Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Konsolos ve Büyekelçi arasındaki fark veya farklar nelerdir?

Konsolos ve Büyekelçi arasındaki fark veya farklar nelerdir?
  • 09.04.2015

Konsolos ve Büyükelçi her ikisi de dış ülkeler ile ilişkili olduğundan dolayı birbirleri ile çok sık karıştırılan iki görevlidir.

Hatta bir anket yapılsa bütün ülkelerde yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu bu iki görevlinin aynı görevleri yaptığını söyleyeceklerdir.

Acaba gerçekten Konsolos ve Büyükelçinin yaptıkları iş aynı mıdır? Acaba bu isimlerin ikisi de aynı kişiyi mi temsil etmektedir?

Evet Kesinlikle şunu bilmeliyiz ki bu iki görevli arasındaki tek ortak taraf dış ilişkiler ve yabancı ülkelerle ilişkiler ile ilgili olmalarıdır. Onun dışında ikisi de bir birinden farklıdırlar.

Şimdi aşağıya bu iki kurumun ve görevlilerinin ne olduğu ve ne işle görevli olduklarını aşağıdaki ik yazı ile açıklayalım:

Büyükelçilik-1Büyükelçilik ve Büyükelçi nedir? Görevleri nelerdir?

Büyükelçi bir ülkenin başka bir ülkedeki en üst düzeydeki temsilcisine verilen isimdir veya en üst düzeydeki diplomata Büyükelçi ismi verilir.

Büyükelçilikler bir ülkede sadece bir tane olup ve başkentte bulunurlar.

Büyükelçiler ülkelerinin Devlet Başkanını temsil ederler. Yani atıyorum Ülkemizde bulunan ABD Büyükelçisi Amerika Birleşik Devletleri Başkanını temsil eder.

BüyükelçiBüyükelçiler nasıl atanırlar?

Büyükelçileri vatandaşı olduğu olduğu ülkenin hükümeti seçer ve ülke başkanını temsil edeceğinden sembolik olarak ta ülke başkanından da bir onay alınır, ayrıca görev yapacağı ülkeye bildirilir ve bu ülkelerden de ön onay alınır. Buna Angreman adı verilir.

Büyükelçilerin göreve başlaması için Bağlı olduğu ülkenin Devlet Bakanının imzasını taşıyan bir güven Mektubu diğer bir adıyla“itimatname” getirir ve Görev yapacağı ülkenin Devlet Başkanına özel bir törenle sunar. Bu mektubun sunulmasından sonra resmen göreve başlamış sayılır.

Görevden ayrılışları da yine ülkelerinin devlet başkanı tarafından yazılmış olan bir mektup ile son bulur.

Peki Büyükelçilerin veya büyükelçiliklerin görevleri nelerdir?

Ülkesi ile görev yaptığı ülke arasındaki siyasi, ekonomik, askeri vb. İlişkileri geliştirme.

Konsolosluk-3Konsolosluk, Konsolos ve Başkonsolos nedir?

Dünya ülkelerinin neredeyse tamamına yakını artık tüm ülkeler ile ilişki içerisindedirler, bu ilişkiler ticari, diplomatik vb. Durumdan kaynaklanabilmektedir.

Artık dünya teknolojinin artması ile birlikte küçülmüştür, bir gün içinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidebilir hale geldik, bir ülke vatandaşı gün içerisinde başka bir ülkeye gidiyor ve geri dönebiliyor, hatta her iki ülke vatandaşı olabiliyor veya belli bir süre oturum izni alarak o ülkede ikamet edebiliyor.

Atıyorum neredeyse dünyanın bir çok ülkesinde çalışmakta olan, turizm için giden, veya politik sebepten dolayı bulunan veya orada iş yapan vatandaşlarımız bulunmaktadır, hatta okumak için giden vatandaşlarımızda çok sayıda bulunmaktadır. İşte bu vatandaşlarımızın bu ülkeler ile ülkemiz arasındaki diplomatik olmayan görevleri yerine getiren, ülke vatandaşlarının menfaatlerini koruyan resmi dairelere KONSOLOSLUK adı verilir.

Konsolos veya başkonsolos ise bu konsoloslukta görevli en yüksek devlet görevlisine verilen isimdir.

Bir ülke ihtiyaç duyması halinde dünyadaki bütün ülkelere konsolosluk açmak için başvurabilir. Eğer konsolosluk açma isteğini iletmiş olduğu devlet buna izin verirse orada konsolosluk açabilir, eğer yabancı devlet konsolosluk açma izni vermezse kesinlikle açamaz.

Konsolosluk-2Konsoloslukların genel olarak görevleri nelerdir?

Çoğumuz konsoloslukları sadece pasaport ve yurt dışı, vize işlemleri gibi işlerin yapıldığı yer olarak görse de bunların yanında bazı görevleri de bulunmaktadır.

Hem Ticari hem sanayi alanında ülkelerinin çıkarlarını düşünürler,

Vatandaşlarının haklarını korurlar,

Seyrüsefer kontrolü

Noterlik görevi vb. Görevleri vardır.

Konsolosluk görevlilerinin elçilik ve Büyükçiler ve çalışanları gibi bazı ayrıcalıkları bulunmasa da, bazı muafiyetleri ve hakları bulunmaktadır. Örneğin adli kovuşturmalarda falan ülke vatandaşlarına göre bazı ayrıcalıkları bulunmaktadır.

Konsolosluk binaları ve müştemilatları, arşivlerinin dokunulmazlıkları bulunmaktadır.

24 Nisan 1963 Viyana Sözleşmesine göre Konsolosluk Binalarının, müştemilatının ve arşivlerinin dokunulmazlığı bulunmaktadır. Ancak Konsoloslukta sözleşmede belirtilen görevlinin izni dahilinde girilebilir. Tabi doğal afetler, yangın veya başka mücbir sebeplerden dolayı izin alınmaz.

Görüldüğü üzere kısa olarak anlatmak gerekir ise Konsolosluklar genel itibari ile görev yaptıkları ülkelerde bulunan vatandaşların veya kendi ülkelerine gidecek görevli oldukları ülke vatandaşlarının resmi işlerini yaptıkları devlet dairesi niteliğindeki kurumlar olup, Büyükelçilikler ise Ülkeler arasındaki ilişkiler için bulunan diplomatik temsilcilerdir.

Yararlanılan kaynaklar;

Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesi (mfa.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ