Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kolezyum (colosseum)  özellikleri

Kolezyum (colosseum)  özellikleri
  • 07.07.2015

Dünyanın en önemli tarihi yapılarından bir tanesi olan bu yapı dünyada en çok ziyaret edilen tarihi yapılardan bir tanesidir. Önemli bir turizm potansiyeli bulunan bu yapıyı yılda önemli sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

İtalya ülkesinin başkenti olan Roma ilinde bulunan dünyaca ünlü bu yapı Dünyanın yedi harikası listesine girmiş önemli bir yapıdır.

Kolezyum-1Kolezyum’un özellikleri nelerdir?

Kolezyum Roma İmparatorluğunda önemli bir yer tutan arenalardan bir tanesidir.

Yaklaşık olarak 2000 yıla yakın bir süredir ayakta kalmayı başaran ender yapılardan bir tanesi olmakla birlikte çok uzun senelerdir ayakta olması nedeniyle epey bir miktarı oldukça yıpranmış ve yıkılmış durumdadır. Özellikle depremler bu yıkımlara sebebiyet veren en önemli olaylardır.

Kolezyumun yapılış tarihi milattan sonra 72 yılı ile 80 yılı arasında gösterilmektedir. Yani bu yapı aşağı yukarı 8 yılda tamamlanabilmiştir. Yine bu yapıyı yaptıran kişi Vespasianus adında usta ve ünlü bir komutandır.

Kolezyum ilk yapıldığı şekli ile kalmayıp bazı dönemlerde değişikliklerde yapılmıştır. Roma mimarisinin en önemli yapılardan bir tanesidir.

Kolezyum-2Kolezyum bir nevi insanların her ne olursa olsun izlemeleri için yapılmış, stadyum benzeri bir yapıdır. Burada sadece eğlenmek amacıyla gladyatör dövüşleri haricinde bir çok etkinlikte yapılmakta idi, örneğin savaş oyunları, hayvan avcılığı, bazı kişilerin idam edilmesi, eski savaşların canlandırılması, tiyatro vari oyunlar oynanır ve halk bunları ilgi ile izlerdi.  Aslında ilk verilen adı Arena’dır. Ve asıl görevi de arena olmaktadır. Fakat daha sonra eğlence ve kalabalıkların izlemesi için yapılan bazı işler haricinde, büyük olması sebebiyle barınma, dini kışlalar, Hristiyanlar için bir türbe görevi dahi daha yapmış bir yapıdır. Günümüzde ise halen Paskalya öncesi cuma gününde Papa tarafından amfibi tiyatroda fener alayı düzenlenmektedir.

Kolezyumun yapımında kullanılan maddeler genel olarak taş olmakla birlikte demir madenide önemli oranda kullanılmıştır.

Kolezyum dünya üzerinde bulunan en büyük olan amfi tiyatro özelliğine sahiptir.

Bu kolezyumun kapasitesinin 50.000 kişiden daha fazla olduğu bilgisi bulunmaktadır.

Kolezyumun toplam olarak 80 adetlik bir giriş bölümü bulunmaktadır.

Kolezyumun yaklaşık olarak uzunluğu 188 metre olup genişliği ise 155-156 metre civarındadır.

Yukurda değinmiş olduğumuz gibi özellikle İtalya ülkesine giden dış ülkelerden gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Kolezyum’da ziyaret günlerinde çok büyük kalabalıklar olmaktadır.

Kolezyum-3Dünyanın en büyük bu amfi tiyatrosu desteksiz olarak ayakta duran en büyük amfi tiyatrosu ve inşasında kullanılan mühendisliğin takdire şayan bir mühendislik olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca bu yapıdaki en önemli yapıtaşlarından birisi ise kemerlerdir. Çünkü kolezyumun oluşmasında birçok kemer kullanılmıştır. Toplam olarak 3 kat kemerden oluşan kolezyumun bütün katlarındaki toplam kemer sayısı 240 adettir. Her katta 80 adet kemer kullanılmıştır.

Bu dev kemerlerin boyları yaklaşık olarak 7 metreden oluşmaktadır.

Kolezyumun iç kısmında altı dairelik kademe kademe yükselen bir halkalar sıralaması yapılmıştır. Yüzbinlerce ton kireçtaşı kullanıldığı bilgisi bulunmaktadır.  Yapımının birçok bölümünde kendi imal ettikleri betonu kullanmışlardır.

Kolezyumun oturulacak kısımlarının yapı taşları dahi oturacak kişilere göre belirlenmiştir. İlk sıralarda mermerlerden yapılan oturaklar arka sıralara gidildikçe kaliteyi düşürmüşlerdir. Çünkü Roma döneminde çok belirgin bir sınıf ayrımı bulunmaktaydı. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ