Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,47 / Satış: 5,49
€ EURO → Alış: 6,16 / Satış: 6,19

Kokarca’nın özellikleri nelerdir?

Kokarca’nın özellikleri nelerdir?
  • 07.12.2014

Kokan hayvan dendiği zaman ilk ve tek akla gelen hayvan kokarca’dır. Kokarcaya kokarcagillerde denmektedir. Kokarcalar birçoğumuzun ismini bildiği fakat belki de ömrümüz boyunca hiç görmediğimiz kokusunu dahi bilmediğimiz hayvanlardan bir tanesidir. Acaba Kokarca nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir. Birde kokarcalar ismini salgıladığı kokudan dolayı almış olup bu koku nasıl oluşmaktadır? Gibi sorulara cevap olacak şekilde aşağıda kokarcalara ait bazı özellikler verilmiştir: 

Kokarcanın toplam olarak 12 tane türü bulunmaktadır. 

Kokarcaların yaşam alanı büyük çoğunluğu Amerika Kıtası olmak üzere Sadece Kokan Porsuklar adı verilen familyada Asya Kıtasının Güneydoğusunda yaşamaktadır. 

Kokarca-1Kokarca nasıl bir hayvandır, özellikleri nelerdir? Bakalım:

Kokarcaların uzunluğu yaklaşık olarak 15 Cm’den başlar Yarım Metreye kadar çıkabilmektedir. Türlerine ve yaşına göre ise ağırlıkları 250 Gram ile 4-5 kilogram ağırlığında olmaktadır. 

Kokarcaların kuyrukları püsküllü olup vücudu uzun, bacakları kısadır. Ön ayaklarının tırnakları uzundur. Ön ayaklarındaki tırnaklar yeri kazma görevi gördüğünden gelişmiştir. 

Kokarcaya neden Kokarca denmiştir? İşte yazımız en önemli bölümlerden bir tanesi de bu bölümdür. Kokarcaya kokarca denmesinin nedeni şudur:

İşte kokarcanın en önemli olan ve ismini de aldığı özelliği şudur: Kokarcalar tehlike anında ve kendini korumak amacıyla anal bölgesinden 5-6 metrelik bir mesafeye aşırı derecede kötü kokulu sıvı fırlatırlar. İşte bu sıvıdan dolayı kendilerine bu isim verilmiştir. Aslında hayvan kokan bir hayvan değildir. Yani bu sıvıyı fırlatmadığı sürece kesinlikle kokarcalarda koku duymak zordur. 

Kokarca-2Kokarcalar bu sıvıyı fırlatırken tehlikeye nişan alarak fırlatırlar, hatta bazı türler sıvının daha uzağa gitmesi için ön ayaklarının üzerinde durarak fırlatırlar. Bu sıvı kötü kokusu haricinde göze gelmesi halinde kısa süreli görme kaybına sebebiyet verdiği gibi kokusu çok tesirli olduğundan bulaştığı yerden çıkarılması oldukça zordur. 

Kokarcalar fazla nem ve ormanı sevmezler genel itibari ile bozkırlarda ve çalılık ile kaplı bölgelerde yaşarlar. 

Kokarcalar gündüzleri çukurlarda veya buldukları deliklerde, ağaç kovuklarında uyurlar akşamları ve geceleri ise yiyecek ararlar. 

Kokarcanın beslenme şekli nasıldır? Kokarcalar ne yerler ve ne ile beslenirler?

Kokarcalar genel olarak et ile beslendikleri gibi bitki kökleri ve meyveler ile de beslenebilirler. Böcek, kurbağa, kuş, küçük sürüngenler avladıkları hayvanlardandır. Kokarcalara hem etobur hem de otobur diyebiliriz. 

Kokarca-3Kokarcalar da üreme nasıldır ve bir doğumda kaç yavru dünyaya getirirler?

Kokarcalar bir doğumda aşağı yukarı  5 yavru yaparlar. Bu hayvanların gebelik süresi 1,5-2 ay civarınadır. 

Kokarcalar kaç yıl hayat sürmektedir? Ömürleri ne kadardır?

Kokarcalar birçok hayvan gibi ömrü çok fazla olmayan hayvanlardan bir tanesidir. kokarcaların normal yaşamı 5-6 yıl olup eğer uygun ortam yaratılırsa 10 Yılı aşkın bir yaşam sürebileceği söylenmektedir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Yusuf diyor ki:

    Çok uzun

YORUM YAZ