Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kurtların  özellikleri nelerdir?

Kurtların  özellikleri nelerdir?
 • 01.08.2015

Kurtlar köpekgiller ailesinin önemli fertlerinden bir tanesidir. Kurtların en yaygın olan türü Bozkurtlardır. Hatta kurtlara bozkurt olarak da hitap edilmektedir.  Birçok bölgede Gri Kurt veya Orman Kurdu olarak ta bilinmektedir. Bozkurt kurt türünün dünya geneline yayılmış olan türü olması sebebiyle tüm kurtlar için bu isim kullanılagelmiştir. Bozkurt haricinde çok küçük bazı bölgelerde Kızılkurt ve Habeş kurdu bulunmaktadır.

kurt-1Özellikleri nelerdir?

Kurtların vücutları köpeklere nazaran daha uzundur.

Kurtlar kafası büyük hayvanlardır. Kafaları vücutlarına göre büyükçedir.

Kulakları kafaya göre kısadır.

Kuyrukları püsküllüdür.

Kurtların dişlerinin boyu 2 ila 2,5 santim civarında olup toplam diş sayısı 42 adettir.

Kurtlar genel olarak bozkurt olarak anılsa da renkleri beyaz, krem, gri ve siyah olabilmektedir.

Kurtların en irilerinin boyları 160 santim civarındadır. Ayrıca 50 cm civarında da kuyrukları vardır. Boyları 80-85 santim civarındadır. Kiloları ise yaklaşık olarak 70-80 kiloya kadar çıkabilmektedir. Bu kurtların yaşadığı bölgeler Avrupanın doğu kısımları, Orta Asya, Kanada ve Alaska gibi yerlerdir.

Kurt türleri içerisinde en küçük olanlar ise Akdeniz çevresi, Arabistan yarımadası ve Ortadoğu ülkelerinde bulunmaktadır. Bunların büyüklükleri ise neredeyse yukarda özelliklerini verdiğimiz büyük kurtların yarısı civarındadır. Hatta ağırlık itibariyle iki kattan daha fazla bir küçüklükte bulunur. Vücut uzunlukları kuyruk ile birlikte 1 metre civarındadır. Ağırlıkları ise 25-30 kilogram arasındadır.

Yavru KurtlarKurtlar  yılda bir kez yavru yapmaktadır. Gebelik süreleri kısa olup yaklaşık olarak 2 aydır (60 gün).

Kurtlar bir doğumda ortalama olarak 3-5 yavru dünyaya getirmekte olup, bu alanda bilinen en çok yavru sayısı 14 adettir. Nadirde olsa 1 yavru ile sonuçlanan doğumlarda olmaktadır.

Kurtların çiftleşmeleri yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir. Bu süre içinde çiftleşme olmaz ise kurtlar o yılı yavru yapamadan geçirmiş olurlar.

Kurtların bir özelliği de arka ayaklarını ön ayaklarının bastığı noktaya basmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde ayak izlerinden kurt tanınabilmektedir.

Kurtlar bulunduğu ortama kolay adapte olan hayvanlardandır bu nedenle çok soğuk bölgelerde yaşayan kurtlar olduğu gibi çok sıcak bölgelerde yaşayan kurtlarda bulunmaktadır.

Siyah KurtKurtlar genel itibari ile sürü halinde yaşayan hayvanlar olsa da ara sıra tek takılan kurtlara da rastlamak mümkündür.  Genel olarak kurt sürelerinin sayısı 10-15 civarındadır. Kurtlar hiyerarşik olarak Alfa-Beta ve Omega gibi sınıflara ayrılmıştır. En üst sırada Alfa Erkek ve Alfa dişi bulunmaktadır. Kurtlar bazen üst gruba çıkmak için savaşırlar. Savaşı kazanan üst gruba çıkar kaybeden ise sürüyü terk etmek zorunda kalır.

Kurtlar uluyan hayvanlardan olup gece gündüz fark etmez her zaman uluyabilirler fakat gece ulumaları gece sessizliğinden dolayı daha çok duyulmaktadır. Her ne kadar kurtların dolunaya karşı uludukları yazılı ise de bilimsel bir gerçekliği yoktur.

Kurtlar hızlı koşan hayvanlardandır. Yaklaşık olarak saatte 60 kilometrelik bir hıza çıkabilmektedirler. ve uzun süre koşabilme becerilerine sahip hayvanlardır. Normal yürüme hızı ise saatte 6-7 kilometre civarındadır.

Beyaz KurtKurtlar koku alma yönünden oldukça iyi olan hayvanlardandır, aynı köpeklerde olduğu gibi kendi yerlerini  her 90-100 metrede bir sidik yaparak belli ederler. Ayrıca hem aile bireylerinin hem de avlarının kokularını yaklaşık olarak 3 kilometrelik bir uzaklıktan alabilirler.

Kurtların kulakları da oldukça keskindir. İnsana nazaran 3 kat kadar daha iyi bir kulağa sahip oldukları bilgisi mevcuttur.

Kurtların şaşırtıcı bazı özellikleri işe şunlardır.

Kurtlarda aile bulunur. Aile anne baba ve çocuklardan oluşmaktadır Aile içi hiyerarşi çok güçlüdür. Diğer birçok hayvan türündü olmayan kendinden küçük kardeşlere büyük kardeş kurt bakar ve yardımcı olur. Bu önemli bir özelliktir.

kurt-3İkinci ve çok şaşırtıcı özelliklerinden bir tanesi ise kurtlar kesinlikle akraba olan bir kurtla çiftleşmezler. Hatta bu durumun hiç görülmediği bilgisi vardır. Eğer kurtlar yabancı bir kurt bulamaz iseler ölünceye kadar hiç çiftleşmezler.

Ayrıca kurtlar büyük oranda tek eşli hayvanlardır. Ancak bazı durumlarda eş değiştirirler.

Kurtlar aynı soydan gelen köpekler ile çifteleşebilmektedir.

Kurtlar etçil hayvanlar olmalarına karşın meyve de yiyebilirler hatta böğürtlen yedikleri görülmüştür. Küçük yavrukurtlar böcek dahi yiyebilmektedirler.

Kurtlar bir çok toplumda önemli hikayelere efsanelere konu olmuşlardır.

kurt-2Kurtlar hem yapıları hem de çeneleri güçlü olan hayvanlardır, köpekler ile yaptıkları mücadelelerde genellikle galip gelirler, galip gelemedikleri belki de tek köpek cinsi “Kangal Köpekleri”dir. Bazı kayıtlarda kangal köpeklerinin kurdu yenen tek köpek türü olduğu yazılıdır.

Kurtların ortalama yaşam süreleri 8-10 yıl kadardır. Nadiren ve uygun ortamlarda 15 yaşına kadar yaşayabilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar:

national geographic belgeseli

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Hakan diyor ki:

  Valla kangalin boynunda ki zamazingoyu cıkarın bakalım ne yapıyor o kangalı.. Koparir atar kellesini yanasamiyor boynundaki yuzunden

  1. kara kurt diyor ki:

   zaten öyle yeniyorlar. çoğu uydurma. köpekle kurt bir olmaz. kangalın en güçlüsü bile olsa vahşi kurt garantilidir. kurtlara kimse bakmaz kendisi avlanır. senin dediğinde saçma ama köpeğin hıltarını çıkarıp neden riske atsınlar. youtube de iyi reklam oldu zaten kangallar. biride adam akıllı erişkin yetişkin bir sağlıklı canlı kurtla kangal köpeğini çekmemişler çekse nolacak zaten kurt alacaktır. ama bu tamamen eşit şartlarda kurt kazanır. kangalda korumalık varsa kurt kaybedebilir.

   1. Harun diyor ki:

    Kangalda olan güç hiçbir köpek ve kurtta yok hiç biride kangal kadar iyi döğüsmesini bilmez kangal sadece köpek değil çobanlar için çok değerlidir her ikisinide Allah yaratmıştır ama dediğim gibi kangalıda allah böyle yaratmışki insanlrın mallarını koruması için bunları biliyorum çünkü benimde kangal köpeğim vardı çok zeki çevik bir köpektir aymızamandda çok merhametli bir hayvandır tabi yetiştirmeye bağlı

  2. HAKAN diyor ki:

   Valla o zamazingo olmadan da Kangal kurdu parcalayip atmistir Bir Kangalli olarak buna cok defasinda sahit olmusuzdur.

   1. Can diyor ki:

    Zooloji okuyorum kardeşim hala staj yapıyorum köpekgiller araştırma konum kangal ve kurda gelirsek machenize ve Avrasya kurtları asıl kurt cinsleridir ve köpek familyasından en güçlü olan iki türdür bunlar Türkiye de bulunmaz Moğolistan Rusya Kazakistan Kanada ve alaska bölgelerinde yaşarlar çene basınçları kangalın 3 katı fazladır kangaldaki yağ oranına karşın kurtta yağ bulunmaz tüm vücudu kas ile çevilidir ve köpek familyasının en çevik üyeleridir bu da kangalın 4 katı yani kangal bir hamle yapana kadar bir machenize kurdu 4 hamle yapar kanka bel ve boyuna saldırır kurt ise önce bacaklarını kurar sonra boğar bacakları yakalamak daha kolaydır yani bilimsel olarak neredeyse hiç bir kangal ve ya köpek türü bi büyük machenize ya da Avrasya kurdunu öldüremez Türkiye de ise Akdeniz kurtları bulunur yani demem o ki Türkiye deki alt türlere bakmak yerine gerçek bir kurt göremeden ve bu konu hakkında araştırma yapmadan yorumda bulunma araştırma yapabilirsin bilgilerin hepsi net te mevcut

 2. Doğukan diyor ki:

  Kangalın sahipleri ısırılmasın diye köpeğin küçük yaşta kulaklarını kesiyorlar ayrıca boyunlarına boğazlanmasın diye dikenli tasma takıyorlar bu durumda kurt tabi bişey yapamaz.Silahlı birine karşı silahsız birinden farkı yok.Kangalın hiç şansı yok kurt anında parçalar.Kurtlar tamamen vahşi doğada hayatta kalan ve tehklikelere pratik çözüm bulabilen yırtıcılardır.

 3. Haydar diyor ki:

  Gençler kangalları hafife almayın öyle köpekler var ki kurt sürüsünün içine tek dalıyor o dediğiniz boyunlukta yok !!

  1. Can diyor ki:

   Kardeşim,
   Kangalların hiç birisi kurta gitmez, kurt sürüsünü takip etmez ve üzerine gitmez. Bilip bilmeden yorum yapan arkadaşlara şaşıyorum. Bozkurt denilen hayvanın kilosu 100 kilo ve her tarafı kastır. Bilimsel araştırmaya göre hiç bir Kangal kurtu sürmemiş ve üzerine gitmemiştir.
   Kafkas çoban köpeği diye adlandırdığımız köpekler bile kurtu birebirde dövemez ancak arkadan beline koşu halindeyken sert bi şekilde vurur ve belini kırarsa ancak o şekilde öldürebilir Kurdu. Ömründe kurt görmeyen Google dan kurt resimlerine bakıp yorum yapan arkadaşlar komiksiniz.
   Kangala Demir’den zırh yapsanız bile kurtu boğamaz.
   Kangalın boyu posu var diye güçlü diye kurt boğar sanıyorsunuz.
   Kurtlar ortalama 10-15 km yayan koşarak 6 km koşabilen ve 60 km hıza ulaşan hayvanlardır.
   Köpek onu yakalatacak da boğacak

 4. HAlil diyor ki:

  Kurt yırtıcıdır kangalın şansı yok güçlü yetişkin bir kurda karşı ama boynundaki şey ve kesik kulakları kurtarıyo onu yoksa kurttan ala yırtıcı yok

 5. Kurkluk saten kangal da var. Rijschool troy Utrecht

 6. Özgür diyor ki:

  Türkiye deki irandaki kurtlar 30-35 kg alman kursundan biraz daha küçük hayvanlardır mangallar onları dövüyor tamam ama onu bile öldüremiyor tek kangal kendim şahit oldum hele hele alaka kanada Ukrayna Rusya da yaşayan timberwolf cinsi boyu 85-90 cm ağırlığı 100-110 kg gelen gerçek kurtları görse kuyruğunu kıstırıp yenileyerek kaçar kızmayın ama gerçek bu

  1. Özgür diyor ki:

   İlk iki satırdaki kelime hatalarını yayınlamadan düzeltirseniz sevinirim mangallar (kanallar) alman kursu (kurdu) olacak klavye hatası olmuş kusura bakmayın admin

YORUM YAZ