Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kurban kesmek farz mıdır?

Kurban kesmek farz mıdır?
  • 07.09.2015

Bu durum özellikle toplumumuzda tam olarak bilinemeyen bir durumdur, tabi birçoğumuz bilmemize rağmen toplumun daha büyük çoğunluğu kurban kesmenin hükmünün ne olduğu konusunda tam bilgiye sahip değillerdir. 

kurbanlıkKurban kesmek İslam âleminde en önemli ibadetlerin bir tanesidir. Ülkemiz de

Bu ibadete oldukça önem veren Müslüman ülkelerden bir tanesidir. 

Ülkemizde bir yılda 2,5 milyon ila 3 milyon arasında kurban kesildiği bilgisi bulunmaktadır. Bu kurbanların yaklaşık olarak 2 milyonunu küçükbaş hayvan 750 bin tanesini ise büyükbaş hayvan oluşturmaktadır. Dolayısı ile 2 milyon küçükbaş hayvan kesen sayısı 2 milyon kişi olarak ele alır, 750 tane büyükbaş hayvan içinde ortalama 5 ortaklı olarak hesap eder isek 5×750=3.750.000 kişi eder.

Demek oluyor ki her yıl aşağı yukarı ülkemizde 5 milyon kişiden daha fazla kurban kesen insan vardır. 5 milyon kişiyi de 4 kişilik aile kabul edersek aşağı yukarı 20 milyon kişinin evinde kurban kesilmektedir diyebiliriz. Yani ülkemizde her 4 Aileden 1 tanesi kurban kesmektedir. 

Kurban-2Bu kısa bilgileri verdikten sonra acaba kurban kesmenin hükmü nedir?  Kurban kesmek zorunlu mu? Farz mı? Vacip mi? Yoksa Sünnet mi? 

Birçoğumuz kurban kesmenin gücü yeten kimselere farz olduğu yönünde yanlış bir bilgiye sahip olduğunu bilmekteyiz. Kurban kesmek farz değildir, hatta gücü yetene dahi farz değildir. Aşağıda belirteceğimiz tek durum sadece kurban için farzdır. 

Peki, kurban kesmek kime farzdır?

Kurban kesmek sadece hacca gidenlere farzdır. 

Kurban-1Peki, kurban kesmenin hükmü nedir?

Birçok tartışmalara konu olan kurban kesmenin hükmünün ne olduğu, vacip mi? Yoksa sünnet mi? hatta farz mı? gibi soruların sorulduğu önemli konulardan bir tanesidir. özellikle kurban kesmenin gücü yeten kişilerce yapılması gereken ibadetlerden bir tanesi olduğu yönünde herkesin fikir birliği bulunmaktadır. Dünya üzerindeki Müslümanlar içinde en çok sayıda mensubu bulunan Hanifi mezhebine göre kurban kesmek gücü yeten kimselere vacip olarak kabul edilmektedir. 

Bunun dışında büyük bir kesiminde kurban kesmenin sünnet olduğu yönünde görüşleri bulunmaktadır. 

İslam alimleri tarafından kesin olarak belirtilen durum kurban kesmenin sadece hacca gidenlere faz olduğudur. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ