ülke topraklarının %90 lik kısmı ormanlık diğer kalan %20’lik kısmı ise bozkırlarla kaplıdır.

-Ülke kaynaklarından en çok paylardan birisi Askeriye’ye ayrılmaktadır. Dünyanın en askeri devleti olarak bilinmektedir.

Kuzey Kore kadın ordusu-Ülkenin toplam hazır askeri 1,1 milyondan daha fazladır. Ülkemizin olduğu gibi Kara, Deniz ve Hava kuvvetlerine sahiptirler. Aktif asker sayısı bakımından dünyanın en çok sayıdaki 10 ülkesi arasındadır.

-Kuzey Kore’de askerlik zorunludur. Ve askerlik süresi oldukça fazla olup kuvvet komutanlıklarına göre 3 ila 5 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

-Kuzey Kore’nin askeri gücünün temelini Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya’dan almış olduğu silahlar oluşturmaktadır. Özellikle Tankları ve Savaş uçaklarının tamamına yakını Çin ve Rusya üretimidir.

-Kuzey Kore kimyasal silah programına sahip bir ülke olup, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Diğer Avrupalı devletler ile sürekli gergin oldukları Güney Kore ve Japonya tarafından bu konuda tepkilere maruz kalmaktadırlar.

Kuzey Kore’nin nüfus ve etnik yapısı nasıldır?

-Ülkenin neredeyse %99,5’den daha fazlalık kısmı Koreli’dir.

-%0,3’lük kısmı ise Çin, Japon, Avrupa, Vietnam gibi diğer milletlerden oluşmaktadır.

-Bu sebeple bu ülkenin neredeyse tamamının Koreli olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde.

kuzey kore sivil hayatKuzey Kore ülkesinin dini yapısı ve dini inancı nedir?

Kuzey Kore “Ateist” bir ülke olarak bilinmektedir ve eldeki kayıtlar ve bilgilerde bunu göstermektedir. Zaten ülkenin aşağıda oranlarını vereceğimiz üzere büyük çoğunluğu ateisttir. Onun dışında geri kalan kısım ise çeşitli dini inançlara sahiptir. İşte yüzde olarak korelilerin dini yapıları ve dini özellikleri:

%70 Ateist

%13 Çendoizm

%12-13 Kore Şamanizmi

%2 Hristiyanlık

%1,5 Budizm

Kuzey Kore komşuları ve HaritasıKuzey Kore ülkesi kaç ülke ile komşudur?

Kuzey Kore ülkesinin toprak sınırının bulunduğu 3 ülke bulunmaktadır.  Bunun haricinde geri kalan kısımları denizlerle kaplıdır.

-Çin (kuzey Komşusu)

-Rusya (Kuzey Komşusu)

-Güney Kore ya da Kore Cumhuriyeti (Güney Komşusu)

En uzun kara sınırı Çin iledir. Çin’den sonra Güney Kore ile olan kara sınırı gelmekte olup, Rusya ile kara sınırı oldukça azdır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ