Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Küçük Menderes nehri özellikleri nelerdir?

Küçük Menderes nehri özellikleri nelerdir?
  • 30.09.2015

Ülkemizin batı Anadolu’da bulunan önemli akarsularından bir tanesidir. Aynı ismi taşıyan ve daha uzun ve daha büyük olan Büyük Menderes akarsuyu da yine Küçük Menderes akarsuyu ile aynı bölgede bulunmakta olup, birbirlerine de oldukça yakın sayılırlar. 

Küçük Menderes-1Küçük Menderes akarsuyu özellikleri nelerdir? 

-Küçük Menderes akarsuyu sadece Ege bölgesine ait olan bir akarsudur. Çünkü bu akarsuyumuz kaynağını Ege bölgesinden alır, Ege bölgesi sınırlarını dolaştıktan sonra yine Ege bölgesi sınırları içinde denize dökülür.  

-Küçük Menderes akarsuyu kaynağını Bozdağlardan alarak İzmir ilimizin Selçuk ilçesi sınırları içerisinden Ege Denizine dökülür.  (Bozdağların yaklaşık olarak 2000 metre yükseklerinden doğmaktadır.) 

-Küçük menderes akarsuyunun uzunluğu yaklaşık olarak 175 kilometredir. 

-Küçük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonların birikmesi sonucunda bir zamanlar deniz kenarında bulunan ve önemli bir liman kenti olan Efes’in 5-6 kilometrelik içerde kalmasına sebep olmuştur. Yani Efes’i 5-6 kilometre kadar denizden uzaklaştırmıştır. 

Küçük Menderes Beydağ barajı-Küçük Menderes nehri dünyanın en verimli ovalarından kabul edilen Menderes ovasını sular. 175 kilometrelik yolculuğu sırasında birçok ilçeden ve ovadan geçerek buraların sulanmasını sağlar ve birçok küçük dere ve çaylar ile birleşerek yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi Selçuk ilçesinin Pamucak sahilinden denize dökülür. 

-Küçük Menderes ırmağının bazı alanlarında rafting ve kano yapılabilmektedir. Ve bunları organize eden birçok turizm acentesi ve tur şirketi bulunmaktadır.

Küçük Menderes nehri ayrıca bazı bölümlerinin oldukça kirli olması ile de gündeme gelen akarsularımızdan bir tanesidir. 

Küçük Menderes üzerinde kaç tane baraj vardır? Bu barajlar hangileridir?

Küçük menderes üzerinde bulunan tek baraj Beydağ barajı bulunmaktadır. Bu baraj İzmir ilimizde olup sulama amaçlı yapılmış olan bir barajdır. 

İzmirKüçük Menderes nehri hangi illerden geçmektedir?

Küçük Menderes nehrinin kaynağını Bozdağlardan aldığını söylemiştik. Bozdağlar ile birlikte Aydın dağlarının kuzey yamaçları da yine küçük menderesin suyuna su kattığı yerlerdir. Net olarak belli olmasa da Küçük Menderes Akarsuyunun neredeyse tamamı İzmir ili sınırları içinde bulunmaktadır. İzmir ilçesi sınırları içinde kaynağın alan bu akarsuyumuz daha sonra farklı kaynakların sularının karışması ile İzmir ilimiz içerisinde denize dökülmektedir. Bu nedenle küçük menderes akarsuyuna İzmir akarsuyu da diyebiliriz. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ