Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kızıl Elma (Kızıl elma ülküsü) nedir, özellikleri nelerdir?

Kızıl Elma (Kızıl elma ülküsü) nedir, özellikleri nelerdir?
  • 24.01.2016

Kızıl elma deyimi ülkemizde birçok kişi tarafından isminin ilk kez 15 Ocak 2014 tarihi ile 23 Ekim 2014 tarihleri arasında TRT 1 ekranlarında yayınlanmış Yapımcı ve Yönetmeninin Osman Sınav olduğu ve toplam olarak 2 sezon ve 28 bölümde yayınlanmış “Kızıl Elma” isimli dizi nedeniyle duyulduğu bir isimdir.

Peki, Kızıl Elma ismi bu filmden önce hiç duyulan bir isim değil miydi? Kesinlikle hayır özellikle Eski Türk tarihine meraklı olan birçok kişi tarafından çok iyi şekilde bilinen “Kızıl Elma”  özellikle bu film sayesinde birçok kişiye daha ulaşmıştır.

Kızıl elma nedirPeki, Kızıl Elma ülküsü nedir, özellikleri nelerdir, ne zaman ve niçin kullanılmıştır?

-Kızıl Elma, Eski Türklerde veya Türk mitolojisinde “Üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ve uzaklaştığı oranda istemi ve cazibesi artan ülküler ve düşler” için kullanılmış bir deyimdir veya simgedir.

-Kızıl Elma özellikle Oğuz Türkleri tarafından bir hedef ve ulaşılmak istenen amaç için kullanılmış bir simge olmuştur.

-Kızıl Elma teriminin veya deyimin ilk kullanılmış olduğu tarihin ne zaman olduğu konusunda kesin ve net bir bilgi bulunmamakla birlikte Kızıl Elma aynı zamanda bir “Altın Top” olarak da simgelenmiştir. Bu Altın Top kimi zaman İstanbul için kimi zaman ise fethedilecek veya elde edilecek bir yer de bulunan bir simge olarak kullanılmıştır.

Bozkurt Destanı-Hatta “Kızıl Elma” Türlerde elde edilecek birçok amacın için kullanılmıştır. Örneğin eğer elde etmek istenilen bir yer ise bu yer için, eğer bir makam veya mertebe ise bu makam ve mertebe için kullanılmıştır.

-Bazı durumlarda ise Dünya hâkimiyeti için kullanılmış ve tek bayrak altında bir devlet kurmanın simgesi olmuştur.

-Kızıl Elma simge olarak bazı zamanlarda ise zafer işareti olmuştur.

-Kızıl Elma ülkesinin son amacı ise “Türkler tarafından bütün halkların adilce ve kardeşçe yönetildiği bir dünya düzeni yaratmak ve yönetmek” olarak tanımlanmaktadır.

Türki CumhuriyetlerKızıl Elma ülküsü aşamaları nelerdir?

Kızıl Elma Ülküsü’nün birinci aşamasını teşkil eden Türkçü İdeoloji ilk olarak Atatürk tarafından hayata geçirilmiştir. Bu yüzden Türkçüler Atatürk’e “Başbuğ” demektedir.

1-Emperyalizmin boyunduruğundan kurtulmuş Türklerin yönettiği güçlü kuvvetli bir Türk Devleti ister.

2-Bu güçlü devlet önce Anadolu’daki Türk varlığına insanca yaşayacakları bir Ülke yaratır. Eşsiz coğrafyasının verdiği avantajlarla cennet vatanın bütün olanaklarını Ulusun gönençini erkinliğini egemenliğini sağlamak üzere “seferber” eder.

3-Atatürk bu hedefe varılması için gereken tüm politikaları üretmiştir.

4-Türkçü Devlet diğer Türk devletleri ile kültürel ekonomik siyasi ilişkilerini ana hedefe yönlenecek şekilde planlar. Genç Türk Devletlerinin kalkınması güçlü birer devlet olarak Dünya Devletleri arasına katılması için %100 Türk sermayesi%100 Türk teknolojisi ilkesi ile hareket eder.

Kızıl elma ülküsü-15-Yaşadıkları coğrafyalarda söz sahibi tutarlı her yönden çağdaş medeniyeti yakalamış Türk Devletleri Kızıl Elma’nın ikinci safhasına hazır duruma gelmişlerdir.

Coğrafya bütünlüğü sağlandığında Turan ilan edilecektir. 350 milyon Türk’ün ve bir o kadar da başka uluslardan insanların yaşadığı üzerinde güneşin batmadığı bir ülke Turan Ülkesi yaratılmış olacaktır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ