Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Köstebek özellikleri

Köstebek özellikleri
  • 08.08.2015

Köstebekler dünya üzerindeki en ilgi çeken hayvanlardan bir tanesidir. Yeraltında kendileri için yaşam alanları hazırlayabilen, yaşamları toprak altında geçen, sert toprakları dahi kazarak yeraltında kendi çaplarına yakın büyüklükte mağaralar ve kanallar oluşturan bir hayvandır.

Köstebekler özellikle Asya, Avrupa ve Amerika kıtasının kuzey kısımlarında büyük oranda yaşam alanı bulmaktadır. Ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde bulunmaktadır. Genel itibariyle yumrulu sebze veya meyve besleyicileri tarafından hiç sevilmeyen ve bu tür besin maddelerine büyük oranda zarar veren bir hayvandır. Hatta birçok yerde bu hayvanının zararını engellemek adına köstebek silahları kullanılmakta ve yeraltındaki tünellerine su verilerek boğulmaları sağlanmaktadır.

Köstebek-2Köstebeklerin özellikleri nelerdir?

Köstebekler yeraltında kazmış oldukları tünellerde yaşarlar.

Köstebeklerin bazı türleri suda yaşama özelliği gösterebilen türleri vardır. Fakat büyük çoğunluğu karada yaşayan köstebeklerden oluşmaktadır.

Vücutları tamamen kürkle kaplıdır. Kılları kısa ve sıktır.

Birçok kişi köstebeklerin gözleri olmadığına ilişkin yanlış bilgi sahibi olsa da köstebeklerin gözleri bulunmakla birlikte ne yazık ki birçok türünde artık deri altında kalmıştır, fakat bazı türlerinde çok küçük olarak görülebilmektedir. Fakat bu görünen küçük gözlerde neredeyse görme yetisini kaybetmiş seviyelerdedir.

Köstebekler memeli hayvanlardır.

Köstebek-1Köstebeklerin genel olarak besin kaynakları omurgasız canlılar ve bitki kökleri ile yumrulu bitkilerdir.

Köstebeklerin burun ve ağız yapıları uzuncadır. Kısa hortum şeklini almışlardır.

Gövdeleri silindirik bir yapıya sahip olup bu yapı sayesinde yeraltında kolayca hareket edebilmektedir.

Köstebeklerin kulakları bulunmakta olup kulak kepçesi yoktur.

Köstebekler yeraltında toprağı dişleri ile değil, ön ayakları ile kazmaktadırlar. Çünkü ön ayakları kazmaya karşı oldukça elverişli bir yapıdadır. Yapı itibariyle kürek gibi bir şekli bulunmaktadır.

KöstebekToplam parmak sayısı her ayakta 5 adettir.

Köstebeklerin dişleri sivridir. Fakat diğer bazı kemirgenler gibi fazla gelişmiş değildir.

Köstebeklerin yeraltında bulunan yuvalarının belirli bir şekli olmamakla birlikte labirent gibi çeşitli şekillerde olabilmektedir.

Köstebeklere ülkemizde köstü, kösnü, kör köstü gibi isimler verilebilmektedir.

Köstebekgiller ailesinin birçok ferdi olmasına karşın gerçek köstebek türleri olarak, Altay köstebeği, Kör köstebek, Kafkas köstebeği, Avrupa köstebeği, Acem köstebeği, Doğu Akdeniz köstebeği, Batı Akdeniz köstebeği, Roma köstebeği türleri bilinmektedir.Ülkemizde yaygın olan köstebekler Kör köstebek, Avrupa köstebeği, Kafkas köstebeği ve Doğu Akdeniz köstebeği türleridir.

Örneğin Kör köstebek; genel itibariyle 9-10 cm arasında bir boya sahip olup gözleri deri altında kalmıştır. Tek halde yaşarlar. Solucan ve eklembacaklılar ile beslenmekte olup her doğumda yaklaşık olarak 3-6 arasında yavru dünyaya getirir. Gebelik süreleri 1 ay ile 1,5 ay arasında değişmektedir.

Kafkas köstebekleri; kör köstebeklere nazaran biraz daha büyük olup, yaklaşık olarak 13-14 cm boyundadır. Ayaklarının alt kısımları çıplaktır. Kuyruklarında uzun kıllar bulunur. Bu köstebek türünün de gözleri deri altında kalmıştır.

Avrupa KöstebeğiAvrupa köstebeği; ülkemizin bazı bölgelerinde de yaşayan bu köstebek türü özellikle diğer köstebek türlerine nazaran toprak kazıp çıkaran köstebek olarak bilinmektedir. Ayrıca bu köstebek besinlerini saklayan bir köstebek türüdür. Yalnız yaşarlar. Bu köstebek türünün yeraltında yapmış olduğu galeriler oldukça ilgi çeker. Galerilerin çapı oldukça büyüktür olup yaklaşık 20-30 cm’lik galeriler oluşturabilmektedir. Yılda bir kez doğum yaparlar. Doğurdukları yavru sayısı kör köstebekler ile neredeyse aynı olup 4 ila 6 adet arasındadır. Ortalama yaşam süreleri 3 ila 5 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Avrupa köstebeğinin çıkarmış olduğu köstebek toprak öbeklerinin ağırlıkları 750-1 kilograma kadar olabilmektedir.

Köstebekler gözleri çok az görmesi veya görmemesine rağmen yakalanması oldukça zor olan bir hayvanlardır. Yeryüzüne fazla çıkmayan bu hayvanın sağ yakalanması güç olduğundan genel itibariyle zararlarından korunmak için, köstebek tabancası, su ve zehirli madde kullanılarak bertaraf edilir.

Genel itibariyle köstebeklerin özellikleri bu şekildedir.

Yukarda köstebeklerin zararlı bir hayvan olarak nitelendirildiğinden bahsetmiştik fakat fazla detaya inmemiştik. Şimdi köstebeklerin bazı zararlarından kısaca bahsedelim.

Köstebek topraklarıKöstebekler özellikle yeni ekilmiş olan tarlaların altında kanallar açması sebebiyle toprakta ürün yetişmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Hem toprakta yetişecek olan tohumun boşa çıkmasına hem de hava almasına sebebiyet vererek verimin azda olsa düşmesine sebebiyet vermektedir.

Köstebekler aynı zamanda yeşil çimenlik arazilerin altında kazdıkları toprakları dışarıya atarak buralarda toprak öbekleri olmasına sebebiyet verirler.

Köstebeklerin açmış oldukları tüneller ve kanallar diğer bazı hayvanlarında kullanımına sebebiyet vermekte ve bu hayvanlarda özellikle sebze ve meyvelere zarar verebilmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar:

nationalgeographic.com

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ