Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kızılırmak nehrinin özellikleri nelerdir?

Kızılırmak nehrinin özellikleri nelerdir?
  • 30.09.2015

Kızılırmak nehri ülkemizin en çok tanınan nehirleri arasında ilk sıralarda belki de ilk sırada bulunmaktadır. Sebebi ise ülkemizin en uzun nehri olmasından kaynaklanmaktadır. Kızılırmak nehri ülkemiz sınırları içinde doğup yine ülkemiz sınırları içinde denize dökülen bir nehir olup kat ettiği yol boyunca birçok ilimize ve yerleşim yerlerine hayat olmuştur.  

Kızılırmak nehri-1Kızılırmak nehrinin özellikleri nelerdir?

-Kızılırmak nehri ülkemizin en uzun nehri olup uzunluğu yaklaşık olarak 1355 kilometredir.

-Kızılırmak nehrinin en önemli kolları Delice Irmağı, Devrez ırmağı ve Gökırmak’tır.

-Kızılırmak’ın hiçbir yerinde deniz taşımacılığı yapılmamaktadır. Zaten ülkemizin akarsularında deniz taşımacılığı yapılan akarsu sayısı bir elin parmağını geçmeyecek şekilde az olup bunlar aynı zamanda küçük çaplıdır.

-Kızılırmak nehrinin başlangıç yeri yani kaynağı İç Anadolu bölgemizde bulunan Sivas ili İmranlı ilçesi Kızıldağ bölgesidir. Burada ki 2000 rakımlı yükseklikte ilk kaynağı başlamaktadır.  

-Kızılırmak nehrinin ismi renginden gelmektedir.

-Kızılırmak nehri eski çağda burayı yerleşim yeri kabul etmiş eski çağ uygarlıklarına da ev sahipliği yapmış olan bir nehirdir. Neredeyse bütün eski çağda kurulmuş Anadolu uygarlıkları Kızılırmak nehrinden faydalanmıştır.

Kızılırmak nehri-2-Kızılırmak nehri rejimi düzensiz olan nehirlerimizden bir tanesidir. Çünkü Kızılırmak nehrini besleyen en önemli kaynaklar yağmur ve kar sularıdır. Bu sebepten dolayıdır ki yağmurun çok yağdığı ve karların erimeye başladığı zamanlar Kızılırmak nehrinin suyunun en bol olduğu zamanlar olmuştur. Bu anlamda Kızılırmak nehrinin en düşük olduğu su seviyesi Şubat ve Temmuz aylarıdır. En yüksek olduğu aylar ise Mart ve Nisan aylarıdır. Özellikle Nisan ayı Anadolu’daki konveksiyonel yağışların başlaması sebebiyle Kızılırmak nehrinin suyunun en bol olduğu aydır.

-Kızılırmak nehrinin ortalama debisi 184 metreküp olarak kayıtlarda geçmektedir. Yani belli bir bölgesinde 1 saniye içinde akan su ortalama olarak 184 metreküptür.

-Bugüne kadar ölçülmüş en yüksek debi kayıtlarda saniyede akıtmış olduğu 1673 metreküplük debisidir. Yani yukarda vermiş olduğumuz ortalama debinin neredeyse 9 katı.

-Kızılırmak nehrininKızılırmak Çorum Osmancık tarihi köprü-Kızılırmak nehri döküldüğü yerde ülkemizin en önemli ovasını oluşturmuş olup Kızılırmak deltası olarak bilinen bu ova “Bafra Ovası”dır. Bafra ovası özellikle sulanabilir alan bakımından ülkemizin en önemli ovalarından bir konumundadır. Ayrı Bafra ovası içerisinde birçok küçüklü büyüklü gölü de barındırmaktadır.

-Kızılırmak aynı zamanda içerisinde birçok türde balık barındıran nehirlerimizden bir tanesidir. Geçtiği birçok bölgede küçük çaplı balıkçılar tarafından balık avcılığı yapılmaktadır.

-Kızılırmak nehri ülkemizin en uzun akarsuyu olmasından dolayı üzerinde çok sayıda ve çok önemli barajları da bulundurmaktadır. Aynı zamanda yine uzun olmasından dolayı ülkemizde birçok ilin sınırları içerisinden geçmektedir. Özellikle Kızılırmak nehri ile ilgili en çok merak edilen hususlardan birisi olan uzunluğu ve debisi yukarda verilmiş olup, bu nehrin üzerinde kurulu olan barajlar ve geçtiği iller ise aşağıya çıkartılmıştır.

-Kızılırmak nehri ile aynı adı taşıyan Çankırı iline bağlı “Kızılırmak” ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçe ismini muhtemelen Kızılırmak nehrinden almış olabilir.

-Kızılırmak nehri ülkemizde en çok boğulma olayının görüldüğü nehirlerden bir tanesidir. Özellikle yaz aylarında boğulma vakaları da artmaktadır. 

Obruk Barajı (Çorum-Osmancık)Kızılırmak Nehri üzerinde kaç tane baraj vardır bu barajlar hangileridir ve nerededir?

Kızılırmak üzerindeki baraj sayısı toplam olarak 8 tanedir. Bu barajlar ve bulunduğu yerler şunlardır;

1-Kayseri-Sarıoğlan Barajı

2-Kayseri-Yamula Barajı

3-Ankara-Kesipköprü Barajı

4-Ankara ve Kırşehir-Hirfanlı Barajı

5-Kırıkkale-Kapulukaya Barajı

6-Çorum-Obruk Barajı

7-Samsun Altınkaya Barajı

8-Samsun Derbent Barajı

Görüldüğü üzere Kayseri, Ankara ve Samsun illerimizde bu ırmak üzerine kurulmuş olan iki adet baraj bulunmaktadır. Kırşehir, Kırıkkale ve Çorum illerinde ise birer adet baraj vardır. (Hirfanlı barajı Ankara ve Kırşehir sınırları içinde bulunduğundan iki il için sayılmıştır)

Kızılırmak NehriKızılırmak nehri kaç ilden geçmekte ve bu iller hangileridir?

Kızılırmak nehri ülkemizde en çok il sınırından geçme özelliğine sahip nehirdir. Aşağıda vereceğimiz üzere toplam olarak 10 il sınırı içinden geçmektedir.

İşte sırasıyla Kızılırmak nehrinin sınırları içerisinden geçen illerimiz;

1-Sivas

2-Kayseri

3-Nevşehir

4-Kırşehir

5-Kırıkkale

6-Ankara

7-Aksaray

8-Çankırı

9-Çorum

10-Samsun

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

ormansu.gov.tr (Orman ve Su İşleri Bakanlığı resmi web sitesi)

dsi.gov.tr (Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

samsunkulturveturizm.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ppppppppppppppppppppppaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmuuuuuuuuuuuuuuuuuuuukkkkkkkkkkkkkkkk

  2. şişişişişişişişişişişişişişişişişişişişişişiişşişişiişişişiişişişiişişişişiişşişişişişişişişişişişişiişişişişişişişişiişişişiiişişiiişiişişişişişişişişişişişişişişişiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşişişişişişişişişişiişişşiişişişişiişişişişişşişişiişişşişişişiişşiişiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

  3. benim yorumumun altına kim yorum yaparsa ona diyorum 03.06.2016 tarihinde etilerde buluşalım saat 13 30da

  4. emirhan diyor ki:

    sitenizi artık yenileyin ya kopyalama özelliği gelsin.

  5. 16.06.2018 diyor ki:

    16.06.2018 BU KIZILIRMAK BENİM AMCAM KIZININ CANINI ALDI YILDIZ DALDAL ALLAH MEKANINI CENET ETSİN

YORUM YAZ