Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kont ve kontes nedir, özellikleri nelerdir?

Kont ve kontes nedir, özellikleri nelerdir?
  • 27.12.2015

Kont ve kontes yaşamış olduğumuz Türk toplumlarında bulunmayan, ayrıca İslam ülkeleri gibi Arap toplumlarında da bulunmayan bir unvandır. Bu nedenle tarihin hiçbir dönemin de gerek Türk devletlerinde gerekse Osmanlı İmparatorluğunda bu iki unvan kullanılmamıştır.  Bu sebeplerden dolayı birçoğumuz bu unvanların önemli kişilere verildiği veya bu unvana sahip olan Kişilerin soylu kişiler olduğunu bilmemize karşın haklarında fazla bilgi sahibi olmadığımız veya az bildiğimiz iki unvan olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta çoğumuz bu iki unvanı filmlerden duymuşuzdur. Bu iki unvanın özellikleri aşağıya kısa kısa maddeler halinde verilmiştir.

Kont-KontesKont ve Kontes nedir, özellikleri nelerdir?

-Kont Avrupa kıtasında ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde bir soyluluk unvanı olarak kullanılmıştı.

-ismin kökeni Latince olup refakatçi ve gözetmen anlamı taşımaktadır.

-Özellikle Roma imparatorluğunda bu unvan sık sık karşımıza çıkmıştır. Roma İmparatorluğunda kontlar imparatorun refakatçilerinden biridir.

-Frenklerde yargıç ve yerel komutan olan kişilerdir.

-Kontlar genel olarak birçok Avrupa ülkesinde Düklerden sonra gelen unvanlar olmuşlardır.

Kontlar-Kontlar aynı zamanda bazı yerlerde belli bir bölgeyi yöneten kişiler olmuş ve bu kişilerin yönettiği yerlere “Kontluk” adı verilmiştir. Özellikle feodal yapıda bu unvanlı kişilerin yönettikleri kontluklar bulunmakta idi.

-Kontesler ise anlaşılacağı üzere kontların eşlerine verilen isimdi. Özellikle Avrupa ülkelerinde birçok unvanlı kişilerin eşlerine de unvan verilmiş olup kontesler de bu unvanlı kişilerden biridir. Örneğin Düklerin eşlerine Düşes, Arşidüklerin eşlerine ise Arşidüşes denmiştir.

-Hatta önemli sinema film serilerinden birisi olan “Drakula” film serisinde Drakula’nın unvanı “Kont ”tur ve “Kont Drakula” olarak sık sık kullanılmıştır.

-İngilizlerde ise “Kont” unvanı yerine “Earl” unvanı kullanılmış olup, yine “Earl” unvanında bulunan kişilerin eşlerine “Kontes” denmiştir.

Doberman Yavrusu-Kont ve kontes isimleri özellikle ülkemiz ve ülkemiz gibi bazı ülkelerde birçok evcil hayvana isim olarak da verilmiştir. Şunu belirtmekte fayda vardır ki bu unvanı aşağılamaktan ziyade beslenen hayvanlara verilen değerden dolayı bu ve bu unvanların bir nevi değer taşımasından dolayı verilmiş isimlerdir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ