Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kurşun geçirmez camların özellikleri nelerdir?

Kurşun geçirmez camların özellikleri nelerdir?
  • 29.11.2014

Kurşun geçirmez camlar özellikle zırhlı araçların en önemli aksamlarını oluşturmaktadırlar. Kurşun geçirmez camlar çok nadir olarak vasıta araçları dışında bazı durumlar içinde üretilebilmekte veya yapılabilmektedir. Fakat genel itibarıyla zırhlı araçların camları kurşun geçirmez camlardır. Bunun dışında çok iyi korunması gereken kişilerin bulundukları evler veya iş yerleri ne de kurşun geçirmez camlar taktırdığı da bilinmektedir. 

Öncelikli olarak kurşun geçirmez camların kurşuna dayanıklı olmasının sebebi nedir  ne şekilde yapılmaktadır ona değinelim:

Kurşun geçirmez camın en önemli özelliklerinden bir tanesi kalın bir cam olmasıdır. Normalde otomobiller için cam kalınlığı 3-5 milim iken kurşun geçirmez camlarda bu kalınlık en az 9-10 mm civarındadır. Yerine göre cam kalınlığı 18 mm’ye kadar çıkmaktadır yani kısaca anlatmak gerekirse kurşun geçirmez camların kalınlığı aşağı yukarı 1 cm ile 2 cm arasındadır.

Kurşun Geçirmez Cam-1Peki bir camın kurşun geçirmez cam olması için sadece kalın olması mıdır? bunu kurşuna dahi dayanıklı yapan kısım?
Hayır kurşun geçirmez camların en önemli kısmı kalınlığından dolayı değil kullanıldığı maddeden dolayıdır. Çünkü kurşun geçirmez cam yapılırken içine eklenen saydam mika maddesi nedeniyle camın direnci artırılarak kurşun geçirmez hale getirilmektedir.

Kurşun geçirmez camlar bazı özel durumlarda çok kalın şekilde de yapılabilmektedir. Özellikle tüfeklerden korunmak için yapılan kurşun geçirmez camların kalınlığının 30-50 mm arasında olduğu bilinmektedir.

Kurşun geçirmez camlar üretici firmalar tarafından EN1063 ismi verilen standartlara göre üretilmektedir. Ülkemizde de birçok bu standartlara uygun kurşun geçirmez cam üreten firmalar bulunmaktadır.

Kurşun Geçirmez Cam-2Kurşun geçirmez camlar nerelerde kullanılır?

Kurşun geçirmez camların en sık kullanıldığı yer otomobil ve zırhlı araçlar’dır. Bilindiği üzere otomobil veya araçların en korumasız olduğu kısım camlardır. Hem görünürlüğü hemde kolay kırılması sebebiyle güvenliğinin en az olduğu bölümdür.

Önemli kişilerin veya güvenliğinden endişe duyulan kişilerin konuşma yapacağı veya görüneceği yerde tehlikenin geleceği yere şeffaf şekilde korunaklı camlar konabilmektedir.

Bazı kişilerin evlerinin veya işyeri ile bazı konutların camları da kurşun geçirmez cam yapılabilmektedir.

Ayrıca sergilenen bazı değerli eşyaların korunduğu camlarda kurşun geçirmez cam yapılabildiği gibi kurşun geçirmeden ziyade birçok duruma karşı korunaklı camlarda yapılmaktadır.

Aslında kurşun geçirmez  camlar güvenlik camlarının bir alt kategorisidir. Bu nedenle sadece kurşun geçirmez camlar hakkında bu yazımızda bilgi verilmiştir. Yoksa birçok durum için korunaklı cam çeşitleri yapılmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ