Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kız Kulesi özellikleri

Kız Kulesi özellikleri
  • 07.07.2015

Kız kulesi ülkemizin en önemli yapılarından bir tanesi olup İstanbul ilimizin simgelerinden bir tanesidir. İstanbul ilimizin bir simgesi olmasına karşın aynı zamanda İstanbul ilimizin Üsküdar semtinin de bir simgesi konumundadır. Kız kulesi İstanbul ilimizde İstanbul boğazında Marmara denizine yakın bir kısımda yer almaktadır.

Kız Kulesi-2Kız kulesinin Avrupalı tarihçiler tarafından verilen ismi Leander Kulesi’dir. Ayrıca bu kulenin bir de “Damalis” ismi bulunmaktadır. Damalis ismi ise o dönemde Atina şehrinin kralı olan Kharis’in karısının isminden gelmektedir.  Damalis ölünce burada bulunan sahile gömülmüş ve bu kuleye de onun ismi verilmiştir.

Kız kulesinin yapılmış olduğu kara parçası küçük bir adadır. Salacak açıklarında bulunmaktadır.

Kız kulesi İstanbul’un fethinden önce yapılmış olup, Üsküdar ilçesinde Bizanslılardan kalan tek yapı olma özelliğine sahiptir.

Kız kulesi tarih itibariyle Milattan Öncesine dayana uzun bir geçmişe sahip bir yapıdır.

Kız kulesinin bir tarafında genişçe bir sarnıç bulunmaktadır.

Salacak’a yaklaşık olarak 150-200 metre civarında bir uzaklıkta bulunmaktadır.

Kız kulesinin boyu yaklaşık olarak 18 metredir. Ayrıca 5 kattan oluşmaktadır.

Kız kulesi-1Kız kulesinin tarihinin çok eskilere dayandığından bahsetmiştik. Kule kesinlikle ilk yapıldığı haliyle kalmamıştır. Birkaç kere yıkılıp yerine yenisi yapılmıştır. Örneğin İstanbul’un fethinden sonra da bulunan kule yıkılarak yerine bir kule daha yapıldığı söylenmektedir. Onun haricinde 18.yüzyılın başlarında çıkan bir yangın sebebiyle yanan kule tekrar yapılmıştır. Kız kulesinin bazı bölümleri daha sonra yapılmıştır. Özellikle bugün görülen kulenin temelleri ve bazı kısımları II. Mehmet döneminde yapılmıştır.

Kız kulesinin günümüzdeki şeklini almasındaki en önemli pay Sultan II. Mahmud’a aittir. Sultan İkinci Mahmud’a ait bir tuğrada bu yapıda bulunmaktadır.

Kız kulesi günümüze kadar çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Bu kız kulesi bir ara hapishane olarak dahi kullanılmıştır, ayrıca bir dönem kolera salgını için kullanıldığı, gümrük müdürlüğü olarak kullanıldığı, daha sonra deniz feneri olarak kullanılan kule günümüzde özel bir şirkete kiraya verilmek suretiyle restoran olarak kullanılmaktadır. 2000 yılında restore edilmiştir. Restore işlemleri eski haline bağlı kalarak yapılmıştır.

Kız kulesi bulunduğu yer ve tarihi yapısı ile birlikte efsaneleri ile de ünlü olan bir yapıdır. Kız kulesi ile ilgili olarak günümüze birçok efsane gelmesine karşın bunlar içinde 2 efsane vardır ki neredeyse birçok kişi tarafından bilinir. Ayrıca kız kulesi efsaneleri dendiği zaman genel manada bu 2 efsane gelmektedir.

Kız Kulesi-31-Leandros Efsanesi:

Leandros isimli bir genç Afrodit’in emrinde olan bir rahibeye aşık olmuştur. Bu rahibenin ismi Hero’dur. Fakat aşk Hero’ya yasaktır. Hero kız kulesinde yaşayan bir rahibedir. Leandros her gece Hero’yu görmek için yüzerek kuleye gelmektedir. Hero ise Leandros’un kuleyi bulabilmesi için ateş yakmaktadır. Her gece bu şekilde buluşurlar.  Çok büyük fırtınanın olduğu bir gecede Hero’nun yakmış olduğu ateş söner. Leandros ateşin sönmesi sebebiyle yolunu bulamaz ve boğazın sularında yolunu kaybederek ölür. Leandros’un öldüğünü duyan Hero bu acıya dayanamaz ve canına kıyar.

2-Yılan ve Prenses Efsanesi;

Dönemin kralına bir gün bir falcı, kızını bir yılanın zehirleyerek öleceğine ilişkin kehanette bulunur. Bunu duyan ve kızını çok seven Kral, kızını korumak için şimdiki kız kulesini inşa ettirir. Kızını bu kuleye yerleştirerek onu korumak ister. Bir müddet sonra şehirden gönderilen meyve sepetinin içinden bir yılan çıkar ve kızı sokarak öldürür.

İşte kız kulesinin en çok bilinen iki efsanesi bu şekilde anlatılmaktadır. Tabi bu bir efsane olduğundan gerçek olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ve bu nedenle efsane olarak geçmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Gamze diyor ki:

    1. Soruda cevabı aldım. Ama 2. Soruda cevap almamda bana çok yardımcı olmadı. Lan ben niye kibar davranıyorum. Şey sana pipi veya kuku diyeceğim alınma.

  2. Orhan diyor ki:

    Artıkhiçkimse gogle’ye girmesin

YORUM YAZ