Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Knot nedir, özellikleri nelerdir?

Knot nedir, özellikleri nelerdir?
  • 24.05.2018

Knot terimi özellikle deniz ile ilgili yazılarda sık sık karşımıza çıkan bir terimdir. Bizimde ilk olarak deniz araçları ile ilgili yapmış olduğumuz bir araştırma sonucunda karşımıza çıkmıştır. Örneğin denizaltılar, gemiler vb. araçların özelliklerinde sürekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir çoğumuz knot terimini belkide ilk defa duymuş ve merak etmiştir. Bu yazımızda knot hakkında çok kısa bir bilgi verdikten sonra bazı özellikleri maddeler halinde verilecektir.

Dünyanın en büyük uçak gemisiKnot nedir?

Saatte 1 deniz miline eşit olan hız birimine verilen isimdir. Knot bu şekilde tanımlanmaktadır.

Knot Özellikleri nelerdir?

1 knot 1 deniz miline eşittir.

Simge olarak “kn” kullanılmaktadır.

Deniz araçlarının hızları söylenirken “knot” cinsinden söylenir. Örneğin “Ülkemiz ordusunda kullanılan Burakreis denizaltısının hızı saatte 22 knot’tur” gibi.

Knot ve deniz mili birbirine eşit olduğundan knot yerine deniz milide kullanılmaktadır. Yani bir geminin hızı atıyorum 30 deniz mili veya 30 knot olarak söylenebilir.

Knot çoğu zaman denizcilikte kullanıldığı gibi havacılık alanında da kullanıldığı olmaktadır.

KnotKnot ismi İngilizce’de “düğüm” anlamındadır. Şimdi diyeceksiniz ki ne alaka düğümle knot evet ilk duyulduğunda bir anlam ifade etmemekle birlikte teknolojinin olmadığı zamanlarda bir deniz taşıtının hızı denize sarkıtılan halatların üzerlerine belli aralıklarla atılmış düğümlerin sayılması suretiyle parakete arcılığı ile ölçüldüğünden bu isim verilmiştir. Ayrıca Parakete savlası üzerindeki düğümlere de knot denmektedir.

Knot ayrıca akan ve hareket eden suların hızları içinde kullanılabilmektedir.

Denizaltı-Los Angeles1 knot kaç kilometredir?

Genel olarak bir deniz taşıtının hızı knot cinsinden verilmiş ise birçoğumuz net olarak bunu bilemediğimizden 1 knotun kaç kilometreye denk geldiğine bakmak zorunda kalırız. Bu sebeple 1 knot’un kaç kilometreye denk geldiğini bilmemiz gerekmektedir.

1 Knot=1 Deniz Mili=1.852 kilometre (1852 metre). Bu uzunluk Uluslar arası kabul edilen deniz milinin uzunluğudur.

Şu bilgiyi de ek bilgi olarak vermek gerekirse örneğin Amerika Birleşik Devletleri Uluslar arası deniz milini kabul etmeden önce 1 deniz mili değerini 1853,248 metre olarak baz almıştır. İngiltere de yine daha önceden 1 deniz milini 1853,184 metre olarak baz almıştır.

Eğer çok genelleyecek olur isek ve aklımızda kolay kalması açısından 1 knot yaklaşık olarak 2 kilometreden biraz daha az bir değere sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ