Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Konsolosluk,Konsolos ve Başkonsolos nedir? Özellikleri

Konsolosluk,Konsolos ve Başkonsolos nedir? Özellikleri
  • 12.03.2015

Dünya ülkelerinin neredeyse tamamına yakını artık tüm ülkeler ile ilişki içerisindedirler, bu ilişkiler ticari, diplomatik vb. durumdan kaynaklanabilmektedir. Artık teknolojinin artması ile birlikte dünyamızda küçülmüştür, bir gün içinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidebilir hale geldik, bir ülke vatandaşı gün içerisinde başka bir ülkeye gidiyor ve geri dönebiliyor, hatta her iki ülke vatandaşı olabiliyor veya belli bir süre oturum izni alarak o ülkede ikamet edebiliyor. 

Atıyorum neredeyse dünyanın bir çok ülkesinde çalışmakta olan, turizm için giden, veya politik sebepten dolayı bulunan veya orada iş yapan vatandaşlarımız bulunmaktadır, hatta okumak için giden vatandaşlarımızda çok sayıda bulunmaktadır. İşte bu vatandaşlarımızın bu ülkeler ile ülkemiz arasındaki diplomatik olmayan görevleri yerine getiren, ülke vatandaşlarının menfaatlerini koruyan resmi dairelere KONSOLOSLUK adı verilir. 

Konsolosluk-2Konsolosluk sayıları bir ülkede birden çok sayıda olabilmektedir. Yani bir ülkenin başka bir ülkede birden çok konsolosluğu bulunabilmektedir. Atıyorum Ülkemize çok sayıda gelen Alman Vatandaşlarının gelmesi ayrıca ülkemizden de Almanya’ya birçok vatandaşımızın gitmesi münasebetiyle Almanya ülkesi birkaç ilimizde konsolosluk açmışlardır. Örneğin Ankara ilimizde Alman Konsolosluğu varken, Ayrıca İstanbul İlimizde de bulunmakta olup ihtiyaca göre başka illerde açılabilmektedir. Ve duruma göre Başkonsolosluk, Konsolosluk veya Fahri Konsolosluk ismi alabilmektedir.   


Örnek olması açısından Almanya ülkesinin ülkemizde bulunan konsolosluk daireleri şu illerimizde bulunmaktadır.

İstanbul Başkonsolosluğu

İzmir Başkonsolosluğu

Almanya Ankara Büyükelçiliği (Ankara konsolosluğu bölümü büyükelçilik içindedir)

Antalya Konsolosluğu

Bursa Fahri Konsolosluğu

Edirne Fahri Konsolosluğu

Adana Fahri Konsolosluğu

Bodrum Fahri Konsolosluğu

Konsolosluk-1Erzurum Fahri Konsolosluğu

Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Kayseri Fahri Konsolosluğu

Trabzon Fahri Konsolosluğu 

Konsolos veya başkonsolos ise bu konsoloslukta görevli en yüksek devlet görevlisine verilen isimdir. 

Bir ülke ihtiyaç duyması halinde dünyadaki bütün ülkelere konsolosluk açmak için başvurabilir. Eğer konsolosluk açma isteğini iletmiş olduğu devlet buna izin verirse orada konsolosluk açabalir, eğer yabancı devlet konsolosluk açma izni vermezse kesinlikle açamaz. 

Konsoloslukların genel olarak görevleri nelerdir?

Çoğumuz konsoloslukları sadece pasaport ve yurtdışı, vize işlemleri gibi işlerin yapıldığı yer olarak görsede bunların yanında bazı görevleride bulunmaktadır.

Hem Ticari hem sanayi alanında ülkelerinin çıkarlarını düşünürler,

Vatandaşlarının haklarını korurlar,

Seyrüsefer kontrolü

Noterlik görevi vb. görevleri vardır.

 Konsolosluk görevlilerinin elçilik ve Büyükelçiler ve çalışanları gibi bazı ayrıcalıkları bulunmasa bile bazı muafiyetleri ve hakları bulunmaktadır. Örneğin adli kovuşturmalarda falan ülke vatandaşlarına göre bazı ayrıcalıkları bulunmaktadır. 

Konsolosluk-3Konsolosluk binaları ve müştemilatları, arşivlerinin dokunulmazlıkları bulunmaktadır.

24 Nisan 1963 Viyana Sözleşmesine göre Konsolosluk Binalarının, müştemilatının ve arşivlerinin dokunulmazlığı bulunmaktadır. Ancak Konsoloslukta sözleşmede belirtilen görevlinin izni dahilinde girilebilir. Tabi doğal afetler, yangın veya başka mücbir sebeplerden dolayı izin alınmaz. 

Şu bilgiyi de vermekte fayda vardır. Konsolosluklar ile Büyükelçilikleri kesinlikle bir birine karıştırmamak gerekir. Bu iki birim yaptıkları görevler itibariyle birbirinden ayrı yerlerdir. Ülkemizde birçok kişi Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları aynı işi yapan daireler olarak bilsede kesinlikle birbirinden apayrı kurumlardır. 

Yararlanılan Kaynaklar;

Konsolosluk resmi web sitesi (konsolosluk gov.tr)

wikipedia.org

Dış İşleri Bakanlığı resmi web sitesi (mfa.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ