Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kızıldeniz özellikleri nelerdir?

Kızıldeniz özellikleri nelerdir?
 • 26.09.2015

Kızıldeniz dünya denizleri içerisinde en önemli denizlerden bir tanesi olmakla birlikte aynı zamanda dünya denizleri içerisinde en çok bilinen denizlerden bir tanesidir. Kızıldeniz çok büyük bir deniz olmamasına karşın özellikle bulunduğu yer itibarıyla birçok kişi tarafından bilinmektedir. Ayrıca ülkemize yakın denizlerden bir tanesi olması sebebiyle de ülkemiz insanları tarafından özellikleri tam olarak bilinmese de en azından nerede olduğu hususu bilinmektedir.

Kızıldeniz uyduKızıldeniz’in özellikleri nelerdir?

 • Kızıldeniz Afrika ile Asya kıtası arasında bulunan bir denizdir.
 • Kızıldeniz yapı itibarıyla uzun bir deniz olup uzunluğu yaklaşık olarak 2000 kilometre civarındadır.
 • Kızıldeniz Hint okyanusunun karaya sokulmuş bir kolu gibidir. Bu nedenden dolayı Hint okyanusunun bir parçası olarak da anılmaktadır. 
 • Kızıldeniz’in en önemli özelliği Mısır ülkesi tarafından yapılan “Süveyş kanalı” ile Akdeniz’e bağlanmasıdır. Kızıldeniz’i Kızıldeniz yapan özelliklerden bir tanesi Süveyş kanalı gibi dünyadaki en ünlü kanallardan bir tanesine ev sahipliği yapmasıdır.
 • Kızıldeniz’i Akdeniz’e bağlayan Süveyş kanalının uzunluğu yaklaşık olarak 193,3 kilometredir.
 • İkinci bir önemli özelliği ise dini kitaplarda isminin geçmesidir. Kutsal kitaplarda Hazreti Musa’nın asası ile ikiye ayırmış olduğu deniz işte bu denizdir. Yine bu olay neticesinde firavunların içinde boğulduğu deniz yine bu denizdir.
 • Kızıldeniz içiKızıldeniz dip kısmında bulunan magma sebebiyle özellikle canlılar için yaşam ve besin kaynağı oluşan bir deniz olması sebebiyle içerisinde birçok canlıyı barındırmaktadır.
 • Kızıldeniz dünya denizleri içerisinde yine tuzluluk oranı yüksek denizlerden bir tanesi olup tuzluluk oranı %40 civarındadır.
 • Kızıldeniz kuzeyde Süveyş kanalı ile Akdeniz’e bağlanırken güneyde ise yine bir Bab El Mendeb Boğazı ile önce Aden körfezine daha sonra Hint okyanusuna bağlanmaktadır. Bab El Mendep boğazı yaklaşık olarak 32 kilometre uzunluğunda olup aynı zamanda Afrika kıtası ile Asya kıtasını birbirinden ayıran boğaz olma özelliğine sahiptir. Yine dünyadaki önemli boğazlardan bir tanesidir. Çünkü Hint Okyanusundan Akdeniz’e açılan iki kapıdan birisi bu boğaz ikincisi ise Süveyş kanalıdır.
 • Kızıldeniz fazla büyük olmayan bir denizdir. Fakat büyük olmamasına karşın birçok ülkeye kıyısı bulunan bir denizdir. Aşağıda isimlerini vereceğimiz gibi toplam 10 ülkeye sınırı bulunmaktadır.
 • Kızıldeniz dibiKızıldeniz özellikle deniz trafiği açısından yoğun denizlerden bir tanesi olup, hem çevre ülkelerinin gemileri, hem de Akdeniz’den Hint Okyanusuna açılan veya Hint Okyanusundan Akdeniz’e açılan deniz olmasından dolayı birçok geminin geçiş yaptığı bir denizdir. Özellikle Petrol tankerlerinin yoğun olarak kullandığı denizlerden bir tanesidir. Bazı kaynaklarda dünyadaki yakıt tankerlerinin %8-10’luk kısmının bu denizden geçtiği belirtilmektedir.
 • Kızıldeniz’in Hint okyanusuna açıldığı körfez olan Aden körfezi yine dünyaca ünlü körfezlerden bir tanesi olup bu ününü ne yazık ki korsanlık olayları ile duyurmuştur. Özellikle dünyadaki birçok petrol tankerinin kullanmış olduğu Aden körfezinde sürekli olarak Somalili Korsanların bu gemileri rehin alarak fidye talebinde bulunduğunu sık sık duymuşuzdur.
 • Kızıldeniz dünya dalış meraklılarının en çok tercih ettiği denizlerden bir tanesidir. Özellikle kızıldenizin altı son derece güzel denizaltı çeşitliliğine sahiptir. 

Kızıldenize komşu olan ülkelerKızıldeniz’e sınırı olan ülkeler hangileridir?

Suudi Arabistan

Yemen

Mısır

İsrail

Ürdün

Cibuti

Eritre

Somali (Somali ile sınırı Aden körfezindedir)

Mısır

Eritre (Eritre ile sınırının yine büyük kısmı Aden körfezindedir)

Sudan

Yukarda yazılı olan 10 ülke içerisinde Ürdün ülkesi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü çok az bir sınırı bulunmaktadır. Eğer çok az bir sınırı bulunmasa idi. Denizi olmayan ülkeler arasına girecekti. Çünkü diğer bütün kısımları karalarla çevrili olup Kızıldeniz’e de sadece liman kenti olan Akabe ile açılmaktadır. Denizle birleşen kıyı uzunluğu da oldukça azdır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. sezer diyor ki:

  kızıldenizin eski tarihçelerinini bu yorum butonuna atarmısınız

YORUM YAZ