Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kıyı oku nedir? Özellikleri nelerdir?

Kıyı oku nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 27.07.2015

Kıyı oku bir coğrafi terimdir. Coğrafi şekillerden bir tanesi olmakla birlikte genel olarak girintili çıkıntılı bölgelerde, kıyı akıntılarının olduğu yerde enkazların veya başka malzemelerin taşınması yolu ile koy ya da körfezlerin açıklarında birikmesi ve su yüzüne çıkması sonucu oluşan koy önünde bir ok gibi yer alan coğrafi şekle verilen isimdir.

Kıyı oku-2Kıyı okları birçok ülkede bulunabilmektedir, genel olarak bu coğrafi şekil nasıl oluşur? Bakalım;

Kıyı oklarının kıyı akıntıları sebebiyle oluştuğundan bahsetmiştik, kıyı akıntıları genel olarak kıyı çizgisinin bütün girinti ve çıkıntılarını takip etmezler. Kıyı çizgisi boyuncu bir çıkıntıdan öbürüne uzanırlar. Burunlar arasında bulunan koylarda ve girintilerin ağızlarında derinlik fazla olduğundan bu akıntılar sürükledikleri malzemeleri taşıyamazlar ve bırakmak zorunda kalırlar zamanla bu maddeler birikirler ve deniz yüzeyi seviyesine kadar gelebilirler. Bu biriken malzemelerin uçları bir buruna bağlı olur ve oradan koyun ağzına doğru devam eder. Bir müddet sonra ise deniz seviyesinde bulunan bu maddeler dalgalar tarafından aşındırılmaya başlanır. Bu yüzeyden koparılan maddelerin bir kısmı dalgalar tarafından oluşan setin üst kısmına ve iç yamacı üzerine yığılır. Yavaş yavaş bu set yükselmeye başlar ve deniz seviyesinin üstüne çıkar. Yine dalga ve rüzgârların etkisi ile bir ucu burna bir ucu serbest kalan bir şekil oluşur. İşte bu şekle “Kıyı Oku” adı verilir.

Kıyı oku-3Kıyı okları sürekli olarak kıyı oku kalmayabilir, ileri zamanlarda kıyı boyu akıntılar ve dalgalar bu çökel birikmenin akıntı yönünde çengel görünümlü bir şekil alır yada içe bükey bir şekil alır dersek daha doğru olacaktır. Bu şekilde devam eden kıyı oklarının son aşaması ise lagünlerdir. Eğer kıyı okları sürekli olarak ilerlemeye devam ederse bir diğer coğrafi şekil olan “lagün”leri oluşturmaktadır.

Kıyı oklarının dünya üzerinde örnekleri olduğu gibi ülkemizde bulunan kıyı okları da vardır. En önemli olarak görülen kıyı okumuz. Çanakkale boğazında bulunmaktadır. Çanakkale boğazında bulunan Çardak kıyı oku uzunluk itibariyle 2,5 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Bu kıyı oku bir lagün oluşturmuş olup bu lagün yaklaşık olarak 2 kilometrekarelik bir alana sahip bulunmaktadır.

Kıyı oku-1Dünya üzerinde önemli bir kıyı oku örneği ise Almanya ülkesinde bulunmaktadır. Almanya’nın Baltık denizi kıyılarında önemli büyüklükte bulunan bu kıyı oklarına “Nehrung” ismi verilmektedir. Daha birçok ülkede kıyı oku örnekleri bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ