Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Amasya kral kaya mezarları özellikleri nelerdir?

Amasya kral kaya mezarları özellikleri nelerdir?
  • 12.12.2015

Ülkemizin önemli tarihi miraslarından bir tanesi olan ve gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilgi gösterdikleri Kral kaya mezarları günümüzden çok önceki yıllara ışık tutan bir tarihi varlığımızdır. Birçok kişi tarafından gidilip görülmüş olan bu tarihi yapıların özellikleri aşağıya maddeler halinde verilmiştir.

Amasya Kral Kaya MezarlarıKral Kaya Mezarlarının özellikleri nelerdir?

-Kral Kaya mezarları Helenistik döneme ait tarihi yerlerdir. Yapıldığı dönemler ise Milattan önce 333 yılı ile Milattan sonra 26’yılını kapsamaktadır. Tarihlerin bu kadar net olarak verilmesindeki sebep ise bu yıllar arasında Amasya ilimizin başkent olmasıdır. Pontus krallarına ait olan bu kaya mezarları bu tarihlerde hüküm süren Pontus kralları için yapılmıştır.

-Harşena dağının güney eteklerinde bulunmaktadırlar.

-Kral mezarlarının bulunmuş olduğu yere “Krallar vadisi” ismi verilmiştir. (Aslında asıl krallar vadisi Mısır ülkesinde bulunmaktadır ve bu krallar vadisine aynı zamanda Firavunlar Vadisi de denmektedir)

Kral Kaya mezarları ışıklı-Kalkerli bir yapı olması sebebiyle kolay işlenebilen bir kaya tipine sahiptir.

-Bulundukları yerler Yeşilırmak vadisi boyunca devam etmektedir. Ve yüksekte olması sebebiyle eski Amasya kentine hâkim bir noktada bulunmaktadır.

-Yapıldığı dönemde sabit bir büyüklüğü bulunmayan ve bütün mezarlarda farklı büyüklüklerde bulunan kral mezarlarının sayısının günümüze kadar 21 adet olduğu tespit edilmiş olup (Bazı kaynaklarda bu sayı 23 adet olarak belirtilmekle birlikte genel olarak 20-25 arasında dememiz daha doğru olacaktır) ancak günümüze çok azı sağlam kalabilmeyi başarmıştır. Bu sayı birkaç tane olarak belirtilmektedir.

Kral Kaya mezarları mağraları-Neredeyse bütün kaya mezarlarının arka taraflarında oyulmuş geçitler yer almaktadır ve bu geçitler mezarlardan dahi daha çok dikkat çekmektedir.

-Kral Kaya mezarlarının farklı büyüklüklerde olduğundan bahsetmiştik. Bu mezarlar içinde en büyük olanı “Büyük Kral Mezarı” olarak bilinen batı yönündeki en son mezardır. Bu mezara galeri ve merdivenlerle çıkılmaktadır. Bu mezarın bulunduğu mağaranın yüksekliği 15 metre olup genişliği ise 8 metre, derinliği 6 metredir.

-Kral Kaya mezarlarının bulunduğu mağaraların tamamında görülen bazı ortak özellikler bulunmaktadır. Örneğin tamamı kapaksız bir yapıdadır. Yükseklikleri 2-3 metre arasında değişmektedir. Hepsinde de kapı benzeri girişler bulunmaktadır.

-Kral mezarlarının bulunduğu mağaralarda şu detayda dikkat çekmiş ve bu konuda kesin olmayan bazı yorumlar ortaya çıkmıştır. Özellikle bazı mağaraların etrafında geniş alanların boş bırakılması bazı mezarların tavaf edildiği yönündeki yorumlardır.

ÜÇlü Kral Kaya Mezarları-Kral mezarları içinde en çok dikkat eden mezarlardan biri ise Kızlar Sarayı adı verilen yerdeki Üçlü Kral Mezarlarıdır. Bu bölgede Kurucu Kral I. Mithridates Ktistes’den I. Pharnakes’e kadar olan beş krala ait kaya mezarları bulunmaktadır.Bu mezarlardan 3 tanesi birbirine yakın vaziyette bulunduğundan dolayı Üçlü Kral mezarı olarak adlandırılmıştır. En sonda bulunan mezar daha ön plandadır. Kızlar sarayının alt kısmında bulunan mezar ise blok şekilde kaya oyularak yapılmış ve diğer mezarlardan farklı olarak etrafı oyulmamıştır.

-Kral Kaya Mezarları yapıldığı dönemden sonrada birçok topluluk veya uygarlık tarafından farklı amaçlar içinde kullanılmıştır. Bu sebepten dolayı da günümüze tam sağlam olarak gelmemiştir. Bazı medeniyetlerce burada bulunan mezarlar hapishane olarak kullanılmıştır.

Amasya Kral Mezarları gece görünüşü-Anadolu uygarlıkları döneminde ise bu bölgelerde yaşayan Hristiyanlar tarafından inzivaya çekilen bir yapı olarak dikkat çekmiştir. 

-Günümüzde özellikle tarihi Amasya Evleri ile birlikte müthiş bir görüntü oluşturmaktadırlar. 

Yararlanılan kaynaklar:

amasyakulturturizm.gov.tr

wikipedia.org

amasya.bel.tr (Amasya Belediyesi web sitesi)

kulturvarliklari.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ