Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kömür özellikleri ve oluşumu

Kömür özellikleri ve oluşumu
  • 11.03.2015

Kömür genel olarak tortul çökeller arasında bulunan, koyu renkli, katı ve karbon yönünden zengin olan kayaçlara verilen isimdir.

Kömür madeni ısınma için kullanıldığı gibi günümüzde daha çok elektrik üretimi için kullanılmaktadır. Ayrıca sanayide yüksek ısı elde etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Geçmişte yine buhar üretmek için buhar gücü ile çalışan tren ve gemi gibi taşıtlarda kullanılmakta idi fakat günümüzde artık gemi ve trenlerde kömürden yararlanılmamakta olup bu araçlar için genel olarak sıvı yakıt ve elektrik gücünden yararlanılmaktadır.

Kömür-1Kömür madeninin çıkarma maliyetinin yüksek olması, kaza oranın çok olması özellikle grizu gazının patlaması sebebiyle çok büyük dikkat gerektiren madenler arasındadır. Dünyada ve ülkemiz binlerce kişi kömür madenlerinde hayatını kaybetmektedirler. 

Kömürün oluşumu sırasında birçok organik kökenli maddenin kısmi ayrışması ve kimyasal bir dönüşüme uğraması nedeniyle oluştuğundan bu sürece kömürleşme adı verilir. 

Kaynaklara göre kömürü ilk bulan ve kullanan Çinliler olmuştur. Fakat yoğun olarak kullanımı sanayinin gelişmesi ile birlikte 18 ve 19. yüzyıllarda olmuştur. 

Kömür nasıl  ve kaç yılda oluşmaktadır?

Nemli ve bataklık alanlarında sıcaklığın, nemin uygun şartlarda olması durumunda asit miktarının artması ve burada bulunan organik maddeler ile çürüyen bitkilerin bataklıklarda ve su birikintilerinde aşağıya kayması ile daha sonra üzerinin örtülmesi sonucu oluşmaktadır. 

Kömür madeninin en çok oluştuğu bölgeler ise  Deltalar, Göller ve Nehirlerin kenarları, Lagünler, Alüvyon ovalar geniş çaplı kömür madenlerinn bulunduğu yerlerdir. Bu yerler kömür madeninin oluşması için uygun ortamlardır. 

Kömür oluşumu için milyon yıllar gereklidir. Jeolojik olarak kömürlerin yaşları genel itibari ile 15 Milyon yıldan başlamakta 400 Milyon yıla kadar çıkabilmektedir. Kömürler yaşlandıkça karbon oranı arttığından daha kaliteli olurlar. 

AntresitKömür türleri hangileridir?

Kömür türleri içerisindeki karbon oranına göre türlere ayrılmıştır.

Karbon Miktarı %60 ise Turba

Karbon Miktarı %70 ise Linyit

Karbon Miktarı 70-90 arası ile Taş Kömürü

Karbon Miktarı %94 civarı ise Antrasit denir. (Hemen üstteki resimdeki antrasittir)

Bunun dışında kömürü üç türde özetler isek:

Antrasit

Taş Kömürü

Linyit 

Antrasit En sert ve en değerli kömür türü olup en fazla ısı veren kömür türüdür. 

Ayrıca kömürler organik olgunluklarına görede 4 gruba ayrılırlar:

Linyit (kolaylıkla ufalanabilir, nem içeriği çoktur ve karbon miktarı azdır)

Alt Bitümlü Kömür (Ufalanabilir, nem içeriği çoktur ve karbon miktarı azdır)

Bitümlü Kömür (Sert, Siyah, dayanıklı, parlak, Nem içeriği düşük ve karbon oranı yüksektir)

Antrasit (Sert, Siyah, dayanıklı, parlak, Nem içeriği düşük ve karbon oranı yüksektir) 

Kömür-4Kömür üretiminin en çok olduğu ülkeler:

Ülkemiz dünyada üretilen kömür üretiminin yaklaşık olarak %1’lik kısmını üretmektedir.

Dünya üzerinde en çok kömür üretiminin yapıldığı ülke ÇİN’dir. Neredeyse yılda üretilen kömür miktarının %40-45 kısmını tek başına bu ülke üretir.

Amerika Birleşik Devletleri ise Dünya kömür üretiminin yaklaşık olarak %10-11 lik kısmını üretmekte olup dünyada en çok kömür üreten ikinci ülke konumundadır.

Hindistan, Endonezya ve Avustralya ülkeleri ise en çok kömür üretimi yapan diğer ülkelerdir. Bu ülkelerin kömür üretimi ise her biri için %5 ile %7 arasındadır.

Kömür kullanım alanları nelerdir?

1-Yakacak olarak kullanım (Ülkemizde ve bir çok ülkede evlerde ve işyerlerinde ısınmak için kullanılmaktadır)

2-Yüksek ısı kaynağı olarak (Özellikle demirçelik fabrikalarında ve bazı metal fabrikalarında yüksek ısı elde etmek amacıyla ısı kaynağı olarak kullanılmaktadır)

3-Elektrik Üretimi için (Elektrik santrallerinde veya termik santrallerde kömürden elektrik üretilmektedir.

Genel itibari ile kömür bu üç şekilde kullanılmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar;

Türkiye Kömür İşletmeleri A.Ş. web sitesi  (tki.gov.tr)

Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü Web Sitesi (mta.gov.tr)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ