Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kutup Yıldızı-Kuzey yıldızı (Şimal Yıldızı) özellikleri

Kutup Yıldızı-Kuzey yıldızı (Şimal Yıldızı) özellikleri
  • 10.12.2014

Gökyüzündeki en önemli yıldızlardan bir tanesi olan Kutup yıldızı geçmişten günümüze değin insanlar açısından çok faydalı bir yıldız olmuştur. Özellikle denizciler tarafından vazgeçilmez yön bulma araçlarından bir tanesi ve en önemlisi olmuştur. Denizcilerden ziyade kara yolculuğu yapan insanlarda kutup yıldızından yön konusunda çok faydalanmışlardır. Kutup yıldızı günümüzde yön bulma araçlarının çoğalması sebebiyle eski önemini kaybetmiş olsada eminim ki dünyadaki birçok yerde bazı durumlarda halen faydalanılmaktadır.

Kutup yıldızının kutup yıldızı haricinde birkaç tane daha ismi bulunmaktadır. En bilinen isimleri ise şöyle sıralamak mümkündür.

-Demirkazık (sürekli aynı yerde bulunmasından dolayı bu isim verilmiştir, yer değiştirmediğinden bahislede diyebiliriz)

-Polaris

-Şimal Yıldızı

-Kutup Yıldızı

-Kuzey Yıldızı

Kutup Yıldızı-2Peki kutup yıldızı ismini hangi sebepten dolayı almıştır. Kutuplar ile ilgisi nedir? Acaba bu yıldıza bu ismin verilmesindeki sebepler arasında Kutup bölgesinin bir sebebi var mıdır?

Evet kutup yıldızına kutup yıldızı denmesindeki en önemli sebep dünyamızın kutup bölgesidir. Çünkü Kutup yıldızı dünyanın ekseni ile çok az bir fark ile tamamen aynı hizada bulunmaktadır.

Kutup yıldızı tam kutup noktasının üstünde olması sebebiyle tam olarak kutup noktasını gösterir ve bu nedenle de Kutup yıldızı ismiyle anılır.

Kutup yıldızı kutup hizasındaki yerinden 1 yıl boyunca çok az bir miktarda yer değiştirir. Neredeyse 1 Dereceden daha azdır ve en çok bir derecenin %75’i kadar sapma gösterir. En az ise 1 derecenin %50’si kadar bir farklılık gösterir.

Kutup yıldızının yukarda verdiğimiz bilgiler ışığında yer değiştirmemesi ve sürekli aynı yerde kalması sebebiyle yön bulmak için kullanılan en önemli yıldız olmuştur.Kutup Yıldızı-1Kutup yıldızı yukardaki saydığımız özellikleri dışındaki bazı önemli özellikleri de şunlardır:

Kutup yıldızı balı olduğu Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızı kuzey yıldızıdır.

Gün boyunca bulunduğu yer sürekli sabit kalır ve hiç yer değiştirmez. Bu özelliği ile diğveer yıldızlardan ayrılır ve yön bulma konusunda yegane yıldız olma özelliğini elinde bulundurur.

Kutup yıldızı yer değiştirmemesi nedeniyle sürekli olarak tam Kuzeyi gösterir. (bu nedenlede kuzey yıldızı adıyla anılır)

Yukardada değindiğim gibi Kutup noktası ile neredeyse aynı hizada bulunmaktadır. Aradaki en büyük fark 44 dakikalık farktır. Yani 1 derece 60 dakika olduğundan neredeyse 1 derecenin ¾’lük kısmına tekabül etmektedir.

Aslında kutup yıldızları toplam 3 yıldızdan oluşmasına rağmen kutup yıldızı olarak anılan bu yıldız diğer iki yıldıza nazaran büyük ve parlak olduğu için kutup yıldızı tek olarak bilinir.

Kutup yıldızı Kuzey Yarımkürede bulunduğundan ve Kuzey Kutup noktası üzerinde bulunduğundan dolayı Güney yarımküreden Kuzey Yıldızı görünmez. Bu nedenden dolayı Yön bulma konusunda denizciler sadece kuzey yarımkürede bu yıldızdan faydalanabilmişlerdir.

Pusula (300 x 200)Kutup yıldızının hangisi olduğu nasıl tespit edilir?

Kutup yıldızından yön konusunda faydalanabilmemiz için öncelikli olarak kutup yıldızını bulmamız gerekmektedir. Eğer kutup yıldızını bulamaz isek veya gökyüzündeki hangi yıldızın kutup yıldızı olduğunu bilmiyor isek kutup yıldızından faydalanmamız mümkün değildir.

Eğer elemizde bir pusula var ise kutup yıldızını bulmamız çocuk oyuncağıdır diyebiliriz. Çünkü pusula üzerinde bulunun kuzey uçundaki yıldız Kutup Yıldızı’dır. Yani bu uç her zaman kutup yıldızını yani tam kuzeyi gösterir. 

Büyükayı takım yıldızını oluşturan TAVA adını verdiğimiz yıldız kümesinde gövdenin sonunda iki tane parlak yıldız bulunmaktadır. Bu iki yıldızı birleştiren doğru üzerinde bu iki yıldızın arasındaki mesafenin 5 katı uzağında bulunan yıldızda Kutup yıldızıdır.

Eğer Kuzey yıldızı yani kutup yıldızını bulmak için yukardaki iki yöntemdende faydalanamıyor isek en azından kabaca kutup yıldızının nerede olduğunu öğrenir isek kutup yıldızını bu bölgede bulmamız daha basit olacaktır. Çünkü bulunduğu bölgenin en parlak yıldızı Kutup yıldızıdır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nurettin demirtaş diyor ki:

    Sitenizi çok beğendim,seçtiğiniz konular,anlatim dili çok iyi.dunya coğrafyası astrofizik ilgilendığim alanlar.abone olmak isterim.selamlar

  2. bulut olamayan büşra diyor ki:

    çok faydalı bir makaleydi, teşekkürler

YORUM YAZ