Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kral penguen özellikleri

Kral penguen özellikleri
  • 24.08.2015

Kral penguenler dünya üzerinde bulunan 16-17 penguen türü içerisinde en büyük ikinci penguen olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Penguen türleri içerisinde en büyük penguen türü İmparator penguen türüdür.

Kral penguenler penguen türleri içerisinde en çok ilgi çeken penguen türlerinden bir tanesidir. Hem büyüklüğü hem de yaşamları açısından ilginç özelliklere sahiptirler.

Kral Penguen-3Kral Penguenlerin özellikleri nedir?

Kral penguenlerin boyları genel olarak 0,8 ila 1 metre arasındadır.

Bu penguenlerin ağırlıkları ise 12-15 kilogram arasında değişiklik göstermektedir.

Kral penguenlerin erkekleri birçok hayvanda olduğu gibi dişilerine nazaran daha büyüktür. Fakat ağırlıkları arasındaki fark genel olarak 2 kilogramı geçmemektedir.

Kral penguenlerin ortalama yaşam süreleri 10 yıl civarındadır.

Kral penguenleri diğer türlerden ayırt eden en önemli özellikler büyüklükleri ve boyunlarında bulunan turuncu renk yapısıdır. Bu renk yapısı boyunları ile kulakları arasında bulunmaktadır. Bunlar haricinde ağız yapıları yani gagaları hem ince hem de uzun bir yapıya sahiptir. Ayırt edici en belirgin özellikleri bunlardır.

Kral penguenlerin en çok yaşam alanı bulduğu bölgeler Antartika adaları, Falkland Adaları, Avustralya da bulunan Macquarie adası ve Güney Georgia Adalarıdır. Ve buralarda yaşayan Kral Penguen sayısının 3-4 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Bu penguen türleri doğal yaşamları haricinde bazı ülkelerde bulunan hayvanat bahçelerinde de yaşamaktadırlar. Özelikle bazı Avrupa ülkelerinde kral penguenlerin bulunduğu hayvanat bahçeleri bulunmaktadır.

Kral Penguen-1Kral penguenler su altında uzun süre kalabilen penguen türlerinden bir tanesidir. Su yüzüne çıkmadan uzun süre su altında kalabilme yeteneğine sahiptirler. Su altındaki oksijen ihtiyacını vücudunda bulunan kas proteinlerinden sağlamaktadırlar.

Kral penguenler yaklaşık olarak 500 metreden daha fazla olan derinliklere dahi dalabilmektedirler. Ayrıca penguen türleri içerisinde 1 günde en fazla dalış yapan tür olma özelliğine sahiptir. Bir günde ortalama olarak 140-150 kez dalış yaparlar. Ayrıca suda oldukça uzun süre yüzebilirler.

Kral penguenler de diğer türleri gibi balıklar ve mürekkep balıkları ile beslenmekle birlikte kriller de önemli besin kaynaklarından bir tanesidir.

Kral penguenler besin bulabilmek için yüzlerce kilometre yol kat etmek zorunda kalan hayvanlardan bir tanesidir.

Kral penguenler yine diğer penguen türleri gibi kuluçka döneminde sayıları on binlerce olan gruplar oluştururlar. Avlanmaları yine gruplar halinde olmaktadır. Avlanmak için gruplar halinde uzun yolculuklara çıkarlar.

Kral penguenlerin en büyük düşmanları katil balinalar ve leopar foklarıdır. Özellikle denizlerde avlanırken av olabilmektedirler.

Kral penguenler tek eşli hayvanlardır.

Kral Penguen-2Kral penguenler ilkbaharda çiftleşirler ve bu çiftleşme sonucunda dişi 1 yumurta yumurtlar ve bu yumurtaya aşağı yukarı erkek ve dişi 2 ay kadar kuluçkaya yatarlar. Yumurtalarını ayaklarının üstü ile vücutları arasında tutarlar. Her iki veya 3 haftada dişi ve erkek yumurtayı taşıma görevini devralır. Yavru kral penguen yumurtadan çıktıktan sonra anne ve baba penguen tarafından 9 ay civarında bakılır. 10 aylık veya 1 yaşından sonra ebeveynlerinden ayrılır.

Kral penguenlerin çoğalması diğer birçok hayvan türüne ve yumurta ile üreyen hayvanlara nazaran oldukça az sayıda olmaktadır. Çünkü 3 yılda en fazla iki kez kuluçkaya yatmaktadırlar. Eğer yumurta herhangi bir nedenle kırılır, bozulur veya başka hayvanlar tarafından alınır ise erkek ve dişi penguen 1 yılı boş geçirmek zorunda kalırlar. Bu nedenle yumurtalarına çok iyi bakarlar. Fakat bazı durumlarda özellikle bazı kuş türleri penguen yumurtalarını çalabilmektedir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ