Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kuşlar nasıl çiftleşir?

Kuşlar nasıl çiftleşir?
  • 22.04.2015

Dünya üzerindeki canlılar içerisinde birçok canlı türü özellikle çiftleşme şekilleri ile kendilerini diğer sınıflardan ayırmaktadır. Kuş türleri de zamanla bu çiftleşme konusunda şaşırtıcı özellikleri nedeniyle ön plana çıkmış olan canlılardan ve hayvanlardan bir tanesidir. Özellikle sürekli hayatımızda bulunan kuşlar ile küçük yerleşim yerlerinde bulunan kümes hayvanları adını verdiğimiz kanatlıların çiftleşmelerine şahit olmuşuzdur. Fakat bu konu hakkında neredeyse insanlarımızın çok büyük kısmının yeterli bilgiye sahip olmadığı veya yanlış bilgiye sahip olduğu bilinmektedir.

Kuşlar-2Kuşlar penisi olmadan veya artık penis özelliğini kaybetmiş olması sebebiyle penissiz olarak çiftleşen hayvanlardır. Kuş türlerinin yaklaşık olarak 30’da 1’lik kısmında penis veya penise benzer bir çıkıntı bulunmaktadır. Diğer bütün kuş türlerinde artık penis bulunmamaktadır. Bazı bilim adamlarınca kuş türlerinde daha öncelerde de penis bulunduğu fakat zamanla küçülerek kayboldukları konusunda bilgiler mevcut olmasına karşın bunun sebebinin ne olduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir haber birçok okurumuzun ilgisini çekerek bize kuşların nasıl ürediği ile ilgili sorular yöneltmesine neden oldu.

Kuşlar-4Peki, kuşlar penis olmamasına rağmen nasıl çiftleşmektedir?

Kuşlarda kloak adı verilen hem sindirim, hem boşaltım, hem de üreme organı olan bir bölüm bulunmaktadır.

Kuşlar üreme zamanları geldiğinde veya üreme dönemleri geldiğinde kloak adını verdikleri bölgeyi şişirerek çok az bir şekilde dışarı çıkmasını sağlarlar (normal şartlarda kloak adı verilen bölge içerde bulunmaktadır ve sadece üreme zamanlarında dışarı çıkarılmaktadır.) Dişide bu kloak kısmında yumurtalar erkekte ise spermler bulunmaktadır. Üreme döneminde kuşlar normal diğer canlılar veya diğer hayvanlarda olduğu gibi birleşme haline gelerler ve hafifçe dışarda bulunan bu kloak adı verilen kısımlarını birbirleri ile temas ettirmek suretiyle birleşirler. Bu birleşmede kloaklarını birbirine sıkıca bastırarak erkekteki kloakta bulunan spermlerin dişi kloakına akması sağlanır (genel olarak kuşlarda çiftleşme süresi 3-4 sanayi arasında olmaktadır) ve bu şekilde çiftleşme sağlanmış olur.

Kuşlar-3Kuşların neredeyse tamamında görülen çiftleşme olayı bu şekilde olmaktadır. Çoğu insan kuşlarında normal diğer hayvanlar veya insanlar gibi çiftleştiğini zannetmekte veya o şekilde yanlış bir bilgiye sahip bulunmaktadır. Üreme şekilleri diğer canlılarda ve insanlarda olduğu gibi iç üreme adı verilen ürüme şeklidir.

Kuşlardan bahsetmişken Horoz ve Tavuklarda bu gruba girmektedir. Bu kümes hayvanlarının da üreme şekli kuşlar ile benzerdir. Horozlarında penisleri bulunmamaktadır. Horozlarda cinsel birleşmeyi kuşlar gibi yapmaktadırlar. (Bazı kişiler tarafından horoz ve tavukların cinsel birleşmeleri hava akımı yoluyla yani horozun çiftleşme durumunda gaz çıkarması yoluyla çiftleşme olduğu söylense de bu kesinlikle doğru bir bilgi değildir)

Ayrıca kuşların bazılarında (örneğin Muhabbet kuşu ve Martılar gibi) ağız yoluyla çiftleşme adında bir çiftleşme olduğu söylenmekte ise de bu konu hakkında ayrıntılı bir bilgiye ulaşmamız mümkün olmamıştır. Fakat bazı kuşlarda ağız yoluyla çiftleşme adı altında başka bir tür çiftleşme şekli olduğu yönünde bilgiler bulunmaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar;

Wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nasıl çiftleşir diyor ki:

    Şunu unutmayın kuşlar öpüşerek çiftleşmezler.

YORUM YAZ