Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kulak özellikleri

Kulak özellikleri
  • 29.05.2015

Kulak 5 duyu organımızdan bir tanesidir. Duyma işleminin yani işitme görevini yerine getiren organımızdır.

Hayvanların neredeyse tamamında ve insanlarda bulunan bu organımız diğer 4 duyu organı gibi çok önemli görevi olan bir organımızdır. Dış dünya ile iletişimimizi sağlayan çok önemli bir görevi bulunmaktadır.

Kulağı üç kısma ayırarak anlatacağız, çünkü kulak üç kısımdan oluşmaktadır. Bunlar dış kulak, orta kulak ve iç kulaktır.

Dış Kulat1-Dış kulak özellikleri;

Dış kulak, kulak zarı ile kulak kepçesi ve arasında bulunan kısmı oluşturan bölümdür.

Dış kulakta kendi arasında iki kısma ayrılır. Birinci kısım kulak kepçesidir. İkinci kısım kulak kepçesini orta kulağa bağlayan kanaldır. İkinci kısım olan bu kanala ise dış kulak yolu ismi verilir.

Kulak kepçesi sesin yönünü belirlememizi ve sesin daha iyi alınmasını sağlar.

İkinci kısım olan kanal yaklaşık 25 milimetre boyunda olup S harfi şeklinde kıvrık vaziyettedir.

Yine bu kısımda tragi ismindeki kıllar bulunmakta olup bu kıllar bu kısımdan salgılanan salgılar ile birlikte dışardan gelen tozların içeri girmesini önleyerek tozların burada birikmesini sağlarlar işte bu nedenle bu kısımda kulak kiri oluşur.  Bazı durumlarda bu kulak kiri duymayı olumsuz yönde etkiler hatta tıkanmaya dahi neden olabilir.

Kulak zarı, dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran yarı saydam olan ve sedef renginde bulunan zara kulak zarı adı verilir. Kulak zarı atmosfer basıncı ile dengelenmektedir. İç taraftaki atmosfer basıncı ile dıştaki atmosfer basıncının arasında çok farklı olması durumunda zar yırtılması olabilmektedir. Bu atmosfer basıncının aynı olması sayesinde kulak zarında herhangi bir çökmenin önüne geçilmiş olur.

Orta Kulak2-Orta kulak özellikleri;

Orta kulak dış kulak ile iç kulak arasında bulunan bölüme denmektedir. Orta kulakta bulunan en önemli parçalar çekiç, örs ve üzengi kemikleridir. Bu kemikler zar ile iç kulağın bağlantısını sağlamaktadırlar.

Orta kulak Temporal kemik içerisinde bulunan altı duvarlı bir kemik boşluğudur.

Orta kulakta ayrıca östaki adında bir boru bulunmaktadır ve bir yol bulunmaktadır, östaki borusu kapalı olan fakat esneme ve yutkunma gibi sebepler ile açılan yoldur. Östaki borusu üst taraftan kulak arkasında bulunan mastoid kemiğin hava dolu hücrelerini açılır.

Çekiç kemiği, kulak zarına tutunmuş ilk kemiktir.

Örs kemiği, ortada bulunan kemiktir.

Üzengi ise, örs kemiğinin sonunda bulunan kemiktir. Oval pencere ismindeki açıklık üzerinde bulunur.

Bu üç kemik zar ile iç kulağın bağlantısını sağlayarak zara gelen titreşimleri aşağı yukarı 10-20 kat arasında artırarak iç kulak sıvısına iletmektedirler. İç kulak sıvısına perilenf adı verilir.

Ayrıca bu üç kulak vücudumuzdaki en küçük üç kemiktir.

İç Kulak3-İç kulak özellikleri;

İç kulak kulağın en içte bulunan bölümünü oluşturur ve diğer bölümlere nazaran oldukça karmaşık bir yapısı bulunmaktadır. Kulaktaki en önemli fonksiyonlar bu bölümde yapılır.

Temporal kemik içerisinde bulunan 3 kemik boşluğundan oluşur.  Bu boşluklara kemik labirent adı verilir. Ayrıca bununla uyum sağlayan yine bir zar labirent bulunmaktadır.

İç kulağı oluşturan bu 3 kemik boşluğu perilenfa adı verilen sıvı ile doludur.

Duyma nasıl gerçekleşir

Kulak kepçesi sayesinde yakalanan ses dalgaları kulak zarı bu sesleri yukarda belirtmiş olduğumuz üç kemikçiğe yani Çekiç, Örs, Üzengi kemiğine iletir. Bu kemikçikler sesi aşağı yukarı 10-20 kat artırarak orta kulak içinde bulunan perilenfa sıvısına geçirir. Daha sonra Endolenfa membranına ulaşır ve dalgalanma saç kılı şeklinde bulunan reseptörlere yani corti organına ulaşır. Buradan da İmpulsların başlamasını ve işitme siniri ile beyne taşınır. Sesin beyne iletimi bu şekilde gerçekleşir.

Kulak hastalıklarıKulak rahatsızlıkları nelerdir?

Kulağın şekil bozuklukları, (en sık görüleni kepçe kulak rahatsızlığıdır, toplumda yanlış bilinenin aksine bu rahatsızlığın sebebi ne anne karnındaki duruş nede yatış şeklidir)

Kulak zarı yırtılması,

Kulak nezlesi,

Kulak iltihabı,

Kulak çınlaması,

İşitme bozuklukları ve işitme kaybı

Kulak dengesi bozuklukları

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

kulak burun boğaz hacettepe eğitim ve araştırma hastanesi web sitesi (kkb.hacettepe.edu.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Dabdab diyor ki:

    Sedstcdfgys5as2d31vt3c2

YORUM YAZ