Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Konveksiyonel (Kırkikindi) yağışı nedir ve özellikleri nelerdir?

Konveksiyonel (Kırkikindi) yağışı nedir ve özellikleri nelerdir?
  • 03.01.2015

Konveksiyonel yağış, yağmur yağış çeşitlerinden bir tanesi olup neredeyse dünyanın tüm bölgelerinde görülmektedir.

Konveksiyonel yağışlar ısınan havanın belirli bir yükselişte belirli derece soğuması nedeniyle üzerinde bulunan nemin yoğunlaşması sonucu oluşan bulutların oluşturduğu yağışlardır. Hava ısındıkça yükselir ve bir müddet sonra kendi sıcaklığında bulunan havaya gelir ve denge noktasına ulaşır, bu aşamadan sonra aşağı hava akımları başlar ve artık konveksiyonel yağışın başlaması kaçınılmaz olur.

Bu sıcaklık farkının çok yüksel olması durumunda dikey rüzgârlarında oluşması nedeniyle dolu yağma ihtimalide o kadar yüksek olur, hortumlarda oluşabilir.

Konveksiyonel (Kırkikindi) YağışıPeki konveksiyonel yağış nedir?

Konveksiyonel yağış havanın yükselmesi sonucu oluşan ısı düşmesinden kaynaklanan yağış çeşidine verilen isimdir. Yani konveksiyonel yağış olabilmesi için havanın dikey hareketi gerekir ve bu yükselme nedeniyle havanın sıcaklık kaybederek üzerindeki nemi taşıyamaz hale gelmesi gerekmektedir.

Şimdi konveksiyonel yağışların özelliklerine bir bakalım:

Konveksiyonel yağışa örnek ülkemizde Kırkikindi yağışları gösterebilir. Kırkikindi yağışları konveksiyonel bir yağıştır.

Konveksiyonel yağışın diğer bir ismi ise yükselim yağışlarıdır. Bu ismin verilme sebebi muhtemelen hava yükselmesi ve ısı kaybetmesi sonucu oluştuğundan dolayı olmuştur.

Konveksiyonel yağışlar sağanak yağışlardır. Sağanak halinde hızlı ve çok yoğun şekilde yere düşer.

Konveksiyonel Yağış-1Konveksiyonel yağışların bir diğer özelliği ise kısa süreli olmasıdır. Bir anda bastırır ve bir anda biter. Çok uzun sürmez. Ancak dakikalar sürer.  Fakat çok kısa sürmesine rağmen oldukça çok yağış bırakır.

Ülkemizde özellikle İç Anadolu bölgesinde görülmektedir. Burada görülen ve KIRKİKİNDİ yağışları olarak bilinen yağışlar konveksiyonel tipi, yani yükselim tipi bir diğer ismiyle konvektif tabir edilen yağış türüdür.

Konveksiyonel yağışlar en çok hangi zamanlarda görülür diye sorulacak olursa konveksiyonel yağışlar hem belli mevsimlerde hem de günün belli saatlerinde yoğunlaşmaktadır.

Konveksiyonel yağışlar mevsim olarak en çok ilkbahar ve yaz aylarında görülmektedir.  Konveksiyonel yağışları kış ve son bahar aylarında görmek oldukça zordur.

Kırkikindi Yağışları-2Konveksiyonel yağışlar genel itibari ile öğle zamanı ile öğleden sonra görülen yağışlardır. Yani gün içerisinde bu yağışları öğle ve öğle üzeri yani ikindi vakitlerinde görmekteyiz. Bu nedenden dolayıdır ki Anadoluda bu konveksiyonel yağışlara yağmış olduğu zamandan dolayı Kırkikindi yağışları adı verilmiştir. Şimdi neden o zaman ismi “İKİNDİ” değilde “KIRKİKİNDİ” diye soracak arkadaşlar çıkacaktır evet bunun cevabıda bu yağışların aşağı yukarı 40 gün sürmesinden dolayı 40 gün süren ve ikindi yağan yağmur anlamında KIRKİKİNDİ yağmurları adı verilmiştir.

Ülkemizde bu yağışların en sık görüldüğü yerin İç Anadolu bölgesi olduğunu söylemiştik. Bu bölgemiz içinde de bu yağmurun en sık görüldüğü il KONYA ilimizdir. Konya’dan sonra bu yağışların Sivas ilimizde de oldukça sık görüldüğü bilgisi mevcuttur.

Konveksiyonel (kırkikindi) yağışların bu özellikleri yanında uzun sürmesi halinde sellere sebep olması ve tarım alanlarına zarar verme olasılığı yüksektir, ayrıca bu yağışlar dolu şeklinde yağması halinde yine tarım alanları başta olmak üzere maddi zararlara sebebiyet verebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ