Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kral Kobra yılanı özellikleri nelerdir?

Kral Kobra yılanı özellikleri nelerdir?
  • 20.08.2015

Yılanlar içinde en asil yılanlardan bir tanesidir. Gerek şekli gerekse özellikleri açısından tüm insanlar tarafından tanınan bir yılan türüdür. Özellikle bazı ülkelerde bu yılanı sağ yakalayarak gösterilerde kullanmaktadırlar. Zaten insanların çoğu da bu gösteriler sayesinde tanımışlardır.

Kral Kobra-1Kral Kobra yılanın özellikleri nelerdir?

Kral Kobra yılanın en belirgin özelliği şekliyle ilgilidir. Kafa bölgesi düz şekildedir. Ayrıca vücudunu belli bir kısmını düz şekilde tutabilmektedir.

Kral kobraların uzunluğu 4 metre civarında olup bugüne kadar tespiti yapılmış en uzun kobra yılanının boyu 5,7 metre civarındadır.

Kral kobra yılanlarının boyları en iyi şekilde ve en iyi ortamlarda dahi bakılsa 7 metreye kadar ulaşabileceği ve bu uzunluğu geçemeyeceği tahmin edilmektedir.

Kral kobraların ağırlıkları 10 kilograma kadar çıkabilmektedir. Aşağı yukarı her bir metresinin boyu yaklaşık 1,5 ila 2 kilo arasına denk gelmektedir.

Kral kobra yılanları uzun yaşayan yılan türlerindendir. Uygun ortamlarda 30 yıla kadar yaşayabileceği bilgisi var ise de genel itibariyle ortalama ömrü 20 yıl kadardır.

Kobra yılanı yaklaşık olarak bir yılda 5 kez kabuk değiştirmektedirler.

Kral kobralarının dişlerinin uzunlukları yaklaşık olarak 10 mm (1 cm) civarındadır.

Kral kobralar dünyanın en zehirli yılanı değildir. Zehirli yılanlar içerisinde en büyük yılan türü olma özelliğine sahiptir.

Kral Kobra-3Kral kobraların en çok bulunduğu kıta Asya kıtasıdır. Ülke olarak ise Hindistan ülkesidir. Özellikle Hindistan ülkesindeki Batı Get bölgesi Kral kobraların en çok sayıda olduğu bölgedir. Hindistan dışında Endonezya, Malezya gibi ülkeler kral kobranın en yoğun yaşadığı ülkelerdir.

Kral kobraları diğer yılanlardan ayıran en önemli özellik yuva yapma olayıdır. Çünkü yılanların hiçbir türü yuva yapmazlar. Sadece Kral kobra yılanı yumurtaları için yuva yaparlar.

Kral kobraların kuluçka dönemleri 2 ay ile 2,5 ay arasında değişmektedir. Dişi kobra yılanı bu süre boyunca yumurtalar üzerinde kuluçkaya yatmaktadır. Erkek yılanda sürekli olarak çevrede bulunur.

Yılanların dilleri çatallı olup bu dil aynı zamanda koku alma duyusuna sahiptir. Kokuları bu dilleri sayesinde alırlar ve oldukça da güçlü bir koku alma duyusu bulunmaktadır.

Kral kobralar avlarını zehirleyerek öldürür ve bütün olarak yutarlar. Sindirim metabolizmaları çok yavaş olduğundan avlarını yedikten sonra günlerce hatta aylarca hiç av yapmadan yaşayabilirler. Ağızları esnek bir yapıda olması sebebiyle kafalarından daha büyük avları rahatlıkla yutabilirler.

Kobra Yılanı-2Kral kobraların genel özelliklerini verdikten sonra şimdide şaşırtıcı özellikleri nelerdir? Bakalım;

Kral kobraların şaşırtıcı özellikleri beslenme şekilleri, zehirleri ve çiftleşmeleri ile ilgilidir.

Kral Kobra isminin Latincede “Yılan Yiyici” anlamına gelmektedir. Çünkü kral kobralar hem cinslerini yiyerek beslenen hayvanlardan bir tanesidir. Özellikler küçük ve başka türdeki yılanlarla beslenirler. Yılanlar haricinde avlayabildikleri sürüngenler, kertenkeleler ve bazı durumlarda daha büyük hayvanları da yiyebilmektedirler.

Kral kobraların şaşırtıcı bir diğer özelliği zehirlerinin oldukça güçlü olmasıdır. Çünkü bu yılanın sadece bir ısırmada bıraktığı zehir yaklaşık olarak 20 insanı öldürebilecek düzeyde bir zehir gücüne sahiptir. Bir kral kobra yılanı eğer bir fili zehirler ise fil saatler içinde ölür.

Kral Kobra Firavun FaresiKral kobranın en büyük düşmanı firavun faresidir. Firavun fareleri kral kobra zehrine karşı bağışıklığı bulunan bir hayvandır, bu nedenle firavun fareleri kral kobra ile mücadelelerinde kesinlikle galip gelirler. Kral kobralar firavun farelerini gördükleri zaman büyük ihtimalle kaçarlar. Kral kobralar firavun farelerini ısırsalar ve zehirlerini akıtsalar dahi bu zehir firavun faresine herhangi bir zarar vermez.

Kral kobraların bir diğer şaşırtıcı ve deşik özelliği çiftleşmeleri ile ilgilidir. Kral kobraların genel olarak üreme ergenliğine ulaştığı yaş sınırı 4’tür. Erkek kral kobralar ilk olarak çiftleşmede öncelik kazanmak için birbirleri ile kavga ederler. Kazanan çiftleşme önceliği elde eder. Yaklaşık olarak 1 saatlik bir çiftleşme süresi olur. Dişi kral kobralar erkekten aldıkları spermi yaklaşık olarak 3 yıla kadar depolayabilir ve bu süre zarfında hiç çiftleşme ihtiyacı duymayabilir. Ayrıca erkek kral kobralar reddedilmeleri durumunda dişi kral kobrayı öldürebilmektedir. Dişi kobra yılanı da aynı şekilde erkek kral kobrayı öldürebilmektedir. Bu nedenle çiftleşme zamanları çok dikkat edilecek zamanlardır. Çiftleşmeden yaklaşık olarak 1 ay sonra dişi kobra yılanı yaklaşık olarak 20 kadar yumurta yumurtlarlar.

Genel olarak kral kobraların en belirgin özellikleri bunlardır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. sana ne diyor ki:

    bune la hiçbir şekilde klonlama yapılmıyor
    çok ama çok saçma

YORUM YAZ