Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kıta (Anakara) özellikleri

Kıta (Anakara) özellikleri
  • 26.07.2015

Kıtalar dünya üzerine yayılmış olan ve yeryüzünü oluşturan büyük kara parçalarına verilen isimdir. Genel itibari ile “Kıta” ismi ile anılmakla birlikte bazı yerlerde “Anakara” olarak bilinmektedir. Fakat ikisi de aynıdır.

Kıtalar-3Dünya üzerinde kıtaların sayıları bazı bilim insanlarınca farklı farklı özellikler esas alınarak gruplandırıldığından sayıları konusunda anlaşmazlıklar olabilmektedir. Örneğin bazı kıtalar bazı biliminsanlarınca kıta olarak adlandırılmaz iken bazı biliminsanlarınca kıta olarak adlandırılabilmektedir. Hatta ayrı kıta olarak düşünülen birbirine yakın iki kıta bazı biliminsanlarınca tek kıta olarak yorumlanabilmekte ve kabul görebilmektedir. Her ne kadar biliminsanları bu konuda ayrı düşünselerde genel kanı ve genel görüşe göre dünya üzerindeki kıtalar 6 adet olarak kabul görmektedir. Bu sayı yine 4-5 olabildiği gibi 7 adet olarak ta yorumlanabilmektedir. Biz bu yazımızda genel kanı olan 6 kıta olarak ele alacağız ve buna göre bilgiler vereceğiz.

Dünya üzerinde bulunan 6 adet kıta yada anakara şunlardır:

Avrupa

Afrika

Antartika

Asya

Amerika (Amerika kıtası bazı biliminsanlarınca Güney Amerika ayrı bir kıta, Kuzey Amerika’yı ise ayrı bir kıta olarak düşünmektedir)

Okyanusya veya Avustralya (Yine bazı biliminsanları tek bir kıta olarak verdiğimiz Okyanusya ve Avustralya kıtasına iki ayrı kıta olarak düşünmektedirler)

Kıtalar-1Avrupa Kıtası, küçük bir kıta olmasına karşın üzerinde 50 adet ülke bulunmaktadır. Yüzölçümü yaklaşık olarak 10.180.000 kilometrekaredir. Yaklaşık olarak 700-750 milyon arasında insan yaşamaktadır.

Afrika Kıtası, Afrika kıtasında 54 adet ülke bulunmakta olup, 30.221.000 kilometrekarelik bir yüzölçüme sahiptir. Üzerindeki ülkelerde yaklaşık olarak 1 milyar insan yaşamaktadır. Kara kıta olarak bilinir.

Antartika Kıtası, 27.700 kilometrekarelik bir yüzölçüme sahip olup, aşağı yukarı yarısı buzullar ile kaplıdır. Bu kıtada ülke bulunmamakta olup, burada ikamet eden insanda yoktur. Sadece iş için veya başka sebeple burada bulunan insanlar bulunmaktadır.

Asya Kıtası, 44,5 milyon kilometrekarelik bir büyüklüğe sahip olan Asya kıtası 3 milyar 800 milyon kişinin yaşadığı dünyadaki en büyük ve en çok nüfusa sahip olan kıtadır. Asya kıtasında 47 adet devlet bulunmaktadır.

Kıtalar-2Amerika Kıtası, Dünya üzerindeki kıtalar içinde Asya kıtasından sonraki en büyük ikinci kıta olup, yaklaşık olarak 42,5 milyon kilometrekarelik bir yüzölçüme sahiptir, 35 ülkenin bulunduğu Amerika kıtasında yaşayan insan sayısı yaklaşık olarak 900 milyon civarındadır.

Okyanusya Kıtası, Dünya üzerindeki en küçük kıta olup alanı yaklaşık olarak 9 milyon kilometrekare civarındadır. Bu kıtada bulunan ülke sayısı 15 adet olup en az ülke bulunan kıta olma özelliğine sahiptir (Antartika kıtasında ülke bulunmadığı için sıralamaya dâhil edilmemiştir). Bu kıtada yaşayan insan sayısı ise sadece 35-36 milyon civarındadır. Yine Antartika kıtasını saymaz isek dünya üzerinde en az insanın yaşamış olduğu kıta olma özelliğine sahip bulunmaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ