Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kösem Sultan kimdir, özellikleri nelerdir?

Kösem Sultan kimdir, özellikleri nelerdir?
  • 20.11.2015

Kösem Sultan Osmanlı İmparatorluğundaki en önemli kadın kişiliklerden bir tanesidir. Aynı zamanda yine Osmanlı’da en güçlü kadın sultanlarından birisi olarak kabul görmektedir.

Kösem Sultan gençliğiKösem Sultan kimdir, özellikleri nelerdir?

-İsmi tarihte “Haseki Mah-Peyker Kösem Valide Sultan” geçmektedir.

-Kösem Sultan’ın asıl adı “Anastasya”dır.

-1590 yılında doğmuş ve 61 yaşında 1651 yılında vefat etmiştir.

-Özellikle Saray’a cariye olarak getirilmeden önceki hayatı hakkında fazla bilgi bulunmasa da Rum Asıllı veya Bosnalı olduğu tahmin edilmektedir.  Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’a gönderildiği söylenmektedir. 

-Osmanlı İmparatorluğunun 14.Padişahı olan I.Ahmed’in eşidir.

-Padişah I.Ahmed’e haseki olduğunda henüz 15 yaşında idi.

-Osmanlı Padişahlarından IV. Murad ve I.İbrahim’in annesidir.

Kösem Sultan-2-Osmanlı İmparatorluğunun en güçlü kadın sultanlarından birisidir.  Oğulları IV.Murad ve I.İbrahim zamanında ve torunu olan IV.Mehmed zamanında devlet yönetiminde çok etkili olmuş bir sultandır.

 -Mahpeyker Kösem Sultan ismini koyan kişi Safiye Sultan’dır.

-Kösem Sultan I.Ahmed’e haseki olduktan sonra kısa bir sürede kendinden daha önce olan Hasekileri geride bırakarak ön plana çıkmayı başarmıştır.

-Kösem Sultan’ın özellikle I.Ahmed ile evlendiği ilk yıllarda devlet yönetimine ve eşine fazla müdahale etmemekle birlikte sözünü geçiren bir kişilik olmuştur. Zaten I.Ahmed’te özellikle devlet işlerinde başkalarının etkisinde kaldığı düşüncesini vermek istemeyen bir padişahtı. Aynı zamanda etkilemenin kolay olmadığı aklı başında ve dinine bağlı bir kişilikte

-Kösem Sultan I.Ahmed ile evlendikten yaklaşık olarak 12 yıl kadar sonra I.Ahmed’in ölmesi sebebiyle henüz 27 yaşında iken 1617 yılında dul kalmıştır.

Kösem Sultan-1-Kösem Sultan’ın kocası Padişah I.Ahmed’in ölümünden sonra yerine kardeşi I.Mustafa (Deli Mustafa) geçti, daha sonra ise Osmanlı’nın önemli padişahlarından sayılan ve Yeniçerilerce çok genç yaşta öldürülen bu nedenle kendisine Genç Osman denilen Sultan II.Osman tahta geçmiştir. I.Mustafa’nın akıl yetersizliğinin bulunması, II.Osman’ın ise çok küçük yaşta padişah olması gibi nedenlerle Kösem Sultan’ın devlet işlerindeki etkisi büyük oranda artmıştır.

-Genç Osman döneminde devlet işlerinde etkinliğinin artması Hem genç Osman’ın hem de annesinin hoşuna gitmediğinden Kösem Sultan eski saraya gönderilmiştir. Fakat Genç Osman’ın öldürülmesi, Padişah Deli Mustafa’nın da görevden alınması ile birlikte taht Kösem Sultan’ın oğlu olan ve henüz 11 yaşında bulunan IV.Murad’a verilmesi sebebiyle tekrar Saray’a geri gelmiştir.

-Kösem Sultan oğlu IV.Murad’ın henüz 11 yaşında olması sebebiyle devlette oldukça etkili olmuştur. Taki oğlu IV. Murad’ın devlet yönetimini eline alıncaya dek.

Padişah IV.Murad-Oğlunun küçük yaşta olması sebebiyle belli başlı eğitimler almasından dolayı Kösem Sultan bu dönemde Oğlu ile devleti yönetmiştir. Bu nedenle IV. Murad devleti annesi ile yöneten ilk ve tek padişah olarak tarihe geçmiştir. Özellikle bu dönem devletin isyanlar ve dış politikada ve dış ilişkilerde, iç işlerinde çok kötü olduğu bir dönem olmuştur. Birçok isyan çıkmış birçok devlet adamı öldürülmüştür. Yeniçerilerin ayaklanmalarına da rastlanır hale gelmiştir. Kösem Sultan bu dönem de oldukça etkili bir siyaset yürütmüştür. Özellikle Osmanlı da çok sık görülmeyen veziriazam değişiklikleri bu dönem de hat safhaya ulaşmıştır. Yaklaşık olarak 10 yıllık sürede 8 adet veziriazam değiştirildiği görülmüştür.

-Kösem Sultan özellikle çocuğunun küçük olduğu dönemlerde hayır işlerine de hız vermiş ve bu yönde büyük takdir toplamıştır.

-IV.Murad öz kardeşleri olan Şehzade Süleyman ile Şehzade Kasım’ı idam ettirmiştir. Kösem Sultan’ın iki öz çocuğunun idamına engel olamamış ve iki evlat acısı yaşamıştır.

-Kösem Sultan iki erkek çocuğunun idamından sonra IV.Murad’ın erken yaşta ölümünü de görmüştür. Yine En küçük oğlu İbrahim ile 4 kız çocuğundan en küçüğü olan Hanzade Sultan Kösem Sultan’dan önce vefat etmişlerdir. Bu nedenle Kösem Sultan 4 erkek evladının tamamı ile 4 kız evladından 1 tanesinin ölümünü görmüştür.

Sultan Deli İbrahim-IV.Murad’ın ölümünden sonra yerine Kösem Sultan’ın kalan tek oğlu olan Şehzade I.İbrahim geçmiştir. Fakat I.İbrahim’de ölüm korkusu nedeniyle psikolojisi bozulan şehzadelerden biri olmuş ve bu nedenle kendisine “Deli İbrahim” ismi takılmıştır.

-Kösem Sultan oğlu İbrahim’in padişahlığı döneminde de yönetimde tekrar ağırlığını hissetmiştirdir.

-Kösem Sultan Oğlu İbrahim’in erkek çocuk sahibi olabilmesi için saraya birçok cariye almıştır. Çünkü Osmanlı’da İbrahim’in ölmesi durumunda yerine geçecek hiçbir varis kalmamıştır. Ve Birinci İbrahim padişah olduktan yaklaşık 1-2 yıl kadar sonra iki erkek evlat sahibi olmuştur.

-Sultan İbrahim’in tahttan indirilmesi ile yerine küçük yaştaki oğlu Şehzade Mehmed padişah olmuştur. Yine bu dönemde de Kösem Sultan devlet işlerinde etkisini devam ettirmiştir.

-Kösem Sultan’ın son yıllarında özellikele torununun padişahlığı döneminde “vâlide-i muazzama” diye hitap edilip saygı gösterilmiştir. Çünkü son 4 padişah döneminin en etkili kişisi olmuştur.

-Kösem Sultan Gelini olan yani Torununun annesi Turhan Hatice Sultan’ın devlet yönetiminde etkili olması nedeniyle yeni Padişah olarak diğer torunu Şehzade Süleyman lehinde çalışmalar yapar fakat bunu Turhan Hatice Sultan duyar ve bu olay Kösem Sultan’ın canına mal olur. Kösem Sultanı Turhan Hatice Sultan ortadan kaldırtır. Yaklaşık olarak 61 yaşında iken hayatını kaybeder.

Kösem Sultan Türbesi-Kösem Sultan’ın mezarı I.Ahmed’in türbesi içinde olup,  Sultan Ahmet Camiindedir.

-Kösem sultan ayrıca yardımsever ve hayırsever bir kişilik olarak ön plana çıkmış bir kişidir.

-Kösem Sultan’ın son 4 padişah zamanında devlet işlerinde önemli bir yerde bulunması ve söz sahibi olmasındaki en önemli etken bu çocukların tamamına yakının çocuk yaşta olması, iki tanesinin akli yetersizliği bulunması gibi nedenler önemli bir etken olmakla birlikte diğer önemli bir etken ise ağaların yardımlarıdır. Özellikle Harem ve Dârüssaade ağaları ile Yeniçeri ağalarını arkasına alarak kendisinin karşısında olan bütün kişileri alt etmiştir.

-Kösem Sultan aynı zamanda birçok filme ve birçok kitaba konu olmuştur. 

Kösem Sultan’ın kaç çocuğu vardır ve bunlar nasıl ölmüştür?

Kösem Sultan’ın toplam 4 erkek ve 4 kız çocuğu olmuştur.

Sultan Deli İbrahimErkek çocukları;

1-Şehzade Süleyman 1610 yılında doğmuş 1635 yılında henüz 25 yaşında iken öz kardeşi IV. Murad tarafından idam edilmiştir.

2-IV. Murad 1612 yılında doğmuş oda henüz 28 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. Kösem Sultan’ın padişah olan iki oğlundan bir tanesidir.

3-Şehzade Kasım 1614 yılında doğmuş henüz 24 yaşında iken IV. Murad tarafından idam edilmiştir.

4-Birinci İbrahim 1615 yılında doğmuş henüz 33 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.

Kız çocukları;

1-Ayşe Sultan (1605 D.lu 42 yaşında vefat etmiştir)

2-Fatma Sultan (1606 D.lu 64 yaşında vefat etmiştir)

3-Gevherhan Sultan (1608 D.lu 52 yaşında vefat etmiştir)

4-Hanzade Sultan (1609 D.lu 41 yaşında vefat etmiştir) 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan dizisi

Kösem Sultan belgeselleri (yotube)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ